Büyük Torbalı

Dayıbaşına Suriyeli cezası

Kayıt dışı Suriyeli işçi çalıştırıldığı için Torbalı’daki bir dayıbaşına para cezası kesildi. İŞKUR tarafından kesilen ceza diğer dayıbaşıları ve Suriyeli işçileri tedirgin etti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Dayıbaşına Suriyeli cezası
219 Görüntüleme
23 Ocak 2017 - 10:52
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TORBALI’DA yaşayan Suriyeli sayısı her geçen gün artıyor. İlçede çadırlarda ve derme çatma evlerde yaşayan Suriyeli sığınmacılara yapılan yardım çoğu zaman ilçe sınırlarını aşıyor. Önceleri ilçe vatandaşları tarafından yardım eli uzatılan sığınmacılar burada çeşitli işlerde çalışıyor. Birçok Suriyeli gündelik işçi olarak tarlalarda çalışırken, bunların büyük bir kısmının kayıt altında çalıştırılmadığı öğrenildi. Kayıt dışı istihdamın önüne geçmek isteyen Torbalı İŞKUR Hizmet Müdürlüğü bu bağlamda geçtiğimiz günlerde kayıt dışı Suriyeli işçi çalıştırdığı için bir dayıbaşıya para cezası kesti.
10 BİN LİRA CEZA
Kesilen ceza ilçedeki diğer dayıbaşılarını telaşa soktu. Prosedürün nasıl işlediğini bilmeyen dayıbaşılar bir bir bilgi almak için İŞKUR Hizmet Müdürlüğü’nün kapısını çalmaya başladı. Yaklaşık 5 bin Suriyeli işçinin bulunduğu ilçede sadece çok az bir kısmının kayıtlı olarak çalıştığı ifade edildi. Öte yandan 10 bin liraya kadar para cezası uygulayan bakanlık bu konu hakkındaki hassasiyetini sürdürüyor. Son olarak ilçede yaşanan para cezası nedeniyle işçileri de iş bulamama korkusunun saldığı öğrenildi.
GÖÇ İDARESİNDEN KONTROL
Yaklaşık 10 bin Suriyelinin bulunduğu ilçede kesilen bu ceza emsal niteliği de taşıyor. Kayıt dışı Suriyelinin çalıştırılması durumunda gerekli yaptırımları uygulayacaklarını belirten yetkililer bir an evvel önlemlerin alınmasını istedi. Öte yandan daha önce Suriyeli işçileri çalıştırılmasıyla ilgili açıklama yayınlayan yetkililer, Suriyelilerin çalışma izni olmadan çalıştırılamayacağını söyledi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Çalıştırılacak Suriyelinin, geçici koruma kapsamında olduğunu belirten geçici koruma kimlik belgesi, yabancı tanıtma belgesi ve yabancı kimlik numarası bulunmalı. İçişleri Bakanlığı kaydı olmalı. Suriyelinin elindeki bilgi belge gerçek mi değil mi, süresi bitmiş mi diye Göç İdaresi internet sitesinden kontrol edilmeli” denmişti. İbrahim DANIŞ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web