Büyük Torbalı

Domuz gribini takan olmadi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Domuz gribini takan olmadi
309 Görüntüleme
05 Ocak 2010 - 22:55
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

DOMUZ gribi yayildi, yayilacak, çok can alacak derken, neredeyse unutulup gitti. Kasim ayinda basla-yan bu salginin dünya genelinde yüz milyonlarca can alacagi ön görülüyordu, ancak korkulan pek olmadi. Saglik Bakanligi’nin ölü sayisini artik açiklamamasi ise, domuz gribi ile ilgili panik hava-sinin dagilmasina neden oldu. Sal-ginin en etkili döneminde Torbali Saglik Grup Baskanligi hedef ola-rak 42.000 kisiyi asilamayi düsü-nüyordu. Ancak aradan geçen 2 aylik süre zarfinda sadece 3213 kisi domuz gribi asisi oldu. Tor-bali’da, domuz gribinden hayatini kaybeden Teslime Yayan disinda bir vakaya rastlanmamasi asi olan kisi sayisinin düsük olmasina ne-den oldu. Saglik Grup Baskanligi, simdilerde ikinci doz asilama için çalismalara basladi.

VATANDASIN TAKDIRI BÖYLE
DOMUZ gribi salgini ve asisi üze-rindeki tartismalar 2009’a damga-sini vururken, asilama hedefleri yapilan spekülasyonlar nedeniyle tutmadi. Torbali’da domuz gribi asisi olan kisi sayisi beklenen ra-kamlara ulasmadi. Risk grubunda saglikçilar ve haci adaylariyla bas-layan, ögrenciler, gebeler ve kronik hastaligi olanlar, yaslilarla sür-dürülen asilama çalismalarinda bu-güne kadar istenilen yol alinamadi. Domuz gribi salginiyla ilgili olarak gerek görsel, gerek yazili, gerekse yerinde egitimlerle vatandaslari bilgilendirdiklerini söyleyen Tor-bali Saglik Grup Baskani Ismail Arslan, “Ancak bu asi vatandasin rizasiyla gerçeklestiriliyor. Vatan-dasin düsüncesi bu sekilde. Ancak biz yine de asi olmak isteyenlere hizmet vermeye devam ediyoruz. Asi olmak istemeyenler ise, kendilerini iyice korusun” dedi.

EN ÇOK ASIYI 25-44 YAS ARASI
TORBALI Devlet Hastanesinde, Aile Sagligi Merkezlerinde ve Toplum Sagligi Merkezlerinde i-kinci doz asilama çalismalari bas-ladi. Gebe ve logusalar için adju-vansiz asilama yapiliyor. 2 Kasim-31 Agustos tarihleri arasinda ger-çeklestirilen çalisma sonucunda 120.000 nüfusun oldugu Torbali’da sadece 3123 kisi domuz gribi asisi oldu. 27950 kisi ise asi olmayi red-detti. En çok asiyi olanlar 648 ile 25-44 yas grubu, onu daha sonra 557 ile 10-14 yas grubu ve 553 ile 45-64 yas grubu izliyor. En az asiyi ise 11 ile 6-11 aylik bebekler olusturuyor. Asilama çalismalarin-da Torbali’daki 94 saglik perso-nelinin asi olmasi dikkat çekiyor. Kronik hastaligi olan 948 kisi de domuz gribi asisi oldu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web