REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Devler çiftçi ile pazarliga oturuyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Devler çiftçi ile pazarliga oturuyor
175 Görüntüleme
23 Nisan 2010 - 22:02
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yillik 55 ton salça üreten Tukas ve günde 3 bin ton domates isleyen Tat domates üreticileri ile; 2 bin çiftçi ile sözles-
mesi bulunan dondurulmus gida devi Özgörkey, domates, biber, fasulye, bezelye üreticileri ile sözlesme imzalayacak

VERIMLI tarim arazileri ile ön plana çikan, özellikle seb-ze yetistiriciliginde bölgede a-dindan sikça söz ettiren Tor-bali ovasinda yaz mevsimin gelmesi ile birlikte hareketli-lik de basladi. Domates, fasül-ye, biber, misir, bugday, cherry domates, bezelye eki-min sezonu ile birlikte bölge-de faaliyet gösteren dev fabri-kalar da çiftçi ile ‘sözlesme’ masasina oturmaya basladi.
Yillik 55 ton salça üreten Tu-kas, domates üreticileri ile, 2 bin çiftçi ile sözlesmesi bulu-nan dondurulmus gida devi Özgörkey, domates, biber, fasulye, bezelye üreticileri ile, günde 3000 bin domates isle-yen Tat Konserve, Baba Gida da domates üreticileri ile ma-saya oturmaya hazirlaniyor. Bapa, Vural Gida, Çiftçi gibi isletmeler de her sezon yüz-lerce çiftçi ile sözlesme imzaliyor.


2 BIN ÇIFTÇI

ÖZGÖRKEY, sözlesmeli çiftçilik modeli kapsaminda agirligi Torbali, Tire ve Öde-mis’te olmak üzere 2 bin çiftçi ile çalisiyor. Türkiye’nin önde gelen otel, restoran ve yemek fabrikalarinin yani sira Burger King, Domino’s Pizza gibi fast food kanalinin lider isimlerine hizmet veren Özgörkey Gida, üreti-minin önemli bir bölümünü de basta AB ülkeleri olmak üzere dünyanin dört bir yanina ihraç ediyor. Tesis ISO 9001: 2000, HACCP ve BRC Higher Le-vel belgelerine sahip. Özgör-key Gida tesisleri bünyesinde yer alan 30,000 ton ham-madde kapasiteli bilgisayar kontrollü dev patates hammadde depolari ile sektö-ründe fark yaratiyor.

55 TON DOMATES ALIYOR

1989 yilinda 2.000 ton üretim miktarlariyla üretime basla-yan Tukas Torbali Fabrikasi; kornison tursu, közlenmis kapya biber, salatalik konservelerin ya-ni sira salça sektöründe de önemli bir pa-ya sahip. Firma gerek iç gerekse dis pazardaki artan talebi karsilamak, kisa süren domates hasat dönemin-den daha verimli yararlana-bilmek amaciyla salça üretim kapasitesini artirmaya yönelik yeni salça üretim tesisi kurul-masi ile yillik 55.000 tonluk üretim kapasitesine sahip bir isletmeye dönüstü. Ilçedeki domates üreticilerinin yaklasik yüzde 20’si Tukas ile masaya oturuyor.

GUNLUK 3 BIN TON

TAT Konserve’nin Torbali te-sisi günlük 3000 ton domates isleme kapasitesine sahip. Tat Konserve Genel Müdürü Güçlü Toker, “Izmir ve çevre-sinde yüksek domates arzi bulunuyor.  Buna karsilik, kurulu üretim kapasitesi son derece düsük, bu nedenle do-mates hem uzaga tasiniyor hem de sezon çok kisa sürü-yor. Halbuki bu  bölgede domates üretim maliyeti diger bölgelere göre daha düsük.  Bölgede yetisen domatesler son derece iyi kalitede. Tor-bali ve çevresinde iklim ko-sullarinin da uygunlugu nede-niyle erken hasat yapma im-kani da mevcut” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web