Büyük Torbalı

Çiftçiyi korku sardi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Çiftçiyi korku sardi
167 Görüntüleme
20 Mayıs 2010 - 21:47
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Geçtigimiz aylarda yagan rekor yagis sonrasi hasar gören Fetrek Çayi’nda yariklar olustu. 3 gündür devam eden ve Pazartesi’ye kadar araliklarla sürecegi açiklanan yagmur 4 bin dönüm araziyi tehdit ediyor.

ÇAYBASI ve Pamukyazi Ovasi’ndaki araziler büyük bir tehlike altin-da. Son 72 yilin en yogun yagisini geçtigimiz aylarda alan Torbali’da, binlerce dönüm arazi sular altinda kalmisti. Yagislar nedeniyle Fetrek Çayi, tasma noktasina gelmis, hatta Atatürk Mahallesi ile Çaybasi Mahallesi’ni birlestiren Tire Köprüsü’de yikilmisti. Fetrek Çayi’nin tasmasi sonucunda Çaybasi Kanalarasi Mevkii’nde ve Pamukyazi Mevkii’nde, çay kenarinda derin yariklar olustu. Bölgede tarlasi olan çiftçi, meydana gelebilecek yagista ekili arazilerinin sular içinde kalabilecegini bu nedenle her iki yarigin yetkililer tarafindan kapatilmasini istedi.

URETICI DIKEN USTUNDE

2006-2008 yillari arasinda kurakli-gin vurdugu çiftçinin basi simdi de yagislardan dertli. Özellikle Fetrek Çayi’nin saginda ve solunda bulunan araziler su altinda kalinca üretici ka-ra kara düsünmeye basladi. Pamukyazi ve Çaybasi Ovalarinda yaklasik 4000 dönümlük alan yag-mur nedeniyle kis boyunca kulla-nilamadi. Kis sezonunda üretim yapamayan çiftçi, yazin bunu telafi etmek istiyor. Fakat Fetrek Çayi’nin her iki kenarinda tasma sonucu mey-dana gelen yariklar, üreticiyi adeta diken üstünde tutuyor.
4000 DÖNUM ALAN
TEHLIKE ALTINDA

HAFTA için yagan yagmur ve mete-orolojiden gelen bilgiler sonrasinda yagisin önümüzdeki günlerde de sü-recek olmasi, ekili araziler için bü-yük tehlike arz ediyor. Ziraat Odasi Yönetim Kurulu Uyesi Recep Yil-dirim: “Bu bölgede sadece tek ürün yetistiriciligi yapilabiliyor. Misir, do-mates, bugday, pamuk gibi ürünlerin fide ve tohumlari arazilere ekildi. Ancak son günlerde yagan yagmur ve Fetrek Çayi’nin her iki tarafinda bulunan yaklasik 25 metrelik yarik-lar ürkütüyor. Meteoroloji’nin önü-müzdeki günlerde de yagisin devam edecegini açiklamasi endisemizi iki katina çikartiyor. Eger yagmur yagar ve Fetrek tekrar akmaya baslarsa, milyarlarca liralik zarara ugrariz.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web