Büyük Torbalı

Çocuk koltugu zorunlu ama uygulama zayif

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Çocuk koltugu zorunlu ama uygulama zayif
227 Görüntüleme
18 Haziran 2010 - 21:56
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

1 Haziran 2010’dan itibaren içinde çocuk bulunan tüm motorlu tasitlarda güvenlik koltugu bulundurma zorunlulugu getirildi. Güvenlik koltugu satan firmalar satislarin henüz hareketlenmedigini söylüyor

YILDA 1 milyon 400 bin bebegin dünyaya geldigi Türkiye’de, 1 Ha-ziran 2010’dan itibaren içinde çocuk bulunan tüm motorlu tasitlarda güvenlik koltugu bulundurma zor-unlulugu getirildi. Bu da yillik satis adeti 30 bin olan çocuk oto kol-tuk pazarinin bir anda 10 kat büyüyerek, 300 bin adetlere ulasmasini saglayacak. Pazarin yillik hacminin 4.5 milyon TL’den 45 milyon TL’ye çikmasina yol açacak. Dünya Saglik Örgütü’nün (WHO) verilerine göre, dogumdan itibaren çocuk oto güvenlik koltugu kulla-niminin zorunlu oldugu gelismis ülkelerde trafik kazalarinda çocuk ölüm orani yüzde 3’lere geriliyor. Yasal zorunluluk olmayan ülkelerde ise yüzde 46’lara kadar çikiyor. Bu oto koltuklari dogru kullanildigi taktirde kaza sirasinda ölümlerin yüzde 71 azalmasina yol açiyor. Oto çocuk koltuklarinda fiyat, ürünün markasina, çarpisma testlerin-deki güvenilirlik derecesine, kulla-nilan malzemenin kalitesine, Isofix (sabitleme yöntemi) standartlarina uygunluguna göre degisiyor. Torbali Atatürk  sanayi sitesinde Sa-manyolu Oto Aksesuari sahibi Eray Samanyolu: “Suanda büyük oranda bir hareketlilik var. Fiyat soran çok ama alan pek yok. Vatandaslar fiyat arastirmasi yapiyor. Türkiye’de ki ailelerin çogunda 3-4 çocuk var. Bundan dolayi ailelerden çok tepki var” seklinde konustu.

ITHAL MARKALAR REVAÇTA

UYGULAMANIN hayata geçirildigi tarihten itibaren bebek koltuk-lari fiyatinin arttigini dile getiren Samanyolu: “Urünün kalitesine göre fiyatlar degisiyor. Alis veris merkezlerinde bu fiyat daha da artiyor. Standart olarak yönetmenlik-lere uygun tek bir koltuk var bizde onunda fiyati 80 TL. Su anda bizim piyasada koltuktan çok ototeyipleri, cam filmleri, koltuk kilif-lari, müzik seti satiliyor. Zaten çogu vatandasa bu uygulama saçma geliyor” seklinde konustu. Çocuk koltugu pazarinin ilk etapta hizla büyümesine, özellikle 90 bin taksi, yine 20 bin hatli minibüs ve okul öncesi egitim gören 950 bin ögren-cinin tasinmasini üstlenen 33 bin servis araci neden olacak. Bu kol-tuklarin fiyati 70 liradan 1300 lira-ya kadar ulasiyor. Pazarin yüzde 83’ü ithal markalarin hakimiyetinde bulunuyor. Tek yerli marka ola-rak Pilsan’in rekabet ettigi pazarda, Recaro, Maxi Cosi, Britax Römer, Concord, Chicco, Storchenmuhle, Kraft, Baby Max, Koala, Nania, Bebe Confort, Sunny Baby gibi ithal ürünler ön plana çikiyor.

EMNIYET MUDURUYALÇIN ORHAN: ÖNCE UYARIYORUZ

AVRUPA Birligi’ne uyum çer-çevesinde çikarilan yeni Trafik Yönetmeligi, 1 Haziran 2010’dan itibaren uygulamayi baslatildi, ve cezaî yaptirimlari bera-berinde getirerek. Boyu 135 santimetrenin, agirligi da 36 kilogramin altindaki (12 yas) çocuklari kapsayan oto çocuk koltugu bulundurma zorunluluguna uymayanlar, trafik kontrollerinde 55 TL’den baslayan para cezalarini ödemek zorunda kalacak. Uygulama taksi, dolmus, servis gibi sehiriçi ve sehirlerarasi yolcu tasimaciliginda kullanilan tüm araçlari da kapsayacak. Torbali Ilçe Emni-yet Müdürü Yalçin Orhan: “Tra-fik kontrollerinde ilk etapta va-tandaslarimiza gereken uyari-larda bulunuyoruz. Sistem daha yeni uygulamaya koyuldu-gundan vatandaslarimizi bu konuda sikça bilinçlendiriyoruz” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web