Büyük Torbalı

Engelliye maas engeli

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Engelliye maas engeli
264 Görüntüleme
29 Ocak 2010 - 22:52
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Anne ve babasinin emekli maasi oldugu için engelli masasi alamayan ‘Yüzde 60 özürlü’ 31 yasindaki Pancarli genç hem is hem de yetkililerden yardim istiyor.

PANCAR’IN Kazim Karabe-kir Mahallesi’nde ikâmet eden 31 yasinda Gökhan Basyigit, engelli olmasina ragmen tam 13 yildir engelli maasi alami-yor. 3 aydan 3 aya verilen ma-aslar sayesinde, engelli vatan-daslarin kimseye muhtaç edil-memesi hedefleniyor. Ancak anne ve babasi emekli oldugu için engelli maasi ala-madigini iddia eden Basyigit, dogum sirasinda geçirdigi felç nedeniyle vücudunun yüzde 60’ni kullanamaz hale geldi. 31 yasindaki Gökhan, maas yerine çalisabilecegi bir is istiyor.

13 YILDIR MAAS SAVASI VERIYOR
18 yasini doldurmus engelli-lerin özürlü maasi alma istem-leri Torbali Mal Müdürlügü tarafindan olumsuz cevap ve-rilerek reddediliyor. 2022 sa-yili Özürlü Maaslari Kanu-nu’nda ve yönetmeliginde ya-pilan degisiklikle engelli bi-reylere verilen maaslar konu-sunda önemli bir artis saglan-masina ragmen, 18 yasini dol-durmus engelli bireylere maas baglanma noktasinda sorunlar meydana geliyor. Torbali Dev-let Hastanesi’nden yüzde 60 is göremez raporu almasina rag-men, engelli maasi alamayan 31 yasindaki Gökhan Basyigit, “Annem ve babam emekli oldugu için maas alamiyorum. Ama ben ailemin vesayetinden çikali tam 13 yil oldu. Yasal hakkim olan maasimi alabil-mem için anne ve babamin öl-mesi mi gerekiyor. Eger bana maas verilmiyorsa, is verilsin. Emekli olabilmem için 3600 is gününü tamamlamak zorunda-yim. Bu nedenle paradan ziya-de çalisabilecegim bir is isti-yorum” seklinde konustu.

TORBALI’DA MAAS ALAMAYAN BIRÇOK ENGELLI VAR
18 yas üst engelli olan tüm ki-silerin bu maasi almaya hakki oldugunu söyleyen Torbali Engelli ve Engelli Aileleri Yardimlasma Dernegi Baskani Sehmuz Gümüstas, “Derne-gimizi kurduktan sonra yapti-gimiz arastirma neticesinde Torbali’da yaklasik 50 enge-llinin bu sekilde maas alama-digini gördük. Uç aydan üç aya verilen bu 550 ve 850 TL’lik maas sayesinde bu kisi-ler yasamaya çalisiyor. Dernek olarak bu durumdaki vatan-daslarin haklarini, resmi pro-sedürler içerisinde arayacagiz ve onlara yardimci olacagiz. Devletin vermis oldugu o hakki, alabilmek için mücade-le edecegiz.” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web