Büyük Torbalı

Çocuklarinizi strese sokmayin, motive edin

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Çocuklarinizi strese sokmayin, motive edin
202 Görüntüleme
02 Nisan 2010 - 22:21
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Universiteli olmak isteyenlerin ilk adimi olan Yüksek Ögretime Geçis Sinavi (YGS) 11 Nisan Pazar günü yapilacak. Ögrenciyi motive etmede aileye düsen görevler hakkinda Torbali Körfez Dershanesi Rehberlik Servisi Ögretmeni Hafize Erbagci ile konustuk

UNIVERSITEYE giris için de-gistirilen yeni sinav sistemi bu yil ilk kez uygulanacak. Universiteli olmak isteyenlerin ilk adimi olan Yüksek Ögretime Geçis Sinavi (YGS) 11 Nisan Pazar günü yapi-lacak. Sinav siteminin ilk kez uy-gulanacak olmasi ögrencilerdeki kaygi ve heyecani daha da arttiri-yor. YGS’ye sayili günler kala ögrencilerin yapmalari gerekenler ve sinav öncesi ögrenciyi motive etmede aileye düsen görevler hakkinda Torbali Körfez Dersha-nesi Rehberlik Servisi Ögretmeni Hafize Erbagci ile konustuk

UNUTMAYIN, YGS ZEKA TESTI DEGIL
YGS yaklastikça sinava girecek adaylarin kaygilari da artiyor. Si-nav sisteminin ilk kez uygulana-cak olmasi ögrencilerdeki kaygiyi arttirdigini ve sinava iyi hazirla-nan ögrencilerin basarilarini is-patlayamama endisesi tasidiklari-ni söyleyen Erbagci “Ancak unu-tulmamalidir ki YGS bir zeka ölç-me testi degil, yüksek ögretime geçmek isteyenler arasinda yapi-lan bir siralama sinavidir. Sinava az bir süre kala ögrencilerde gö-rülen huzursuzluk, ders çalisirken dikkati toplayamama, heyecan, yeterince hazirlanamadigini dü-sünme, rakiplerinin kendisinden daha iyi oldugunu düsünme ve panik halleri oldukça dogaldir” dedi.

YENI KONU ÖGRENMEYE ÇALISMAYIN
SINAVA az bir süre kala ögrenci-lere deneme sinavlarina katilma-larini tavsiye ettigini belirterek deneme sinavlarinin ögrencilerin bilgi düzeylerini ve varsa eksik-liklerini ölçmek için yapildigini söyleyen Erbagci “Bizler de Kör-fez Dershaneleri olarak sinav ön-cesi geri sayim denemeleri yapa-rak ögrencileri sinava hazirliyo-ruz. Zamani kullanma becerisi ancak deneme sinavlariyla kaza-nilabilir. Ögrencilerin girecekleri YGS tüm ögrenciler için 160 dakikadir. Tavsiye edilen süre her bölüm için 40 dakikadir. Ögrenci-lerin denemelerde sorulari gerçek sinavdaymis gibi çözmeleri gere-kir. Bu sinav öncesi son hazirlik asamasi açisindan oldukça önem-lidir. Ayrica sinava kisa bir süre kala ögrencilerin yeni bir konu ögrenmeye çalismamalari gerekir. Bunun yerine eksik olduklari konulari daha iyi ögrenmek için çalismalar yapmalilar. Biz her ne kadar son güne kadar çalismayin desek de ögrenciler kendilerini rahat hissetmeyerek çalisiyorlar. Son gün yapilan çalisma ayak üs-tü atistirmaya benzer. Fakat aday-lar kendilerini yormayacak sekil-de konu basliklarina bakarak si-navdan 1 gün öncesine kadar çali-sabilirler. Burada önemli olan ye-ni bir konuya geçmemek ve ög-rencinin kendisini yormamasidir. Ayrica bu süre içinde ögrencilerin sinav heyecani olusturacak ko-nusmalardan uzak durmasi gere-kiyor” dedi.

AILEYE BUYUK GÖREV DUSUYOR
ÖGRENCININ sinav öncesinde hazir olmasinda ailenin destegine de deginen ve bu destegin en önemli unsurlardan biri oldugunu vurgulayan Erbagci “Sinava ha-zirlanmak ögrencinin sorumlulu-gu ama ailelerin destegi de çok önemli. Sinav öncesinde ailelerin çocuklarinin sinavi kazanmasin-dan veya kazanamamasindan ke-sinlikle bahsetmemesi gerekir. Ailenin çocuktan sinavi kazanma-sini beklemesi ‘senin kazanaca-gindan eminiz, bizi mahcup etme-yecegini biliyoruz’ türünden söz-ler masum gibi görünse de ögren-cide sinav baskisi ve kaygisi olus-turabilir. Böyle bir durumda ög-renci sinavi kazanamazsam aile-me ne derim gibi bir kaygiya ka-pilir. Dogru olan ise, onu sevme-nizin sinav basarisiyla ilgili olma-diginizi göstermenizdir. Biz Tor-bali Körfez Dershanesi olarak si-nava girecek tüm adaylara basari-lar diliyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web