Büyük Torbalı

En çok nargile için seviniyorum

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
En çok nargile için seviniyorum
242 Görüntüleme
22 Haziran 2010 - 21:42
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Danistay’in sigara yasagini Anayasa Mahkemesi’ne tasimasi sonrasinda, kahvehaneciler sonucu büyük bir heyecanla beklemeye basladi

UYGULAMAYA konuldugunda tartismalara neden olsa da 19 Temmuz’da hayata geçirilen genisletilmis siga-ra yasagi tüm hiziyla devam ediyor. 1 yildir devam eden yasak konusunda önemli gelismeler yasaniyor. Yasak, Izmir Kahveciler Odasi’ni açtigi davayla Ankara’ya tasindi. Danistay’in, Anayasa Mahkemesine bas-vurmasinin ardindan Torbali’daki kahvehane isletmecileri Anayasa Mahkemesinden gelecek haberi dört gözle bekliyor. Ilçedeki kahvehaneciler, sigara yasaginin Anayasa Mahkemesi tarafindan iptal edilecegine inaniyor.

HEYECANLI BEKLEYIS BASLADI

“DUMANSIZ Hava Sahasi’ sloganiyla baslayan ortak kullanim alanla-rinda sigara yasaginin üzerinden tam bir yil geçti. Kuskusuz bu yasak en çok kahvehane isletmecilerini etkiledi. Müsteri sayisinda yasanan yüzde 70’lik düsüs nedeniyle birçok islet-meci kepenk kapatmak zorunda kaldi. Ancak son günlerde kahvehanecileri büyük bir heyecan sardi. Izmir Kahveciler Odasi, kahvehanelerde sigara içilmemesini öngören Basbakanlik Genelgesinin 1. maddesinin iptali ve yürütülmesinin durdurulmasi istemiyle Danistay`a dava açmisti. Danistay 10. Dairesi, 5727 sayili yasanin 3. maddesinin 1. fikrasinin (d) bendindeki “Özel hukuk kisilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eglence hizmeti verilen isletmelerde” seklindeki, tütün ürün-leri tüketiminde mutlak yasak getiren kuralda yer alan “kahvehane” ibaresini, Anayasa’ya aykiri buldu. Daire, söz konusu bentteki “kahvehane” ibaresinin iptali için Anayasa Mahke-mesi`ne basvurulmasina oy birligiyle karar verdi. Danistay’in sigara yasa-gini Anayasa Mahkemesi’ne tasimasi sonrasinda, kahvehaneciler sonucu büyük bir heyecanla beklemeye basladi.

LEHTE BIR KARAR ÇIKACAKTIR

ÇOK sayida kahvehane bulunan Torbali’da yasagin özellikle kiraathaneleri vurdugunu belirten Torbali Garaji Aroma Kiraathanesi isletmecisi Ibrahim Yildiz: “Sigara yasagi büyük oranda islerimizi etkiledi. Anayasa Mahkemesi’nin lehimize bir karar verecegine inaniyorum” dedi.

ÖRNEK TESKIL EDECEK

DANISTAY’IN sigara yasagini Ana-yasa Mahkemesi’ne tasimasi sonra-sinda umutlanmaya basladiklarini ifade eden Cesurun Kiraathanesi is-letmecisi Yilmaz Ulgül: “Izmir Kahveciler Odasi’nin açtigi dava, örnek teskil edecek cinsten. Insan haklarina aykiri bu yasa, acilan davayla degisecektir” diye konustu.

KARDESLER Kiraathanesinin sahibi Fatih Dag: “Bu yasak nedeniyle nargile gelenegi son bulmak üzereydi. Ama bu dava bizleri yeniden umutlandirdi. Mahkeme olumlu sonuçlanirsa hem geleneklerimiz hem de biz yasamaya devam edecegiz” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web