REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ebe çok psikolog yok!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ebe çok psikolog yok!
213 Görüntüleme
25 Mayıs 2010 - 22:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son yillarda ruhsal bunalimlarla anilan Torbali’da günde 25 gencin basvurdugu Gençlik Danisma Merkezi’ne 3 yildir 1 psikolog atanamadi. 3 ebe ve 1 doktorun görev yaptigi merkezde randevular Agustos ayina veriliyor.

125 bine dayanan nüfusunun yüzde 40’i gençlerden olusan, 25-29 yas araligi 11 bin 388 kisinin yasadigi il-çedeki Gençlik Danismanlik ve Sag-lik Hizmet Merkezi’ne 3 yildir kadro-sunda bulunmasina ragmen psikolog atanmamasi tepki topluyor. 3 ebe, 1 doktor, 1 hademenin görev yaptigi merkeze genellikle gençler basvurul-masina ragmen bir psikologun ata-masi bir türlü gerçeklestirilmedi. Son yillarda artan intihar vakalari ile gündeme gelen ilçede gençlere yöne-lik hizmet veren tek kurumda psiko-logun görev yapmasi için Saglik Bakanligi Valilik, Saglik Hizmetler Il Müdürlügü nezdinde görüsmeler ya-pan Torbali Saglik Grup Baskanligi’-nin tüm girisimleri sonuçsuz kaldi. Kadrosunda psikolog bulunmayan ve tüm ihtiyaçlari tek doktor ile hizmet vermeye çalisilan kurumda randevu-lar Agustos ayina bile verilmeye baslandi.

KADRODA VAR, KURUMDA YOK

IZMIR’DEKI 5 gençlik merkezinden biri olan Torbali Gençlik Danisman-lik ve Saglik Hizmet Merkezi’ne basvuran genellikle aile içi iletisim kopukluklari, fiziksel gelisim, gele-cek kaygisi, dikkat daginikligi gibi sorunlarla geliyor. 3 yilda 4500 kisi-nin hizmet gördügü merkez tamamen randevu sistemiyle faaliyet gösteri-yor. 4500 gencin ise kayitlari tutu-luyor ve her ay periyodik olarak ta-kip ediliyor. 3 yildir faaliyet gösteren kurumda 1 doktor, 3 ebe hizmet veriyor. Kuruma aile planlamasi ve kadinsal sorunlar için basvuran va-tandaslara 3 ebe ile hizmet verilirken diger tüm basvurularda kurumun tek doktoru Gürkan Ergün görev yapi-yor. Yogun basvuruya yetisemeyen Ergün, kimi zaman 3 ay sonrasina randevu vermek zorunda kaliyor. Il Saglik Müdürlügü’ne bagli Gençlik Danisma Merkezleri’nin kadrosunda bir psikolog bulunmasi gerektigi il-gili mevzuatlarda yer aliyor

GIRISIMLER SONUÇSUZ KALDI

GENÇLIK Danisma Merkezleri’nin kadrosunda mutlaka psikolog bulun-durulmasi gerekmesine ragmen Tor-bali’ya kadro ayrilmamasi sik sik Izmir’deki yetkililere iletildi. 3 yildir Torbali’ya psikolog gönderilmesi, kurumun daha verimli islemesi için mücadele eden Saglik Grup Baskan-ligi ve Torbali Kaymakamligi’nin bu konudaki girisimleri sonuçsuz kaldi. Izmir Valiligi, Sosyal hizmetler Il Müdürlügü’ne 3 yil boyunca çesitli defa iletilen sorun son olarak 2 ay önce Izmir’e gelen Saglik Bakani Recep Akdag’a iletildi. Konunun takipçisi olduklarini, kurumda bir psikologun hizmet vermesi duru-munda daha islevsel olacagini söyle-yen Saglik Grup Baskani Doktor Is-mail Arslan: “Zaten Izmir genelinde bir psikolog kadro sikintisi var. Kad-romuz bulunmasina ragmen psikolog eksikliginden dolayi atama yapilami-yor. Sözlesmeli doktorlar da Torbali’-yi tercih etmiyor” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web