DİSK’ten destek

210 Görüntüleme

DİSK’ten destek

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu’ndan İzmir’de sigara fabrikası çalışanlarına destek

 

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, İzmir’in Torbalı ilçesinde konfederasyonlarına bağlı Türkiye Gıda Sanayii İşçileri Sendikasına (Gıda-İş) üye sigara fabrikası çalışanlarıyla bir araya geldi. Arzu Çerkezoğlu, Torbalı Belediye Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda, sigara fabrikasında taşeron olarak hizmet veren firmaya bağlı çalışan işçilerin sendikalarına üye olduğunu, 25 Ağustos’ta görüşme talebinde bulunduğunu ancak henüz yanıt alamadıklarını belirtti.

“ANAYASAL BİR HAK…”

İşçilerin sendikaya üyeliklerinin anayasal bir hak olduğunu vurgulayan Çerkezoğlu, “SGK’de kaydı bulunan her işçinin istediği sendikaya üye olma ve sendikalı ve güvenceli çalışma talebi anayasal bir haktır ve burada yapılan da budur.” dedi. Fabrikada ücretlerin asgari ücrete çok yakın seviyelerde bulunduğunu aktaran Çerkezoğlu, “Her gün temel tüketim maddelerine, elektriğe, doğal gaza, akaryakıta gelen zamlar karşısında bu ücretle geçinmek mümkün müdür? Bu şartlarda burada işçi kardeşlerimizin huzur içinde çalışmaları mümkün müdür?” ifadelerini kullandı.

“KAZANIMLA SONUÇLANACAĞINA İNANIYORUZ”

Marlboro’nun ve Euroserve’nin Türkiye’deki temsilcilerine de seslenen Arslan, “Bir an önce akıllarını başlarına alsınlar, işçi arkadaşlarımızın talepleri doğrultusunda bizimle diyaloğa geçsinler. Biz bunu istiyoruz. O iş yerinde haklarımızı almış olarak, eşit işe eşit ücretle, sosyal haklarımızla birlikte bir çalışma düzeni istiyoruz. O yüzden bu birliğimizi, beraberliğimizi daha da güçlendirerek yolumuza devam etmeliyiz. Bu haklı davamızın kazanımla sonuçlanacağına inanıyorum” dedi. İşçiler ise fabrikadaki son durumu konuşup, koşuları dile getirdi. Sendikalı olmanın önemini konuşan işçiler, aynı zamanda işyerindeki angaryanın da son bulmasını istediklerini iletti. İşçiler, bu mücadelede ellerinden geleni yapacaklarını ifade ederken, ayrıca işverenin yıldırma politikalarına karşı da birlikte durmayı sürdüreceklerini dile getirdi. HABER MERKEZİ

​​​​​​​