Büyük Torbalı

“Engelli olarak basla, engelsiz gibi çalis”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“Engelli olarak basla, engelsiz gibi çalis”
327 Görüntüleme
15 Şubat 2013 - 7:28
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yüzde 48 engelli raporu bulunan Mustafa Apaydin isimli gence isverenlerden çirkin teklif geldi. Is-Kur tarafindan engelli oldugu için fabrikalara çalismasi için gönderilen Apaydin, gittigi her fabrika sahibinden, “Ise alirim ama normal isçiler gibi çalisirsin” denildigini söyledi.

KARSIYAKA Mahallesi’nde oturan 22 yasindaki Mustafa Apaydin isimli genç, yüzde 48 engelli olmasi nedeniyle hiçbir yerde is bulamiyor. IsKur araciligiyla birçok firmaya gönderilen Apaydin, isverenlerin kendisine “Engelli kadrosuna aliriz ama normal isçiler gibi çalisirsin” dedigini ve bunu kabul etmedigi için ise almadiklarini söyledi. Is Kanunu’na göre 50 ve üzeri isçi çalistiran özel sektör is yerleri yüzde 3, kamu ise yüzde 4 oraninda engelli çalistirmak zorunda. Kanuna uymayan is yerlerine ise cezai islem uygulanmasi sarti var. Yüzde 30 oraninda kalp kapakçigi rahatsizligi, yüzde 20 oraninda astim hastaligi ve bel fitigi rahatsizligi bulunan Apaydin, yetkililerin bu duruma engel olmadigini, engelli olmasina ragmen tarlalarda amelelik yaparak ailesine ve kardeslerine baktigini söyledi. Günlük 24 TL’ye tarlalarda yevmiye ile sigortasiz olarak çalistigini söyledi.

ISSIZLIK YUZUNDEN GÖÇ ETTI
SANAYI kenti olarak bilinen 138 bin nüfuslu Torbali’da da, Türkiye’nin birçok yerinde oldugu gibi, engelli vatandaslara yasam sansi verilmiyor. 700’ün üzerinde fabrikanin bulundugu kentte, fabrikalar engelli çalistirma zorunluluguna uymuyor. Birçok fabrika kadrosunda engelli çalistirmamak için IsKur’un gönderdigi personelleri ise almamakta bahaneler üretmesinin yani sira, aldigi engelli isçiye da normal isçiler gibi çalisma teklifini sunuyor. Bu isçilerden bir tanesi de 22 yasindaki Mustafa Apaydin. Diyarbakir’dan 13 yil önce issizlik yüzünden göç eden 10 nüfuslu ailenin en büyügü olan Apaydin’in, kalp kapakçigi, bel fitigi ve astim hastaliklarindan dolayi yüzde 48 is göremez raporu bulunuyor. Ailesinin geçimini saglamak zorunda oldugunu ve bir kardesinin de üniversite masraflarini karsiladigini belirten talihsiz genç, engelli oldugu için fabrikalarin kendisine is vermedigini söyledi.

“SADAKA DEGIL IS ISTIYORUM”
ISKUR Torbali Subesi tarafindan birçok kez fabrikalara engelli olarak çalistirilmasi için gönderilen Mustafa Apaydin, isverenlerin kendisine, “Alirim ama, diger saglam isçiler gibi çalisacaksan alirim” dedigini ve kimsenin devletin koymus oldugu kanunlara uymadigini söyledi. “Sadaka istemiyorum, kimseden yardim da istemiyorum, sadece çalisabilecegim bana uygun bir is ve devletin tanidigi imkanlar dahilinde çalismak istiyorum” diyen Apaydin, “Isverenler sanki sadaka veriyorlarmis gibi davraniyorlar. Devlet zorunluluk koymasina ragmen engelli kadrosuna isçi aliyorlar ama normal isçi gibi çalistiriyorlar. Bu böyle olmamali. Devlet yetkililerinin buna dur demesi gerekiyor. Bugün arastirma ve inceleme baslatsinlar, Torbali’da bulunan fabrikalarin kaç tanesinde engelli isçi çalisiyor görsünler” seklinde konustu.

KANUN NE DIYOR?

4857 Sayili Is Kanunu’nun “Özürlü ve Eski Hükümlü Çalistirma Zorunlulugu” baslikli 30. maddesine göre; “Isverenler 50 veya daha fazla isçi çalistirdiklari özel sektör is yerlerinde yüzde 3 özürlü, kamu isyerlerinde ise yüzde 4 özürlü ve yüzde 2 eski hükümlü isçiyi beden ve ruhi durumlarina uygun islerde çalistirmakla yükümlüdürler. Ayni il sinirlari içinde birden fazla is yeri bulunan isverenin, bu kapsamda çalistirmakta yükümlü oldugu isçi sayisi, toplam isçi sayisina göre hesaplanir ” deniyor. Ayni zamanda devlet, engelli çalisanlarin SGK primini de karsiliyor. Fabrikalarin engelli isçi çalistirip çalistirmadigi IsKur tarafindan denetlenmek zorunda. Denetimler, vatandaslarin isverenler tarafindan haklarinin gasp edilmesini büyük ölçüde önlüyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web