Büyük Torbalı

Devler çiftçi ile pazarliga oturuyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Devler çiftçi ile pazarliga oturuyor
231 Görüntüleme
23 Nisan 2010 - 22:02
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yillik 55 ton salça üreten Tukas ve günde 3 bin ton domates isleyen Tat domates üreticileri ile; 2 bin çiftçi ile sözles-
mesi bulunan dondurulmus gida devi Özgörkey, domates, biber, fasulye, bezelye üreticileri ile sözlesme imzalayacak

VERIMLI tarim arazileri ile ön plana çikan, özellikle seb-ze yetistiriciliginde bölgede a-dindan sikça söz ettiren Tor-bali ovasinda yaz mevsimin gelmesi ile birlikte hareketli-lik de basladi. Domates, fasül-ye, biber, misir, bugday, cherry domates, bezelye eki-min sezonu ile birlikte bölge-de faaliyet gösteren dev fabri-kalar da çiftçi ile ‘sözlesme’ masasina oturmaya basladi.
Yillik 55 ton salça üreten Tu-kas, domates üreticileri ile, 2 bin çiftçi ile sözlesmesi bulu-nan dondurulmus gida devi Özgörkey, domates, biber, fasulye, bezelye üreticileri ile, günde 3000 bin domates isle-yen Tat Konserve, Baba Gida da domates üreticileri ile ma-saya oturmaya hazirlaniyor. Bapa, Vural Gida, Çiftçi gibi isletmeler de her sezon yüz-lerce çiftçi ile sözlesme imzaliyor.


2 BIN ÇIFTÇI

ÖZGÖRKEY, sözlesmeli çiftçilik modeli kapsaminda agirligi Torbali, Tire ve Öde-mis’te olmak üzere 2 bin çiftçi ile çalisiyor. Türkiye’nin önde gelen otel, restoran ve yemek fabrikalarinin yani sira Burger King, Domino’s Pizza gibi fast food kanalinin lider isimlerine hizmet veren Özgörkey Gida, üreti-minin önemli bir bölümünü de basta AB ülkeleri olmak üzere dünyanin dört bir yanina ihraç ediyor. Tesis ISO 9001: 2000, HACCP ve BRC Higher Le-vel belgelerine sahip. Özgör-key Gida tesisleri bünyesinde yer alan 30,000 ton ham-madde kapasiteli bilgisayar kontrollü dev patates hammadde depolari ile sektö-ründe fark yaratiyor.

55 TON DOMATES ALIYOR

1989 yilinda 2.000 ton üretim miktarlariyla üretime basla-yan Tukas Torbali Fabrikasi; kornison tursu, közlenmis kapya biber, salatalik konservelerin ya-ni sira salça sektöründe de önemli bir pa-ya sahip. Firma gerek iç gerekse dis pazardaki artan talebi karsilamak, kisa süren domates hasat dönemin-den daha verimli yararlana-bilmek amaciyla salça üretim kapasitesini artirmaya yönelik yeni salça üretim tesisi kurul-masi ile yillik 55.000 tonluk üretim kapasitesine sahip bir isletmeye dönüstü. Ilçedeki domates üreticilerinin yaklasik yüzde 20’si Tukas ile masaya oturuyor.

GUNLUK 3 BIN TON

TAT Konserve’nin Torbali te-sisi günlük 3000 ton domates isleme kapasitesine sahip. Tat Konserve Genel Müdürü Güçlü Toker, “Izmir ve çevre-sinde yüksek domates arzi bulunuyor.  Buna karsilik, kurulu üretim kapasitesi son derece düsük, bu nedenle do-mates hem uzaga tasiniyor hem de sezon çok kisa sürü-yor. Halbuki bu  bölgede domates üretim maliyeti diger bölgelere göre daha düsük.  Bölgede yetisen domatesler son derece iyi kalitede. Tor-bali ve çevresinde iklim ko-sullarinin da uygunlugu nede-niyle erken hasat yapma im-kani da mevcut” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web