Büyük Torbalı

Çöp kavgasi bitmiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Çöp kavgasi bitmiyor
279 Görüntüleme
09 Haziran 2010 - 22:06
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

AKP Baskani Kabak ile Kocaoglu arasinda ‘Çöp kavgasi’ sürüyor. Kocaoglu: Projeden geri adim atmam: Kabak: Dev bir metropolün tüm çöpü tek bir ilçede depolanamaz

TASKESIK’TE 121 hektar alana kurulacak Kati Atik Bertaraf Tesisi hem Torbali’da hem de Izmir’de tartisma konusu olmaya devam ediyor. Izmir Büyüksehir Belediye Baskani Aziz Kocaoglu’nun tesisin yapilacagi alana düzenledigi olayli ziyaretin yankilari sürüyor. Kocaoglu’nun köylünün tepkisi ile karsilastigi ziyaretin ardindan bir açiklama yaparak ‘Taskesik köylülerinin arkasinda olduklarini belirten AK Parti Il Baskani Ömür Kabak ile Baskan Kocaoglu arasinda ‘Çöp kavgasi’ sürüyor.

“KABAK DEDIKODUCU”

TASKESIK mevkiinde kurmayi planladiklari kati atik bertaraf tesisini basin mensuplarina göstermek amaciyla gitti-gi bölgede köylülerin protesto gösterile-ri ile karsilasan Izmir Büyüksehir Belediye Baskani Aziz Kocaoglu, kendisini elestiren AK Parti Il Baskani Ömür Kabak’a sert yanit verdi. Kabak’in bos islerle ugrastigini iddia eden Kocaoglu, “Sayin Kabak’i, Büyüksehir Belediye-si’nin yaptigi projeleri hükümet nezdin-de engellemek için girisimlerde bulunmaya degil, tam tersi desteklemeye ve Izmir’e hizmet etmeye çagiriyorum” dedi. Köylülerin yaptigi protestonun arkasinda eksik bilgilendirme oldugunu, Kabak’in köylülerin protestosuna neden olan ziyaretten hemen bir gün sonra konuyla ilgili açiklamalarda bulundugu-nu hatirlatan Kocaoglu, “Ben Sayin Kabak’i, ciddi olmayan degerlendirmelerinden dolayi hiçbir zaman nazari dik-kate almiyorum. Çünkü ciddi bir elestirisi yok. Dedikodu üzerine politika ya-piyoruz” diye konustu.

KOCAOGLU: GERI ADIM ATMAK YOK

ÇÖP bertaraf tesisi ile ilgili tepkiler gelmesini dogal karsiladiklarini, kimse-nin çöpü istemeyecegini belirten Koca-oglu, sözlerine söyle devam etti: “Tepki-leri gayet normal karsiliyorum. Ama tepki gösterildi diye geri adim atacak halimiz yok. Biz oranin en dogru yer olduguna inaniyoruz. Hakli oldugumuz bu projeyi gerçeklestirmek zorundayiz.”
Çöp alani ile ilgili sürecin devam etti-gini ve vatandaslarin eksik bilgilendi-rilmesinin söz konusu oldugunu vur-gulayan Kocaoglu, su bilgileri verdi: “Bilgilendirme konusunda belki bizim de kabahatimiz var. Almanya’da ve dünyadaki örnekleri vatandaslara, ba-sin mensuplarina göstermek gerekir. Burasi en uygun yerdir. Projede geri adim atmak söz konusu degildir.”

KOCAOGLU KAVGACI

KOCAOGLU’NUN sözlerine Ömür Kabak’tan yanit gecikmedi. Kabak, “Taskesik’e gelen Izmir Büyüksehir Belediye Baskani Sayin Aziz Koca-oglu’nun her zamanki sinirli ve kav-gaci üslubu ile tarafima bir kez daha saldirdigi görülmektedir. Bu agresif tavrindan protesto ile karsilastigi Torbali’nin kizginligini AK Partiden çikarmak istedigi anlasilmaktadir. Benim dedikodularla bos konustu-gumu söylüyor. Simdi soruyorum: “Torbali’da protesto edildigi, konus-masina dahi izin verilmedigi ve ka-çarcasina Belediye Sarayina dön-dügü mü dedikodu? Biz bos konus-muyoruz. Somut teklifte bulunuyo-ruz. Izmir gibi dev bir metropolde tek bir çöplük yapmayalim, en az 3 ana giris yönünde çöplükler yapilsin diyoruz. Bu çöplükler sadece etra-findaki ilçelerin çöplerini depolasin. Yollarimizi çöp kamyonlariyla dol-durmayalim. Sehrin bir ucundan diger ucuna çöp tasimayalim. Çöp ayiklama ve bertaraf etme tesisle-rini rahatlikla kuralim’ diyoruz. ‘ Çöpten, ekonomiye geri dönüsümü saglayalim. Daha küçük ölçekli çöplükleri, ormanin, doganin, tari-ma zarar verecek alanlarin disinda metruk vadilerde kuralim’ diyoruz.” seklinde konustu.

Civa: Uygur’un agzini biçak açmiyor

Son olarak Soförler Odasi Baskani Civa Ismail Akman’da konuyla ilgili olarak bir açiklama yapti. Akman: “Menemen, Buca, Bornova Belediye baskanlari çöpün gelmemesi için ilçe vatandas-larini adeta meydanlara indirdi. Bu nedenle bu bölgelere kurulmasi gündemde olan proje iptal edildi ve son durak olarak da Torbali’ya kurulma-si planlandi. Belediye Baskanimiz Sayin Ismail Uygur halkimizi bilgilendirmedi ve vatandaslarin oylari ile baskanlik koltuguna oturmustur.  Halki-mizin sorununa sahip çikmak zorundadir. Büyük-sehir Belediyesi kendi partisinden oldugu içi ag-zini biçak açmadigi gibi bu konu ile ilgili herhangi bir itirazi da olmadigi anlasilmaktadir. Buradan Torbali halkina sesleniyorum. Biz sivil toplum ör-gütleri ve yerel yönetici baskanlari öncülügünde protestolarimizi siklastirarak Taskesik köylülerine destek olmaliyiz. Oda baskanlari ve yerel siya-setçileri bu konuda göreve davet ediyorum. Yerel yöneticilerimiz Torbali’da ikamet etmiyor mu?”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web