REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

En isabetli meme kanseri teshisini kadinlar kendisi yapar

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
En isabetli meme kanseri teshisini kadinlar kendisi yapar
190 Görüntüleme
27 Temmuz 2010 - 21:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali’da kadinlar arasinda yüzde 5 oraninda meme kanseri yasandigini söyleyen Torbali Tip Merkezi’nde görevli Opr. Dr. Burhan Küçükebe, meme kanseri hakkinda önemli açiklamalarda bulundu

MEME kanseri  birçok ülkede kadinlarda en çok görülen kanser türüdür. Günümüzde her yüz kadindan dokuzunda görülmekte. Ulkemizde her yil yaklasik 20 bin kadina meme kanseri tanisi konmakta.  25 yasin altinda nadir olup yasla birlikte artis gösteriyor. Torbali Tip Merkezi’nde görevli Opr. Dr. Burhan Küçükebe, meme kanseri hakkinda önemli açiklamalarda bulundu. Torbali’da yilda yüzde 5 oraninda meme kanseri hastaligi tasiyan kadin olduguna dikkat çeken Küçükebe, bir çok konuda önemli bilgiler verdi. “Meme kanserinin nedeni diger birçok organ kanserlerinde oldugu gibi kesin olarak bilinmemektedir” diyen Op. Dr. Burhan Küçükaltin: “Kalitsal (genetik, irsi), hormonal, çevresel, kötü beslenme (kanserojen besinler ve katki maddeleri) gibi etkenlerin meme kanserine neden olabilecegi düsünülmekte” dedi.

BELIRTILERI NELER?

MEMEDE sislik, bezelenme ele gelmesi, kendiliginden gelen (süt verme disinda) kanli akinti olmasi, meme basinda kabuklu yara olusmasi. Meme derisinde çekilme, portakal kabugu manzarasi, renk degisikligi, kalinlasma, yara açilmasi, koltuk altinda sisligin ele gelmesi gibi nedenlerden dolayi sikâyetleri olanlarin saglik kuruluslarina basvurmasi gerektiginin altini çizen Küçükebe: “Erken tani hayat kurtarir. Korkunun esiri olmayiniz. Erken taninan meme kanserlerinde tedavi oldukça basarilidir ve yasamsal tehlike söz konusu degildir. Erken tanida cerrahi tedavi esastir. Çesitli cer-rahi uygulamalar vardir. Yeni baslamis olgularda, lobektomi denilen metotla memenin seklini bozmadan, kismi kanserli doku çikarilir. Ilerlemis meme kanseri olgularinda ise radikal  mas-tektomi denilen teknikle, tek tarafli veya çift tarafli olarak memenin tamaminin tüm tabakalarina inilir, koltukalti bulaslarinda kanserli memenin bulundugu tarafin koltukalti bezleri de alinir. Cerrahi tedavi sonrasinda, ke-moterapi (kanser hücrelerinin üremesini durduran ilaclar) ve radyoterapi (süha terapisi)  kanser uzmanlari tara-findan uygulanir.  Cerrahi tedavi sonucunda kontrol muayeneleri ihmal edil-memelidir” dedi.

NASIL KONTROL EDECEK?

KAMUOYUNDA çok sayida yanlis kontrol seklinin oldugunu söyleyen Opr.Dr. Burhan Küçükebe: “Parmak uçlariyla kaburgalar arasindan meme dokusunun tamami elden geçirilme-lidir. Ayni sekilde sag elle sol koltuk altini sol elle sag koltuk altini beze olup olmadigi yönünden ayda bir insanlarimizin yoklamasi lazim. Bize hastalarin çogu memede agri sikâyeti ile geliyor. Kadinlarin çogunda önemli bir hastalik olmadan da meme agrisi görülür. Agri sikâyetinin arkasinda yüzde 99 ihtimalle kanser yoktur. Kanser kolay kolay agri yapmaz. Kan-ser çok ileri dönemlerde agri yapar. Meme kanserinde en çok üstünde du-rulacak sey memede ele gelen sislik, ur veya beze diye ifade edebilecegimiz kitlelerdir. Insanimiz böyle bir kitle tespit ederse ya da koltuk altinda beze olursa, meme basindan kendiliginden memeyi sikmadan kanli akinti gelirse bunlar meme kanseri bakimindan önemlidir. Böyle bir tespiti olan insanimiz en kisa zamanda bir genel cerrahi uzmanina ulasirsa, hastaliginin teshisi ve en iyi sekilde tedavisi tamamlanir” dedi. Meme kanserinden korunmak adina önemle dikkat edil-mesi gereken 2 husus oldugunu söyle-yen Küçükebe “Birincisi kendi kendi-ne muayene, ikincisi de 50 yasini geç-tikten sonra meme kanseri yönünden mutlaka kontrolden geçmektir. Hatta meme kanseri taramasi 40 yastan son-ra da olabilir” diyerek sözlerini nok-taladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web