Büyük Torbalı

Dagda gribin ilacini buldu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Dagda gribin ilacini buldu
621 Görüntüleme
13 Haziran 2010 - 21:53
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bölgede dag kekiklerini incelerken ayni zamanda kekigin içerisinde ‘karvakrol’ isimli maddenin bulundugunu da tespit eden Karakuyulu Sabri Avci,ürettigi ilaci Saglik Bakanligi’na onaylatti

KARAKUYU’DA 2001 yilinda bu ya-na ‘dag bitkileri’ üzerine arastirma ve gelistirme çalismalari yapan Karakiz Dogal Gida’nin sahibi Kimya Mühe-ndisi Sabri Avci’nin bulusu olan ‘Tigr-ip’ isimli ilaç Saglik Bakanligi’ndan onaylandi. Gripten koruyan, enfeksi-yonlara karsi etkili olan, nezle virü-sünü yok eden bu ilaç Izmir Tip Fa-kültesi Ilaç Arastirma Genel Müdürlü-gü’nden ‘Dayaniklilik Süresi Raporu-nun’ alinmasinin ardindan Temmuz ayinda eczanelerde satilmaya baslana-cak. Bölgede dag kekiklerini inceler-ken ayni zamanda kekigin içerisinde ‘karvakrol’ isimli maddenin bulundugunu da tespit eden Sabri Avci, bu bilesenin kisiyi bulasici hastalik-lardan korudugunu, kan kanseri basta olmak üzere birçok rahatsizlikta ön-celeyici rol oynadigini tespit ettiklerini söyledi.

TUBITAK: DUNYADA ESI YOK

SAHIP oldugu zengin bitki örtüsü ile binlerce çesit dogal ürünlere ev sahip-ligi yapan Torbali ovasi ayni zamanda sifa dagitiyor. Mikrop öldürücü özellikteki ‘Karvakrol’ içeriginin en  yüksek bulundugu kekigin Torbali’da yetistigini tespit eden Kimya Mühen-disi Sabri Avci simdilerde ilçenin ilk onayli ilacini çikarmak üzere. 2001 yilindan bu yana ovadaki kekikleri inceleyen Avci, kekigin ilaca dönüstü-rülmesini su sekilde anlatti. Avci, “Bu bölgedeki kekigi incelerken kullanan-larin hasta olmadiklarini tespit ettim.” Bunun üzerine Cerrahpasa’da bir dok-toru arayan Avci, Amerika’da bu bile-senin kanser hastalarinin tedavisi sirasinda, bulasici diger hastaliklardan koruyucu etkisi olan bu maddeden hastalara verildigini ögrendigini söyle-di. Bu cevap üzerine arastirmalarina devam eden Avci, TUBITAK’a yaptir-digi incelemede ‘Bölgedeki dag kekigi-nin dünyada esi olmadigi’ sonucunu aldi. Bunun üzerine denemelerine de-vam eden Avci ve 4 kisilik ekibi ‘Tig-rip’ isimli ilaci üretti. Tanidiklarina ve çevresine bu ilaçtan dagitan Avci çok iyi sonuç almalari üzerine Saglik Ba-kanligi ile irtibata geçti ve ilaci onay-latti. Ilacin nezle, grip, tüberküloz, zatüre, egzama, mantar hastaliklari basta olmak üzere birçok saglik soru-nuna iyi geldigini söyleyen Avci, ya-kinda eczane raflarinda yerini alacagini belirtti.

TORBALI’DA KALAY VE KURSUN VAR
DOGADA hemen hemen her hastaligin sifasinin bulundu-gunu söyleyen Sabri Avci, “Torbali bölgesindeki dag-larda kursun ve kalay ele-menti var. Bu element kim-yada sentezde çok önemli. Bu elementler bitkilerin özü-nü etkiliyor. Biz de doganin sundugu imkânlari kullana-rak insanlara faydali olmaya çalisiyoruz. Tigrip nezle vi-rüsü ile temas ettigi an öl-dürüyor. Burun akintisina 1, gribal enfeksiyon, bademcik rahatsizliklarin agiz bölge-sinde sprey  sikiliyor. Böy-lece hem mikrop temizle-niyor hem de üst solunum yollarindaki tahris edici ra-hatsizliklar yok ediyor” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web