Büyük Torbalı

Dondurmacilar hayal gücünü zorluyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Dondurmacilar hayal gücünü zorluyor
236 Görüntüleme
23 Nisan 2010 - 22:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali’daki Hale Pastanesi ‘Yaniksi’ adindaki kazandibi tadindaki dondurmasi, Mavi Pastanesi
sütü 8 saat kaynatilan dondurmasi, Eden ise preslenmis dondurmasi ile çok iddiali

HAVALARIN isinmasiyla birlik-te dondurma yaz aylarinin vazge-çilmez gidalarinin basinda geli-yor. Sütlü, kakaolu ve meyveli çe-sitleriyle her damak zevkine hitap eden dondurmalar yediden yetmi-se herkes tarafindan tüketiliyor. Havalarin isinmasiyla birlikte dondurma tüketiminin arttigi ilçe-mizin, en büyük dondurma üre-ticileri arasinda yer alan Hale, Mavi ve Eden dondurma ile don-durma üretimi ve çesitleri konu-sunda görüstük.

YANIKSI DONDURMA HALE’DEN

GEÇTIGIMIZ ay basinda Torba-li’da ilki açilan Hale Pastanesi dondurma çesitleriyle Izmir’in en iyileri arasinda gösteriliyor. An-talya’nin Korkuteli ilçesinde üre-tilen dondurma çesitleriyle olduk-ça ragbet görüyor. Keçi ve inek sütünden yapilan dondurmalarin vatandaslar tarafindan çok talep gördügünü söyleyen isletmeci Ilhan Turhan,“ Isletmemizde 14 tane dondurma çesidi mevcuttur ve bu çesitler ilerleyen günlerde artacaktir. Torbali’da ‘yaniksi’ adinda dondurmamizla yepyeni bir damak zevki sunuyoruz. Keçi sütü ve kazan dibi tadinda olan bu dondurma oldukça ragbet göre-cek. Bütün meyveli dondurmala-rimizda gerçek meyveler kullanil-mistir. Kisa sürede Hale olarak Torbali’nin vazgeçilmezi haline geldik. Suanda Ege bölgesinin en iyi dondurmasini üretiyoruz” dedi.

DONDURMA USTALIK ISTER

ILÇEMIZIN en eski pastahanele-rinden biri olan Mavi kendi ima-lathanesinde yaptigi dondurma çesitleriyle oldukça begeni toplu-yor. Vatandaslarin damak zevkine hitap ettiklerini söyleyen Mavi Pastahanesi yetkilileri, “Öncelikle üretim yaptigimiz dondurmanin en önemli özelligi dogal salep ve keçi sütünden yapilmasidir. Don-durma yapmak tamamen bir den-ge isidir. Kullandigin malzemele-rin, kaynama oranin, sogutma islemi tamamen dengeli olacak ki o zaman mükemmel bir dondur-ma ortaya çiksin. Biz bu bilinçle dondurma üretimi yapiyoruz. Dondurma yaparken kivamda önemlidir, iyi bir dondurmanin kivamini anlamak içinde usta ol-mak gerekir. Yaptigimiz dondur-mada kesinlikle hiç bir katki mad-desi yoktur. Hijyenik ortamda 8 saat kaynatilarak su orani kalmi-yor. Torbali halkina 10 çesit don-durma sunuyoruz” diye konustu.

PRESLENMIS DONDURMA

ILÇEMIZDE 12 ay boyunca don-durma üreten tek islemecisi olan Eden Dondurma, dünyanin çatal ve biçakla yenen tek dondurma-sini Torbalililarin damak zevkine sunuyor. Dondurma üretiminde rakip tanimadigini söyleyen islet-meci Saban Tanir, “Biz Marasli-yiz ve bu isin erbabiyiz. Dondur-ma üretimini bizden daha iyi kim-se yapamaz. Bu konuda da olduk-ça iddialiyim. Torbali’da tavsiye edilen tek dondurma isletmecisi biziz. Ege bölgesinde 8 Ilde 70 subeyle hizmet veriyoruz. Yapilan dondurmalarimiz tamamen saf keçi sütüyle yapiliyor. Kullandi-gimiz salep ise halis yerli saleptir. Bizim dondurmamizin özelligi pireslenmis dondurmadir. Diger dondurmalar bir kaba 1 kilogram giriyorsa ayni kaba bizim dondur-mamiz 2 kilogram girer” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web