Büyük Torbalı

Çöp davasi basliyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Çöp davasi basliyor
272 Görüntüleme
31 Ekim 2010 - 22:48
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali’da çöpe karsi kurulan ‘Sivil Inisiyatif’, hafta sonu çevre avukati Sehrazat Mercan ile birlikte Taskesik’te incelemelerde bulunup dava açma karari aldi. Bölgedeki su kaynaklarina, zeytin ile fistik agaçlarina ve dogal yasama dikkat çekildi.

ILÇEDEKI sendika, sivil toplum kurulusu ve siyasi parti temsilcilerinin Torbali Ticaret Odasi öncülügünde Taskesik’e kurulacak Kati Atik Bertaraf Tesisi’ne karsi ‘Ortak Eylem Plani’ gelistirmesi çalismasi, gündem olmaya devam ediyor. Eylem plani çerçevesinde ilk olarak deklarasyon yayinlayip, ardindan bir dizi eylem planini hayata geçirme karari alan 25 kurulus temsilcisinin aldigi kararlar arasindaki ‘Hukuki Mücadele Baslatma’ maddesi hayata geçiriliyor. Heyetin çalismalarini basindan takip eden, benzer davalarin avukatligini yapan Çevre Hukukçusu Sehrazat Mercan, önceki gün ilçeye geldi. Heyet ile birlikte Taskesik’i gezen Mercan, alanin tarim ve hayvancilik bölgesi oldugunu, baslatilacak bir hukuki mücadelenin kazanilma olasiliginin yüksek oldugunu söyledi.

DOGA HARIKASI TASKESIK

TORBALI’DAKI 25 kurulusun temsilcisinin Taskesik’e kurulacak Kati Atik Bertaraf Tesisi’ne karsi ortak hareket etme karari almasi tüm dikkatleri bölgeye çekti. Ortak deklarasyon hazirlayip Izmir Büyüksehir’in kararini gözden geçirmemesi durumunda bir dizi eylem yapma karari alan ‘Sivil Inisiyatif Hareketi’ne Çevre Hukukçusu Sehrazat Mercan’dan da destek geldi. Önceki gün ilçeye gelen Sehrazat Mercan, 25 kurulusun temsilcisi ile birlikte tesisin kurulacagi Taskesik’teki 121 hektar araziyi yerinde inceledi. Köy Muhtari Ismail Çakaloglu ve köylüler tarafindan sevinçle karsilanan heyet, ilk olarak zeytin ve çam agaçlari ile kapli alani, su kaynaklarini, yabani hayvanlarin yasadigi ormani gördü.

EMSAL KARARLAR VAR

BASINDA gördügü tepkilerin haklilik payini yerinde tespit etmek için Taskesik’e geldigini, gördügü manzara karsisinda hukuki mücadelenin baslatilmasi gerektigine hak verdigini söyleyen Mercan, Büyüksehirin kararini gözden geçirmesi gerektigine dikkat çekti. Mercan: “Basindan izledigim kadariyla burada yerel bir karsi durus var. Bundaki haklilik payi nedir? diye yerinde görmeye geldim. Buraya proje hazirlayanlarin çok dikkatli olmasi gerekiyor. Yabani hayvanlar var. Keklik saklama, yasama ve üreme alanlari oldugunu gördük. Kendi gözlerimizle çepeçevre zeytinlikleri gördük. Bu zeytinliklerin hepsi mahsuldar. Tüm çöpün depolanmasi istenilen alanin çevresi oldugu gibi zeytinliklerle kapli. Zeytincilik yasasi çok açik; ‘Zeytinlerin Korunmasi ve Yabanilerin Asilatilmasi Kanunu’ diye geçer. Zeytinlerin korunmasi gerekirken, burada bu agaçlarin katline izin vermeyecegiz. Bu konuda çok açik Danistay kararlari da var. Bütün 4 minyonluk Izmir’in çöpünü bu kadar uzun yoldan, bu kadar çok sayidaki araçlarla Taskesik’e tasimanin çok maliyetli oldugunu düsünüyorum. Projelerini bir kez daha gözden geçirmelerini bekliyorum. Çalismalarimiza hemen baslayacagiz.”

NE DEDILER?

AHMET DALGIÇ (TTO Mec-lis Uyesi): Büyüksehir Belediye Baskani Aziz Kocaoglu’nun da çevreye ne kadar önem verdigini bilen biriyim. Geçtigimiz 2 yil boyunca yollarin toz olmamasi ve tozdan ziraatçinin etkilenmemesi için birçok arazi yolunu asfalt-ladi. Böyle bir görüse sahip olan Büyüksehir Belediye Baskanimizin böyle doga harikasi bir yeri Çöp Deponi Alani yapacagina inanmiyorum ve yapmamasi gerektigini düsünü-yorum. Çünkü buraya Almanya’da örnek göste-rilen tesis gibi bir tesisin insa edilecegine inanmi-yorum. Yapacagiz deyip de çöp kamyonlari gel-meye basladiginda halki da oyalayacaklar. Oldu bittiye getirmeyi düsünüyorlar. Bugün Taskesik Köyü’ne gelen arkadaslarimi kutluyorum.

ISMAIL ÇAKALOGLU (Taskesik Köyü Muhtari): Dog-ma büyüme bu köylüyüm. Ara-zilerde basmadigim yer yok. Çöp alani olacagini duyduktan sonra sok olduk. Yeni agaçlandirilmis alanlar var. Her tarafta zeytin ve çam agaçlari var. Derelerden su akiyor. Taskesik bölgesi çok ve-rimli bir yer. Çöp gelirse hastalik yayilacak. Dere vasitasiyla pis su, Selçuk’a kadar gidecektir. Yati-rimlar da bu bölgeden kaçacaktir. Gelecek nesil-lerimizi korumak için buna müsaade edemeyiz. Büyüksehir Belediye Baskani bir kez daha bu ka-rari gözden geçirmelidir. Bu yer çöp için uygun bir alan degildir.

A.VAHAP OLGUN: (TTO Meclis Baskani) 25 kurulusun temsilcileri ile baslattigimiz çalis-malar meyvesini veriyor. Bugün de  doga harikasi, çam ve zeytin agaçlari ile kapli Taskesik Çöp Alani’nda yaptigimiz inceleme çok faydali geçti. Vicdan sahibi hiç kimse böyle bir doga harikasina kiyamaz. Bölgede su kaynaklarindan tutun da keklik üreme alanlarina varincaya kadar birçok dogal yer var. Hatta damlama sulama ile tarim yapilan yerleri bile gördük. Çöpe karsi olusturdugumuz sivil insiyatif olarak eylemlerimize devam edecegiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web