Büyük Torbalı

Çin mali karnabahar

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Çin mali karnabahar
437 Görüntüleme
05 Ocak 2010 - 23:04
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tüm Dünyayi kasip kavuran ‘Çin Mali’ modasi Torbali ovasina da girdi. Torbalili çiftçi sari rengi ve desenli yapisi ile dikkat çeken Çin karnabaharini üretmeye baslayarak Türkiye’de bir ilke imza atti

BIRÇOK alanda ilklere sahne olan Torbali tarimda da Türkiye çapinda bir yenilige imza atti. Tüm dünyayi kasip kavuran Çin mallarindan ve fiyati ucuz olan bu ürünlere gösterilen ilgiden il-ham alan Torbalili üretici Süleyman Yadik, Çin karnabahari üretti. Ortaköy Mahallesi’ndeki arazisinde 200 adet kök Çin karnabahari yetistiren Yadik, talep olmasi halinde önümüzdeki yil-larda seri üretime geçecek.

OVA URETIME MUSAIT
SADECE özel toprak türlerinde yetis-tigi bilinen Çin karniabaharinin Torba-li’daki üretimi basari ile sonuçlandi. Genç üretici Süleyman Yadik’in Bur-sa’daki bir çiftçiden deneme amaçli al-digi 200 adet karnabaharin tamami ye-tisti. Normal bir karnabahar büyüklü-günde olan Çin menseili bu bitki, farkli yapisi ile dikkat çekiyor. Yapraklari ye-sil, göbek kismi sari olan Çin karnaba-hari dairesel desenler seklinde bir yapi-ya sahip. Pisirildiginde çok güzel bir lezzete sahip olan bu karnabahar türü Dünya’da oldukça yaygin. Süleyman Yadik, diger üreticilere bu yeni ürünü desteklemeleri çagrisinda bulunarak, “Son dönemde zor günler geçiren çift-çimiz belki bu ürün ile birlikte dis pi-yasaya açilir” dedi.

Çin mali modasi tarlaya da düstü

TORBALILI üretici Süleyman Yadik, Türkiye’de bir ilke imza atarak, Çin karnibahari üretti. Ortaköy Mahalle-si’ndeki arazisinde 200 adet kök Çin karnibahari yetistiren Yadik, talep ol-masi halinde önümüzdeki yillarda seri üretime geçecegini belirtti. Bu yil sadece deneme amaçli olarak yetistir-digini ifade eden Yadik, bu karniba-harin oldukça lezzetli oldugunu belirtti. Normal karnibahardan daha sert olan Çin karnibahari, ayni za-manda da desenli yapisiyla dikkat çekiyor.

ÇINLILER HER YERDE
ÇIN mali ayakkabi, araba, hediyelik esya ve elektronik ürünlerle hareket-lenen piyasaya simdi de Çin karni-bahari giriyor. Hayatimizin her ala-ninda bulunan Çinliler artik yedigi-miz yemeklerin içine kadar girdi. Bursa’daki bir mühendisten deneme amaçli olarak tohum alan Süleyman Yadik, Çin Karnibahari üretmeye bas-ladi. Deneme amaçli olarak üretim yaptigini ifade eden Yadik, vatandasin gösterecegi ilgiye göre, önümüzdeki yillarda daha genis bir alanda üretim yapabilecegini ifade etti. Normal bir karnibaharin yetisme kosullarinda yetisen bu ürünün en önemli özelligi desenli olmasi. Türkiye’nin henüz tanismadigi bu karnibahar çesidi, dis ülkelerde oldukça revaçta.

DENEME AMAÇLI URETIM
TURKIYE’DE sadece Torbali’da yetistirilen Çin Karnibahari görenleri hayrete düsürüyor. Desenli yapisi ve lezzetiyle diger karnibahar cinsinden farkli olan bu ürünün birkaç yil içerisinde birçok üretici tarafindan yetistirilmesi bekleniyor. Bursa’daki bir mühendisten deneme amaçli olar-ak aldigini söyleyen Yadik, “Bu ürü-nün Torbali’nin iklim ve toprak sart-larinda yetisme kosullarini görmek amaciyla deneme olarak 200 adet kök yetistirdik. Ancak gördügüm kadariy-la, ilçemizin topraklari bu ürünün yetistirilmesi için oldukça elverisli. Eger bu ürüne talep olursa, önümüzdeki yil daha genis bir alanda üretim yapacagiz.” diye konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web