Büyük Torbalı

Dagdaki keçinin sütü, sehirlinin dondurmasinda

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Dagdaki keçinin sütü, sehirlinin dondurmasinda
178 Görüntüleme
19 Mayıs 2010 - 21:53
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali’ya bagli köylerde yayginlasan zana keçisi yetistiriciligi, sahibine iyi kazanç birakiyor. Bu keçilerden elde edilen sütler özellikle dondurma yapiminda kullaniliyor

GEÇTIGIMIZ yil Ilçe Tarim Müdürlügü’nün yönlendirmesi sonucunda çiftçiler zana keçisi yetistirmeye basladi. Kayma-kamlik’ta Sosyal Yardimlasma Vakfi araciligiyla baslattigi projelerle zana keçisi yetisti-riciligine büyük destek veriyor. Ureticiler arasinda giderek yay-ginlasan zana keçisi yetistirici-ligi, sahibine iyi kazanç da birakiyor. Bu keçilerden elde edilen sütler özellikle dondur-ma yapiminda kullaniliyor. 2009 yilindan itibaren yayginlasmaya baslayan zana keçileri, önümüzdeki yillarda birçok hayvanci tarafindan besiciligi yapilmasi ön görülüyor.
INEK GIBI DAMLARDA YETISTIRILEBILIR

DAG keçilerinin ormana zarar verdigi iddiasiyla, beslenme-sinin yasaklanmasindan sonra hayvan sahipleri, zana keçisi yetistirmeye basladi. Zana keçisinin irklarinin bozulma-masi için, hayvan sahipleri tarafindan özel olarak yetistiri-liyorlar. Bu keçilerin talep gör-mesindeki en büyük nedenler-den bir tanesi, normal keçiler-den daha fazla süt vermesi ola-rak gösteriliyor. Zana keçileri-nin, dag keçilerine nazaran da-ha kolay yetistirildigini söyle-yen Ilçe Tarim Müdürü Erol Görmüs: “Bu irk keçiler mera veya otlak alanlar olmasa da yetistirilebilir. Inek gibi damlarda üretimi yapilma kolayligi mevcut” dedi.

HAYVAN SAYISI ARTIYOR

BU keçilerin tek seferde iki hatta üç oglak dünyaya getirdi-gini söyleyen Görmüs: “Kisa sürede hayvan sayisi ikiye hat-ta üçe katlaniyor. Bu artilar, za-na keçisinin talep görmesini sagliyor. Ayrica sütün kilo fiya-ti da oldukça kazançli. Keçi sü-tünün kilo fiyati 1,80 TL. Ge-nis bir pazara sahip. Özellikle dondurma yapiminda kullanil-digi için yaz aylarinda satislar-da büyük bir artis yasaniyor. Birçok çiftçi zana keçisi için bize basvuruda bulunuyor. Ancak yaptigimiz arastirmalar-da hayvan sahipleri keçilerini satmak istemiyor” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web