REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

En büyük yangin ayakla söndürülecek küçüklükte baslar

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
En büyük yangin ayakla söndürülecek küçüklükte baslar
261 Görüntüleme
11 Temmuz 2010 - 21:41
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

560.000 dönümlük görev sahasiyla en çok yere sahip, 2. seflik olan Torbali ayni zamanda en çok ormanlik alani bünyesinde bulunduruyor. 17 isçi, 3 orman muhafaza memuru ve 1 seften olusan ekip 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyor.

BAYINDIR Orman Isletme Müdürlügü sinirlari içerisinde bulunan 9 isletmeden biri Torbali Orman Isletme Sefligi. 560.000 dönümlük görev sahasiyla en çok yere sahip, 2. seflik olan Torbali ayni zamanda en çok ormanlik alani bünyesinde bulunduruyor. 17 isçi, 3 orman muhafaza memuru ve 1 seften olusan ekip 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyor. 5 yangin havuzu, 1 gözlem kulesi, 2 arazöz ve 1 acil müdahale aracinin bulundugu seflik, yanginlara yaptigi zamaninda müdahale ile gelecegimizi koruyor. Ilk yanginin sadece bir ayak basmayla söndürülebilecek kadar küçük oldugunu belirten Orman Isletme Seflgi yetkilileri: “Bu nedenle yanginlara yapilan ilk müdahale her zaman çok önemlidir” dedi.

YESIL KALAN BITKI YANGINI AZALTTI

EGE Bölgesi’nin en verimli arazilerine sahip olan Torbali’da, orman alani da oldukça yo-gun. Torbali’nin yüzölçümünün yüzde 35’ini ormanlik alan olusturuyor. Geçmis-ten devralinan bu ormanlari gelecege tasimakta Orman Isletme Sefliklerinin birinci vazifesi. Torbali Orman Isletme Sefligi’de çalismalariyla bu vazifeyi yerine getiriyor. Seflik yanginlara zamaninda müdahale ederek olayin büyümesini engellerken bir yandan da zarar gören böl-gelerde agaçlandirma çalis-malari yaparak ormani yeni-den canlandiriyor. Yaz mevsi-minin en sicak günlerini yasa-mamiza ragmen, 2010 yili içerisinde sadece 3 tane or-man yangini meydana geldi. Tulum, Helvaci ve Dagtekke’de yasanan yanginlar Nisan-Mayis aylari arasinda gerçek-lesti. Geçtigimiz yila oranla orman yanginla-rinda yasanan bu düsüs, en çok Orman Isletme Sefligi ekiplerinin gösterdigi basarili çalismadan kaynakla-niyor. Meydana gelen yangin-larda su ana kadar sadece 30 dönümlük alan zarar gördü. Bu yil yagislarin oldukça yogun olmasi bitkilerin yesil kalmasina neden oldu. Bu du-rum olasi yanginlarin önüne geçti.

YILANIN BASI KUÇUKKEN EZILMELI

YANGINLA adeta bir savas içerisine girdiklerini söyleyen Orman Isletme Sefi Salih Arslantas: “Olaylara ne kadar er-ken müdahale edersek, o kadar çok basarili oluruz. Bizim için en önemli konularin basinda yanginlara ne kadar kisa sürede müdahale edildigidir. Yilanin basi küçükken ezil-meli. Helvaci Köyü’nde bulunan Alatas Kulesi, Torbali’ya hakim bir yer. En ufak dumanda görevli personel hemen ekipleri uyariyor ve hemen olay yerine intikal ediliyor. Biz her ihbari degerlendirmek zorundayiz”  dedi.

KÖYLER ORMANDAN AYRILIYOR

DAGKIZILCA, Karaot, K-arakizlar, Dagtekke köyle-rinde koruma bandi olusturuldugunu belirten Arslantas: “Ekiplerin yaptigi bu çalismada yollar ormanla köyü ay-iriyor. Bu sayede olasi yan-ginlarda, alevlerin köye siçramasinin önüne geçiliyor. Torbali’da ormanlik alan oldukça fazla, bu nedenle vatandaslarin bize sürekli vakalarda yar-dimci olmasini istiyoruz. Her köyde su tankeri olmasi isimizi kolaylastiriyor. Olasi orman yanginlarinda ilk müdahaleyi köylüler kolaylikla yapabili-yor. Dagtekke, Yeniköy, Saip-ler ve Çakirbeyli köylerinde olmak üzere 4 adet yangin havuzu var.  5. yangin havuzunu Ahmetli’ye yapacagiz”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web