Büyük Torbalı

Ecrimisili bosver, oyna koçum oyna,sen tribünlere oyna!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ecrimisili bosver, oyna koçum oyna,sen tribünlere oyna!
201 Görüntüleme
20 Ocak 2010 - 23:25
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

HER seyden önce insanlar olaylara bakislariyla samimi olmalilar. Toplumun birtakim sikintilari, sorunlari karsisinda bundan nemalanmak için tribünlere oynamamali, komik duruma düsmemeliler.
Bugüne kadar sesimizi çikartmadik ama artik yeter. Mukayeseyi bilmeyen, murakabeden habersiz, sovenistlere layik olduklari cevabi vermek boynumuzun borcu oldu.
Her hassas konuda o konuyu ustaca istismar eden o muhtereme verecek çok cevabimiz var.
Son hassas konu Ecrimisil meselesidir. Bu mesele bu günün meselesi degildir. Benim babam çocukken de bu sorun vardi. Benim çocuklarim var, hala bu sorun var. 1940’li yillardan beri bu memleketten kaç hükümet geldi geçti acaba muhterem! Demek ki gelip geçen tüm hükümetler bu soruna duyarsizdi öyle mi? Yoksa sivil bürokrasinin hâkim oldugu ana düsünce, sizin siyasi düsüncenizle tamamen örtüsen bir düsünce oldugundan olmasin sakin!? Türkiye’de halkin seçtigi iktidarlara direnen bürokratik zihniyetin tarihinin izdüsümüdür aslinda Ecrimisil meselesi. Ama bunu sen bilemezsin ve göremezsin.
Bu sorun defalarca karsimiza çikti. Hâlâ da çikmaya devam ediyor. Mesela 2004 yerel seçimlerinin hemen öncesi de Ecrimisiller çok yüksek gelmisti. O zaman da senin zihniyetin sorundan nemalanmak için Ayrancilar’a yerel televizyonlar(Ege TV), yerel gazeteler çagirmislardi. Yumusak karna yumrugu basmaya baslamislardi senin gibi…
O zamanlar Maliye Bakani Sayin Abdüllatif Sener’di. Kendisine olayi ulastirdigimizda hemen olaya el koymus ve fiyatlar makul seviyeye çekilmisti.
Bugün de bu sorunun takipçisiyiz. Çünkü o endiseli ocaklardaki endiseyi neseye çevirmek en insani davranistir. Bu endiseli ve sorulu insanlar üzerinden siyaset yapmak ise en büyük seviyesizliktir.
Önce su noktayi o muhtereme hatirlatmak isterim; daha dün gibi, su geçtigimiz yerel seçimlerin çalismalarinda, bu konudaki magdur vatandaslarimiza, onlarin evlerinde yaptiginiz toplantilarda alti ay içinde tapulari verecegiz dememis miydiniz? Seçimler geçeli on ay oldu. Ne oldu? Unuttunuz mu? Verin su tapulari da vatandas Ecrimisil derdinden kurtulsun.
Bir de sana sunu hatirlatayim. Torbali Belediyesi hazine arazilerinin tapu sorununu çözmek için daha yeni geçtigimiz seçimden hemen sonra çalismalara basladi. Bu konuda da Sayin Belediye Baskanina ve Belediyemize her türlü yardimi yapiyoruz ve yapacagiz. Ancak her türlü çalismasi bitmis ve satis asamasina gelmis yüzlerce hazine arazilerinin dosyalarini kim hazirlamisti ve kim tamamlamisti acaba? Torbali’da daha yeni yapilan çalismalari Ayrancilar’da 1,5 – 2 yil önce kim yapmisti acaba?…
Hakkaniyetli olmak ya da “hakkiyla” konusmak herkesin hakkini teslim edebilmekten geçer. Bu ise insani yüceltir. Çünkü dogruyu tasdik, kulun da Allah’in da hosuna gider.
Bu sorunla ilgili;
1) Öncelikle vatandaslarimizdan daha önceki dönem ödedikleri ecrimisil belgeleriyle yeni gelen ecrimisil belgelerini ihtiva eden dosyalar olusturduk. Bu dosyalari Ankara’ya ulastiracagiz. Ankara’ya giderek Maliye Bakanligi’na ve milletvekillerimize konuyu aktaracagiz.
2) 8 Ocak Cuma günü yapilan Torbali Belediye Meclisi toplantisinda konuyu meclise tasidim. Bu konuda görüslerimi ve sorularimi mecliste ifade ettim. Bu baglamda;
a) Arsa degerinin %5’i nispetinde olan bu ecrimisil degerlerini tespit ederken, ilgili kurum, Belediyemiz Emlak Servisinden görüs aldi mi?
b) Ya da fiyat takdiri için olusturulan komisyona belediyemizin bilgisi dâhilinde, Muhtar, Meclis Uyesi ve benzeri bir üye istendi mi, bu komisyona üye verildi mi?
Bu iki soruya da sayin Baskan bizzat cevap vererek ‘Ne fikrimiz alindi, ne de üye istendi’ dedi.
c) Bende o hâlde, Belediyemiz, bu bölgedeki arazilerin degerlerinin bu derece afaki olmadigini belirtir bir yazi yazarak yeni bir fiyat takdir komisyonu isteyemez mi dedim. Sayin Baskan olabilecegini söyledi. Ellerinden geleni yapacaklarini belirtti.
3) Geçtigimiz hafta Milletvekilimiz Sayin Taha Aksoy Torbali’ya geldi. Ayni konuyu kendisine örnek vererek anlattim. Milletvekilimiz de Ecrimisil konusunda su an bütün Türkiye’de benzer sorunlarin dile getirildigini ve tüm Milletvekillerinin Maliye Bakaninin kapisinda adeta nöbet tuttugunu belirtti. Yani sorun sadece Ayrancilar’in sorunu degil muhterem.
4) Yine geçtigimiz hafta Çesme’de Ecrimisiller %65 düsürüldü.
Bu konuda degisik zaman ve zeminlerde birçok girisimimiz devam ediyor. Sadece biz degil pek çok samimi insan bu sorunla ilgileniyor. Ama bizim terbiyemizde baskalarinin üzüntüsü ve gözyasindan sov devsirmek yazmaz.
Gördügün gibi sen dile getirmeden biz ilgili meclisimizde de, ilgili makamlara da konuyu dile getirmisiz degil mi? Ama reklam, sov yapmadik, yapmayacagiz da. Varsin bizim izlenebilirligimiz az olsun. Vicdanimiz rahat olsun yeter.
Bir de sana sunu hatirlatayim; mukayese esitler arasinda yapilir. Pireyle deveyi mukayese edenlere kargalar bile güler. Ayrancilar’in yillardir çözülmeyen sorunlarindan bahsediyorsun. Ayrancilar’i ayni gün belediye oldugumuz Subasi ve Çaybasi’yla karsilastir bakalim. Istersen bizden 15 yil önce belediye olmus Yazibasi ve Pancar’la kiyasla… Kendi kendine gülersin muhterem. Bir de sunu düsün; neden acaba insanlar Ayrancilar’in ilçe olamamasina üzülüyor? Neden bu konu da Yazibasi, Pancar, Karakuyu, Çaybasi, Subasi mevzu bile edilmiyor. Acaba Ayrancilar’i ilçe olmaya namzet olacak hale hangi yönetimler ve hangi insanlar getirdi? Yoksa Ayrancilar kendi kendine mi bu hale geldi?
Düsün bakalim… Ya da bos ver, dön yine, tribünlere oynamaya devam et!
Saygilarimla…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web