Büyük Torbalı

Ekmek davasi baska ilçede sürecek

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ekmek davasi baska ilçede sürecek
163 Görüntüleme
15 Eylül 2011 - 21:09
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sanliurfa, Gaziantep, Adiyaman, Mardin ve Batman gibi illerden Torbali’ya gelen mevsimlik tarim isçileri, domates sezonunun bitmesinin ardindan ilçeden ayrilmaya basladi

HER yil Temmuz ayiyla birlikte Sanliurfa, Gaziantep, Adiyaman, Mardin ve Batman gibi illerden Torbali’ya gelen mevsimlik tarim isçileri, domates sezonunun bitmesinin ardindan ilçeden ayrilmaya basladi. Yaz mevsiminde binlerce kilometrelik yol kat eden isçiler günde ortalama 30 lira yevmiyeyle domates kesimi veya toplama isi yapmak için yurtlarindan tarim arazilerinin yogun oldugu bölgelere göç ediyor. Dogu ve Güneydogu Anadolu’dan yöreye gelen tarim isçilerinden en çok kurutmalik domates fabrikalari faydalaniyor. Yasam sartlarinin tüm zorluklarina ragmen, çadirda kalan aileler ilkel kosullarda adeta yasam mücadelesi veriyor. Tarim isçilerinin çocuklarin birçogu egitiminden mahrum kaliyor.

MEMLEKETLERINE DÖNUYORLAR

TARIM sektörünün vazgeçilmez unsurlari arasinda yer alan mevsimlik tarim isçileri ilçeye dün itibari ile veda etti. Özbey Mahallesi’nde 18 aile ve 100 nüfusa sahip mevsimlik isçiler Özbey Stadyumu’nun kenarina kurduklari çadirlari domates sezonun bitmesinin ardindan topladi. Ege Bölgesi’ni bastan sona dolasarak tarlalarda ekmek parasi kazanan aileler Eylül ayi sonlarina dogru memleketlerine dönecekler. Memleketlerinde hayvancilik ile geçimini saglayan aileler, yaz mevsiminde Torbali basta olmak üzere tüm Ege Bölgesi’nde tarlalarda çalisarak kislik ekmek paralarini kazaniyor. Her yil Temmuz ayiyla birlikte Torbali’ya kurutmalik domates isi yapmaya gelen aileler, ardindan pamuk tarlalarinda çalisiyor. Binbir zorluk içerisinde ekmek parasi kazanan aileler, sagliksiz kosullarda çocuklari ile birlikte çadirlarda yasiyor.

TORPIL: TORBALI’NIN KIYMETINI BILIN

ANTALYA, Kayseri ve Sivas gibi sehirlerdi dolastiktan sonra Torbali’ya gelen ve burada domates ve misir sezonunu kapatan aileler, diger bölgelerdeki sogan tarlalarinda da çalistiktan sonra memleketlerine dönecekler. Ekmek parasini çok zor kosullarda kazandiklarini söyleyen Urfa’dan göç eden Davut Torpil: “Isimiz bitti, artik baska bölgelere gidecegiz, oradan da memleketlerimize dönecegiz. Yasam bizim için çok çetin sartlarda geçiyor. Ama biz mecburuz. Köyde yapacak isimiz yok. Torbali güzel bir yer. Bence burada yasayan herkes buranin kiymetini bilmeli. Insallah gelecek yil yine geliriz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web