Büyük Torbalı

Ehl-i beyt ASKINA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ehl-i beyt ASKINA
424 Görüntüleme
28 Kasım 2011 - 21:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

12 Imam Oruçlari, Alevilerin Ehl-i beyt’in çektigi iskenceyi anlamak ve yasini tutmak inancina oturtulmus durumda.

ALEVILER için kutsal olan 12 Imam Oruçlari’nin bugün dördüncü gününe girildi. Hicri takvimde yilin ilk ayi olan Muharrem Ayi rivayetlere göre, tarihte pek çok peygamberin kurtulus ve huzura kavustugu günleri yasamis. Hz. Adem’in tövbesi, Hz. Nuh’un gemisinin karaya çikisi, Hz. Ibrahim’in Nemrut’un atesinden kurtulmasi bu aya rast geliyor. Ancak Muharrem Ayi’ni Aleviler için kutsal kilan Hz. Muhammed’in torunu ve Hz. Ali’nin oglu olan Imam Hüseyin’in Kerbela’da öldürülmesinin yil dönümü olusu. Aleviler oruç günleri boyunca Hz. Hüseyin’in matemini tutuyor. Aleviler 12 gün süren oruç döneminde su içmiyor, kesici aletlerden, keyif ve zevki sefadan uzak duruyor; kisacasi dünya meselelerinde kendilerini soyutluyorlar. Torbali Alevi ve Bektasiler Kültür Yardimlasma ve Dayanisma Dernegi Baskani EnginTürkdogan: “Bugüne kadar inancinda, itikadinda, felsefesinde, sevgisinde Hz. Muhammed’e ve Ehli beytine cani gönülden ve ask ile bagli olan Aleviler; onlarin sevinciyle sevinmisler, acilarina aglamislar, gördükleri zulme yas tutmuslar, zulüm edene lanet etmislerdir. Biz de Aleviler olarak Hz. Muhammed’in torunu Imam Hüseyin’in Kerbela’da Yezit tarafindan iskence edilip öldürülmesinin yasini 12 günlük oruçla tutuyoruz” seklinde konustu.

10. GUN ASURE GUNU

MUHARREM Ayi’nin 10. gününde ise Aleviler asure yapiyor. Asurenin geçmisinin çok eskilere dayandigini dile getiren Engin Türkdogan: “Asure 12 degisik üründen yapilip, ortaklasa biçimde pisirip dagitilmasiyla olur” dedi. Türkdogan, asurenin tatli olmasinin sebebinin ise Imam Zeynel Abidin’in Kerbela’dan kurtulmasi oldugunu belirtti. Asurenin pisirildigi gün ise Muharrem Ayi’nin 10. günü.
Alevilerin  insan odakli yasantisinin bir getirisi olan 12 Imam Oruçlari, Alevilerin Ehli Beyt’in çektigi iskenceyi anlamak ve yasini tutmak inancina oturtulmus durumda. Aleviler için Muharrem Ayi’nin yas ve matem ayi oldugunu belirten Engin Türkdogan: “Tüm Torbali halkinin yasi matem ayini anar, tüm canlarimiza sabir dileriz” dedi. Torbali Alevi Bektasiler Kültür Dayanisma ve Yardimlasma Dernegi’nin oruçlarin bitimiyle bir asure günü yapacagini dile getiren Türkdogan; bu organizasyona tüm Torbali halkini beklediklerini söyledi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web