REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

EEEY ULU TANRIM…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EEEY ULU TANRIM…
519 Görüntüleme
31 Aralık 2015 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yolun ötesi, yolun berisi diye ikiye bölünmüştü, berisini de İZBAN’la böldüler tam da oldu Torbalı. Doğuyu batıya, batıyı doğuya nasıl geçirecekler? Üst geçitle… Onlar için akıllıca çözüm üstten geçirmek. Öyle de yapıp üstten geçirdiler, sıcağı sıcağına…

Araçları malum yoldan, yayaları da merdiven ve asansörle üstten geçireceklerdi. Her tarafı kapattılar mecbursunuz oradan geçmeye. Ana arter, ana geçiş üstelik hastanenin de tek ulaşım yeri.

Araçla geçtik olmuyor. Merdivenler yüz yirmi basamak ve çok dik. Her babayiğidin harcı değil oradan çıkmak. Yürüyen merdiven yok. Asansör de başlangıçta bir iki gün çalıştı, sonrası yok.

Yaşlılar, özürlüler, çocuklar geçecekler geçişleri mümkün değil. Emekleyerek geçmeye çalışanlarımı ararsın, çocuğunu arabasıyla kucağına alıp geçmeye çalışanlarımı görmek istersin, her beş on merdivende bir dinlenerek geçmeye çalışan yaşlılarımı görmek istersin hemen hemen her türlüsü var.

O merdivenlerde ne hazin şeylere şahit olunmuyor ki! Yaşlıca; beli iki büklüm elinde bastonu köyden gelmiş belli, şehrin acemisi teyzem… Asansör her zamanki gibi çalışmıyor. Bu haliyle merdivenlerden yani bizim üst geçitten geçmeye çalışıyor. Nasıl geçecek ki! Zaten zor yürüyor. Düz yolda burnunun önünü ancak görebiliyor. Bu haliyle bizim geçidi nasıl geçecek? Başka çaresi de yok denemek zorunda, bastonunu koluna takıp merdivenleri emekleyerek tırmanmaya çalışıyor tek başına… Bu davranışıyla çevreden utansa da başka çaresi de yok. Gayreti çok iyi ama olmuyor yaşlı, kısa sürede yoruluyor. Zaman zaman emeklemeyi kesip oturarak dinlenmeye çalışıyor. Yolu bu şekilde tamamlamak zorunda… Bizim yolsuzlara inat.

Bu ve benzeri durumlarla karşılaşıp da içi sızlamayan insanoğlu olur mu acep.

Çeşitli girişimlerde bulunuldu. Bu rezaletin iyileştirilmesi istendi. Nafile hiçbir çözüm yolu bulunamadı. Bütün yasal yollar tıkandı.

Üstten geçirilişin bu kadar olumsuzlukları yanında topluma hiç mi katkısı olmadı dersiniz… Olmaz olur mu? Onlar bu şekilde geçirir de bizimkiler (geçenler) katkıda bulunmadan durur mu?! Küfrün bini bir para… Ben en yakın şahitlerindenim.

Bu durum küfür bilmeyenlere küfrü öğrettiği gibi bilenler için de küfrü sanat haline getirdi. Çeşitlemeler, güzellemeler cinaslı kullanımlar. Torbalı’nın küfür edebiyatı bu sayede çok gelişti. Her bir küfrün değişik edebi şekillerde kullanıldığına bizzat şahit oluyorum. Ben dahi açıkça küfretmesem de cinaslı kullandığım zamanlar oluyor. Özellikle de yukarıda belirttiğim durumlara şahit olduğum zamanlarda…

Küfürler de öylesine göndermeler şeklinde değil. Nereye gideceği bilinen, hedefli belli küfürler. Bazıları kendi adına bu güzelliğe ortak olurken bazıları da üstgeçidi kullanamayan veya kullanmakta zorluk çekenler adına yapılıyor.

Oysaki İzmir merkezde bu tür asansörler gayet şık ve randımanlı çalışıyor. Acaba birileri Torbalı halkını mı yeterince sevmedi.

Asansör denilen yapı çok nadiren çalışıyor. Çalıştığı zamanda kağnının çıkardığı sesle yukarı çıkıp aşağı iniyor. Sanki kağnı arabası… İçindekiler nerede ne zaman kalacağız korkusu içindeler hep… Çoğu zaman iç lambası yanmıyor, geceleri zifiri karanlık.

Üstgeçidin sahibi yok, sorumlusu belli değil. Asansörlerde yasal olarak bulundurulması zorunlu olan levhalar bile yok. Kilitlendi kaldı kime nasıl ulaşacaksın belli değil. Ne bilgi işareti ne de uyarı işaretleri, hak getire… Bizim asansörün dokunulmazlığı var. Yasal zorunluluklara tabi değil.

Kullanıcılar ne geçidi ne de geçirenleri artık ciddiye almıyor. Asansörün çalışıp çalışmadığını da umursamıyorlar, yanından geçip gidiyorlar. Bir önemi kalmadı. Ne kendisinin ne de bilinemeyen sahibinin bir önemi var.

Hani bilirsiniz Mardin eşekleri vardır. Merdivenleri çok iyi çıkarlar. Mardin Belediyesi’nde bir zamanlar kadrolu çalışıyorlardı. Şimdilerde var mı bilemiyorum. Üstgeçit sorunumuzu acaba bu tür eşeklere mi havale etsek… Bu şekilde isabetli bir karar vermiş olur muyuz, ne dersiniz?

Bütün yasal yollar tükendi derdimizi anlatacağımız yer kalmadı. Tek mercii kaldı. Vicdanların üstündeki vicdan, ona seslenmek zorundayız.

Eeey Ulu Tanrım… Olanlar karşısında vicdanımız sızlıyor, ne olur kurtar bu dertten Torbalı’yı, Torbalıları…

 

[dropcap]…[/dropcap]

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web