Büyük Torbalı

Çöplük istemiyoruz Baskan!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Çöplük istemiyoruz Baskan!
175 Görüntüleme
01 Nisan 2010 - 22:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Buca ve Bornova’nin istememesi üzerine ‘Izmir’in çöpünün’ Torbali’da depolanmasina karar verildi. Haber, Torbali’da büyük tepki ile karsilandi. Vatandaslar Aziz Kocaoglu’dan çevreye ve ilçeye uzun yillar zarar verecek bu tesisin Torbali’da kurulmamasini istiyor.

KAYNAKLAR’A yapilmasi düsünü-len kati atik aritma tesisinin Buca ve Bornova Belediye baskanlarinin tep-kisi üzerine Torbali’ya kaydirilmasi-nin gündeme gelmesi ilçede tepki ile karsilandi. Vatandaslar, Büyüksehir Belediye Baskani Aziz Kocaoglu’dan tesisin Torbali’ya kurulmasi konu-sunda geri adim atmasini bekliyor. Torbalililar dün gün boyu Büyük-sehir Belediyesi’ni mail ve sikâyet yagmuruna tuttu.

“KURULMAYACAK” DEMISTI
HARMANDALI çöplügünün kapa-tilmasi ile birlikte kati atik aritma te-sisinin Torbali’ya kurulmasi 1 yil aradan sonra yeniden gündeme geldi. Geçtigimiz yil 29 Mart seçimleri ön-cesi Ayrancilar seçim bürosu açilisin-da konuyla ilgili konusan Aziz Koca-oglu’nun “Çöplük Torbali’ya kurul-mayacak” sözleri ile derin bir nefes alan Torbalililar, ilçenin yeniden gündeme gelmesi karsisinda oldukça tepkili. Aziz Kocaoglu, Buca ve Bor-nova Belediye baskanlari ile arasinda gerginlik yasanmasina neden olan kati atik bertaraf tesisini Kaynaklar’a yapmaktan vazgeçti. Henüz kesin olmamakla birlikte Kaynaklar’a yapi-mi öngörülen tesisin Torbali’ya kay-dirilmasi gündeme geldi. Tesisin ha-yata geçirilecegi yer konusunda ara-yislar sürerken yapilan arastirmalar sonucunda Torbali-Bayindir ilçe sini-rinda yer alan ve Torbali kentsel ala-nina 15 kilometre uzakliktaki Taske-sik mevkiinde 121 hektarlik alan, ‘en uygun yer’ olarak belirlendi. Burayla ilgili çesitli kurum ve kuruluslardan ‘olumlu’ görüs alinirken, belediyenin kurulacak bertaraf tesisi için Nisan ayi içinde proje ihalesine çikacagi ögrenildi.

UYGUR DA ISTEMEDI
YASANAN gelismeler üzerine açik-lama yapan Torbali Belediye Baskani Ismail Uygur ise, ilçenin kentsel yer-lesim alani içinde böyle bir sey düsü-nülmesinin dogal olarak hem kendi-sinin hem de Torbali halkinin tepki-sine neden olacagini söyledi. Konu hakkinda henüz kendisine bir bilgi verilmedigini belirten Uygur, Koca-oglu’na güvendiklerini, bu çöplerin mutlaka kentsel alan disinda bir yere konulmasi gerektigini ifade etti.
Taskesik mevkiindeki söz konusu alanin toplam büyüklügü 168 hektar. Alanin 47 hektarlik bölümü Tarim Il Müdürlügü’nün vetosuna ugradi. Müdürlük, zeytin agaçlari dikili ol-dugu için 47 hektarlik alanin tesisin kurulacagi alandan çikarilmasini is-tedi. Geri kalan 121 hektarlik alan için ise Tarim Il Müdürlügü dahil ilgili tüm kurum ve kuruluslarin ona-yi alindi. Mahalli Çevre Kurulu’ndan da bu alan için ‘kamu yarari karari’ çikarildi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web