Büyük Torbalı

Dogru sitemle kullanilirsa çöpten korkmaya gerek yok

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Dogru sitemle kullanilirsa çöpten korkmaya gerek yok
225 Görüntüleme
05 Nisan 2010 - 22:06
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Izmir Büyüksehir Belediyesi tarafindan Taskesik’te kurulmasi gündemde olan çöp bertaraf tesisi ile ilgili, bu alanda makineler üreten Plan Makine’nin yetkilisi Umit Ugütmen ile görüstük.

AMBALAJ atiklari ve belediye çöpü bertarafi ile ilgili makineler üreten Plan Makine 1994 yilindan beri Yazibasi’da faaliyet gösteri-yor. Urünlerini 8 ülkeye ihraç eden firmanin yetkilisi Umit Ugütmen ile son günlerde Torbali gündeminde de olan çöp bertara-finda uygulanmasi gereken sis-temler hakkinda konustuk. Dogru sistemler kullanildigi taktirde çöpten korkulmamasi gerektigini belirten Ugütmen, bu konuda va-tandaslarin da bilinçli olmasi ge-rektigini söyledi. Ugütmen, çöp bertaraf projeleri ile ülke bütçesi-ne çok ciddî katkilar saglanabile-cegini söyledi.

40 YILLIK TECRUBE
40 yili asan metal isleme tecrübe-si ve 25 yili askin süredir balyala-ma presleri, parçalama makinele-ri, konveyör bantlar, siklon/sepe-ratörler, kati atiklarla ilgili özel proje imalat montaj ve servis hizmetleri verdiklerini söyleyen Ugütmen “Bilgi birikimimiz kü-çük veya büyük ölçekte tüm kati atiklarla ilgili sektörde dinamik olmamizi ve yeni ihtiyaçlara ko-lay çözüm bulmamizi sagliyor. Firmamiz, CNC takim tezgâhlari, lazer kesim makineleri gibi metal isleme konusundaki dünyadaki teknolojik gelismeleri kullanmak-tadir. Her zaman bu yenilikleri ürettigimiz makinelere uyguluyo-ruz. Saglam ve kaliteli yapilari, hizli servisi ve bol yedek parçala-riyla makinelerimiz her zaman müsterilerimizin gözdesi oldu. Yeni kurulan, yenileme yatirimi yapilan oluklu mukavva kutu ve kagit, hurda isleme tesisleri, bele-diye kati atigi tesisleri, tibbi atik, lastik geri dönüsüm tesisleri gibi ihtiyaçlara uygun projeler üreti-yoruz.

DOGRU SISTEM ÖNEMLI
URETIMININ yüzde 50’sini 8 ülkeye ihraç ettiklerini ve kalan kismini da iç piyasaya sundukla-rini belirterek son günlerde gün-dem de olan ilçenin çöp sorunu ile ilgili olarak da çesitli tavsiye-lerde bulunan Ugütmen, “Aslinda çöplerden korkmamak gerekir. Çünkü bir dizi sorunu beraberin-de getiren çöpüm kendisi degil yanlis sistemlerin kullanilaraK bunlarin vahsi depolanmasidir. Vahsî depolanma, kötü kokularin olusmasi, çevrenin ve yer alti sularinin zarar görmesi, ortaya çikan metan gazi nedeniyle yan-ginlarin meydana gelmesi gibi çesitli olaylari beraberinde getirir. Gelistirilen çesitli projelerle ve çöp balyalama makineleri kullani-larak belediye atiklari zararsiz bir sekilde depolanabilir. Bu sekilde tüm bu saydigimiz olumsuzlukla-rin yani sira bunlar oldukça düsük maliyetler gerektiren projelerdir. Bu projelere göre toplanan çöpler preslenerek balyalaniyor. Daha sonra ambalajlanan çöpler düzenli bir sekilde çöplerin koyuldugu bölgede istifleniyor. Bu tür bir sistemle çöplügün bulundugu böl-geye çok yakin yerlerde insanlar oldukça rahat bir sekilde yasaya-bilirler. Hiçbir sekilde kökü koku da olusmaz” dedi.

ULKE EKONOMISINE KATKI

ATIKLARIN dogaya ve dogal olarak camlilara zara vermesini önlemek için insanlarin bilinçlen-mesi gerektigini vurgulayan Ugütmen “Marketlerden aldigi-miz malzemeleri nasil türlerine göre ayri ayri posetlere koyuyor-sak atiklarimizi da cinslerine göre ayirmaliyiz. Bu atiklarin belediye tarafindan ayri ayri zamanlarda toplanmasi gerekir. Aslinda bunu uygulamak çok basit. Yapilmaya-cak bir uygulama degil. Insanlar bu sekilde 25-30 milyar dolardan daha fazla ülke bütçesine katkida bulunabilir. Bu gerçekten önemli bir kaynak” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web