Büyük Torbalı

Çirçir kapilarini açti

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Çirçir kapilarini açti
513 Görüntüleme
23 Eylül 2010 - 21:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali’nin pamuk ile anildigi dönemlerde sayilari 15’i bulan çirçir fabrikalari yeniden çarklarini döndürmeye basladi. Pamugun ilçede yeniden tercih edilmesi ile 6 fabrika kapilarini sonuna kadar açti.

TORBALI ovasinda son dönemlerde pamugun deger kazanmasindan dolayi üretim yüzde 40’a varan oranlarda artarken uzun zamandir atil durumda olan çirçir fabrikalari da yeniden faaliyete geçmeye hazirlaniyor. 10 yil öncesine kadar ilçemizde 15 olan çirçir fabrikasi sayisi, pamuk üretimindeki düsüs yüzünden 6’ya düsmüstü. Ancak üretimde yasanan artis, kapanan çirçir fabrikalarinin yeniden faaliyete girmesini sagladi. Bu fabrikalarda günlük binlerce ton pamuk islenecek. Pamuktaki düsüs nedeniyle son yillarda domates, misir gibi ürünleri tercih eden çiftçiler simdiden arazilerini gelecek yil pamuk yetistirmek üzere programladi.

OVADA SEVINÇ VAR

TURKIYE’NIN önemli tarim alanindan Torbali Ovasi, bir zamanlarin beyaz altini olan pamuk üretimine tekrar dönüs yapti. Ilçemizin bereketli topraklari, geçmis yillarda oldugu gibi yeniden beyaz altinla gelin gibi süslendi. Beyaz Altin diyari olarak bilinen Torbali’da pamuk ekim alanlari yüzde 40 oraninda artti. Bu yil 12.000 dönümlük bir alanda ekilen pamukta önümüzdeki yil, yüzde 100’lük bir artis yasanmasi bekleniyor. Pamuk için Izmir Ticaret Borsasi 4 TL fiyat vermesi çiftçiler arasinda sevinçle karsilandi. Ancak buna en çok çirçir fabrikasi sahipleri sevindi. Karagülleler, Senler, Çetineller, Dalgar, Pütas ve Taris Çirçir fabrikalari, bu yil ilçede pamuk alacak. Çarklarin yeniden dönmeye baslamasiyla birlikte sektör büyük bir istihdam da saglayacak. Torbalinin önde gelen çirçir fabrikasi sahipleri Hüseyin Karagülle, Hamit Sen ve Taris yetkilileri pamuktaki atagi degerlendirdi.

TURKIYE genelinde oldugu gibi ilçemizde de üretimi artmaya baslayan pamukta verilen yüksek fiyat, üreticileri simdiden memnun etmeye yetti. Stratejik olarak büyük bir öneme sahip olan pamuk, ülke ekonomisine de büyük katki sagliyor. Bir zamanlar dünyanin pamuk ihtiyacini gideren Türkiye, son 10 yilda pamugu yurt disindan temin etmeye basladi. Ancak pamuk üretiminde olumlu gelismelerin yasanmasi, gelecek için umut verici. Beyaz altinda yasanan bu olumlu gelismeler, çirçir fabrikalarinda çarklarin yeniden dönmesine neden oldu. 10 yil öncesinde kadar ilçemizde 15 olan çirçir fabrikasi sayisi, pamuk üretimindeki düsüs yüzünden 6’ya düsmüstü. Ancak üretimde yasanan artis, kapanan çirçir fabrikalarinin yeniden faaliyete girmesini sagladi. Bu fabrikalarda günlük binlerce pamuk islenecek.

ISTIHDAM ARTACAK

TURKIYE’NIN önemli tarim alanindan Torbali Ovasi, bir zamanlarin beyaz altini olan pamuk üretimine tekrar dönüs yapti. Ilçemizin bereketli top-raklari, geçmis yillarda oldu-gu gibi yeniden beyaz altinla gelin gibi süslendi. Beyaz Al-tin diyari olarak bilinen Tor–bali’da pamuk ekim alanlari yüzde 40 oraninda artti. Bu yil 12.000 dönümlük bir alan-da ekilen pamukta önümüzde-ki yil, yüzde 100’lük bir artis yasanmasi bekleniyor. Pamuk için Izmir Ticaret Borsasi 4 TL fiyat vermesi çiftçiler arasinda sevinçle karsilandi. Ancak buna en çok çirçir fab-rikasi sahipleri sevindi. Karagülleler, Senler, Çetineller, Dalgar, Pütas ve Taris Çirçir fabrikalari, bu yil ilçede pa-muk alacak. Çarklarin yeni-den dönmeye baslamasiyla birlikte sektör büyük bir istihdam da saglayacaktir.

HEPIMIZ ZINCIRIN HALKALARIYIZ

PAMUK denildiginde akla gelen ilk ailelerden Sen Ailesi de, beyaz altinin ilçedeki öncülerinden. Senler Çirçir Fabrikasi’nin sahibi Hamit Sen, artik kötü günleri geride biraktiklarini belirtti. Yasanan gelismelerle bayram ettiklerini ifade eden Sen: “Çiftçi gülmeye basladi. Onlar güldügünde biz de fabrikaci olarak gülüyoruz. Çünkü bizler zincirin bir halkasiyiz ve birbirimize bagliyiz. Önümüz artik açik. Herkes pamuga dönecektir. 2011 yilinda ilçedeki pamuk üretimi yüzde 100’ü asacaktir” diye konustu.

PIYASA FIYATINDAN FAZLASINI VERECEGIZ

YUKSEK oranda pamuk ithalatinin yapilmasi nedeniyle, 10 yildir pamuktan devam eden kaçis bu yil son buldu. Küresel kriz sonrasi dünya stoklarinin erimesi, fiyatlari artirinca üretici, kazanci artan pamuga yöneldi. Pamuk alimi yapan bir diger kurum ise Tepeköy Taris Kooperatifi. 72 makinenin bulundugu kooperatif ilk alimlari yapmaya basladi. Çirçir makinelerini bakima aldiklarini söyleyen Taris Kooperatifi Muhasebe Müdürü Mustafa Filiz: “Bu yil 36 makineyi faaliyete sokacagiz. 1,500 ton gibi bir pamuk alimi yapmayi hedefliyoruz. Yilin ilk pamuklari da gelmeye basladi. Taris olarak pamuk için piyasada belirlenen fiyat-larin en az 20 kurus üzerinde fiyat veriyoruz” diye konustu.

GUÇLU URETICI GUÇLU TARIS

ÖTE yandan Taris, 2010 ürün sezonu alim politikasini ‘Güç-lü Uretici, Güçlü Kooperatif, Güçlü Birlik Için Tüm Pamuklar Taris’e’ sloganiyla açikladi. Buna göre; ilk teslimatlarda en geç 5 is gün içinde, kilogramda 50 kurus avans ödenecek. Dönem sonunda 5 kurus fiyat farki ödenecek. Yüzde 1’e kadar çepel içeren, elle toplanan pa-muklara kilogramda 2 kurus temizlik primi; ana taahhüdü asan teslimatlar için ortak disi alim imkani, emanette kalan pamuklar  için dönem sonuna kadar hesaplasma firsati; he-saplasmayi takip eden 20 gün içinde ödeme gibi kolayliklar saglanacak.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web