Büyük Torbalı

Deniz hala terörist!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Deniz hala terörist!
213 Görüntüleme
07 Mayıs 2010 - 22:05
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Geçtigimiz hafta Taksim Meydani 32 yil sonra isçilere açilarak cesur bir adim atilirken Torbali’da kusaginin devrimci liderleri Deniz Gezmis, Yusuf Aslan ve Hüseyin Inan’in etkinlik ile anilmasi ‘Terör örgütü üyesi’ olduklari gerekçesi ile yasaklandi

TURKIYE’DE, yaklasik 1 yildir AK Parti Hükümeti tarafindan ‘De-mokratik Açilim’ çalismalari kap-saminda Nazim Hikmet, Yilmaz Güney ve Ahmet Kaya gibi yasakli isimlerin mezarlarinin ülkeye getiri-lmesinin gündeme gelmesi gibi ce-sur adimlar atilirken Torbali’da tam tersi bir durum yasandi. Son olarak geçtigimiz hafta, 1976’dan bu yana 1 Mayis’la özdeslesmis olan Taksim Meydani 32 yil aradan sonra isçile-rin dayanisma gününe açilmis ve Istanbul Valiliginin bu karari birçok kesim tarafindan heyecanla karsi-lanmisti. 6 Mayis 1972’de idam edi-len 1968 kusaginin devrimci lider-leri Deniz Gezmis, Yusuf Aslan ve Hüseyin Inan Türkiye’nin birçok noktasinda yogun katilim ile anilir-ken Torbali’da ilginç bir durum ya-sandi. Deniz Gezmis ve arkadasla-rini bir etkinlik ile anmak isteyen Türkiye Komünist Partisi Ilçe Bas-kanligi’na Kaymakamlik ve Emniyet tarafindan “Söz konusu kisiler terör örgütü lideri” oldugu gerekçesi ile izin verilmedi.

“TERÖR ÖRGUTUNU ÖVEN CEZALANDIRILIR”

TKP Ilçe Teskilati önceki gün Tor-bali Kaymakamligi makamina 09.05.2010 tarihinde 20.00-23.00 saatleri arasinda Çamlik’ta bulunan Hami’nin Yeri’nde ‘Deniz Gezmis, Yusuf Aslan ve Hüseyin Inan ile il-gili ‘Denizlerin yolundayiz, Emper-yalizm ve Gerici AKP’den Hesap Soracagiz’ baslikli bir etkinlik dü-zenlemek üzere izin basvurusunda bulundu. Izin dilekçesinde etkinlik ile ilgi bilgiler içeren afis asilacagi ve Belediye Meydani’nda masa açarak el bildirileri dagitilacagi da belirtili. Teskilata önceki gün veri-len cevap yazisinda “Söz konusu anma etkinligi ve siir dinletisinin yasa disi terör örgütü kurucusu, li-derligi ve üyeligi suçundan idam edilen sahislari anma amaciyla düzenlenmesinin TCK’nin 215 sayili maddesi uyarinca, islenmis olan bir suçu veya islemis oldugu bir suçtan dolayi bir kisiyi alenen öven kimse 2 yila kadar cezalandirilir. Bu du-rum 3713 sayili terörle mücadele kanunun 6.maddesinin ek fikrasi kapsaminda suç teskil edecektir” ifadeleri kullanildi. Aksi hareket edilmesi halinde Cumhuriyet Bas-savciligina suç duyurusunda bulu-nulacagi belirtildi. TKP Ilçe Baskani Erkan Altuner, hükümetin açilimlari ile övündügü bir dönemde böyle bir yasak ile karsi karsiya kalmanin bü-yük bir ayip oldugunu belirterek: “Bu zihniyeti kiniyoruz” dedi.

KAYMAKAM VE EMNIYET: KANUNU UYGULADIK!

KAYMAKAM Zeki Arslan konuyla ilgili: Yasaya uy-gun degildi. Istanbul Valiligi de bu yil böyle bir anmayi yasakladi. Keyfi bir yasak degil. Bunun örnekleri var, arastirip uyguladik. Baska bir etkinlikte Deniz Gezmis’in durumu deger-lendirilir ama direk olarak onu ön plana çikarinca 215.maddeye takilir. Parti, hukuki yollardan karara it-iraz edebilir” dedi.
Ilçe Emniyet Müdürü Yalçin Orhan ise “Istanbul’da izin verilmedigini duyduk. Biz de ayni kanun maddesini uyguladik. Bir program kapsaminda anilmasi ile mezari basinda anilmasi çok farkli. Degerlendirip, kanun maddesine göre izin vermedik. Yargi yolu açik. Sahislar, hukuki hakkini kullanabilir” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web