Büyük Torbalı

Engin Türkdogan, Alevi Dernegi yönetimi ve Düzgün Yilmaz derhal istifa etmeli

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Engin Türkdogan, Alevi Dernegi yönetimi ve Düzgün Yilmaz derhal istifa etmeli
318 Görüntüleme
13 Temmuz 2010 - 21:41
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Cemevinin arsasinin Ertugrul Mahallesi’nden Torbali Mahallesi’ne kaydirilmasinin yankisi sürüyor. Torbali Belediyesini sert sözlerle elestiren  eksi dernek baskani Yasar Güç olayda ihmali bulundugunu ileri sürdügü isimleri istifaya davet etti

ARAZISI Torbali Belediyesi tarafindan bagislanan ve yapimi Izmir Büyüksehir Belediyesi tarafindan gerçeklestirilecek olan Cemevi arsasinin Ertugrul Mahallesi’nden Torbali Mahallesi’ne kaydirilmasinin yankilari sürüyor. Aleviler dün gün boyu sivil toplum kuruluslarini ziyaret edip degisiklige tepki gösterirken Torbali Alevi Bek-tasî Dernegi eski Baskani Yasar Güç sert açiklamalarda bulundu. Torbali Belediyesi, Izmir Büyüksehir Belediyesi, Alevi Dernegi’nin mevcut yö-netimini ve CHP’li Alevi kökenli Meclis Uyesi Düzgün Yilmaz’i sert sözlerle elestirirken Yasar Güç, ‘Arsanin yeri degistirilmezse Belediyesi’nin önünde açlik grevi yapacagim” dedi. Güç, gelinen son noktayi degerlendirirken “Alevi Dernegi’nin Baskani Engin Türkdogan, yönetimi ve CHP’li Alevi kökenli Meclis Uyesi Düzgün Yilmaz derhal istifa etmelidir”

RANDEVU ALAMADIK

ILÇEYE Cemevi yapilmasi ile ilgili sürecin 3 yil öncesine da-yandigini söyleyen Yasar Güç, bu süre zarfinda yasananlar hakkinda önemli açiklamalarda bulundu. Yasar Güç, “2007 tarihinde Torbali’da yasayan Alevi toplumunu biraraya ge-tirip kültürlerini kanunlar çer-çevesi içinde yasatmak üzere Alevi ve Bektasi adiyla bir Dernek kurduk. 22.04.2007 tarihinde yaptigimiz olagan Genel Kurulda Torbali Bele-diyesi’nce arsa tahsisi yapila-rak Büyüksehir Belediyesi tarafindan da mülkiyeti kendi-lerine ait olmak üzere Cem ve Kültürevi yapilmasi hususunda yönetim olarak müracaat etme karari aldik. Ilk olarak Torbali Belediyesine dilekçe verdik. Ve bu hususu Baskanla görüs-mek üzere randevu talebinde bulunduk. Sayin Belediye Bas-kani Ismail Uygur bütün çaba-larimiza ragmen bizimle görüs-meye yanasmadi. Basin ve bü-rokratlar yoluyla talebimizi ilerletmeye çalistik, bir olumlu netice alamadik. Sesimizi, tale-bimizi ilgililere duyurmak için ve Cem Kültürevine kavusma-miz için halkimizdan 2500 im-za toplayarak Torbali ve Izmir Büyüksehir Belediyelerine im-za ekleriyle birlikte dilekçe sunduk. Torbali Belediyesi di-lekçemizi yine hiç dikkate al-madi. Büyüksehir Belediyesi Baskani Sayin Aziz Kocaoglu 2500 imzali dilekçemizi derhal isleme koyarak, Torbaliya Cem Kültür evi yapilmasi hususun-da Genel Sekreteri Ersu Hizir Bey’e dilekçemizi elden 16.11.2007 tarihinde Etüd Pro-jeleri Daire Baskanligina göndermistir. Etüd Proje Sefi Mi-mar Ertan Bey beni Daire Bas-kaninin yanina götürerek bu müjdeli haberi verdi” dedi.
Cemevi arsasinda daha önce de bir karisiklik yasandigini ve Torbali Belediyesi’nden rande-vu alinamamasi sonucu yatirim Çigli’ye kaçtigini söyleyen Yasar Güç, “Proje Daire Baskani, Sayin Aziz Kocaoglu,  Genel Sekreter Ersu Hizir Bey vasitasi ile Cem Kültür evinin Torba-li’ya yapilmasi için talimat verdigini fakat arsanin Torbali Belediyesi tarafindan Büyük-sehir Belediyesine tahsis edilmesi gerektigini, elimizi çabuk tutmamizi, arsa tahsis edilirse hemen ihaleye verilecegini söyledi. Büyüksehir Belediyesinin olumlu neticesine anlatmak ve arsa talebini görüsmek üzere Sayin Ismail Uygur’dan randevu istedik. Uzun ugrasla-rimiza ragmen yine randevu alamadik. Zaman çok geçince Cemevimiz Çigli’ye yapildi ve bitti” dedi. 

CEMEVI IÇIN UYGUR’A OY VERDIK
DERNEK olarak Cemevi konusunda uzun yillardir gündem tuttuklarini, özellikle 29 Mart yerel seçimi öncesi kendilerine bu konuda çok vaat verildigini hatirlatan Güç, “Arsa ile ilgili sorunlarimizi ögrenen AK Par-tililer bize mülkiyeti ile birlikte 12 bin m2 arsanin üzerine Cem Kültürevi yapip dernegimize bagislayacaklarini vadettiler. Biz de Cemevleri statüsünü tanimak istemeyen bir partinin bu teklifini kabul etmedik. Zaten Sayin Kocaoglunun sözünde durup bize Cemevi yapacagini biliyorduk, Karsiyaka, Narlidere ve Bornova’ya yaptigi gibi. Ama seçim yaklastik-ça umutlarimiz tükenmeye basladi. Uyelerimizi toplayarak degerlendirme yaptik. Söyle bir karar aldik: Seçimden önce arsa tahsisi yapilmaz ve Cem evi temeli atilmazsa Sayin Ismail Uygur’a Aleviler olarak oy vermeyecegiz. Sagolsun Sayin Aziz Kocaoglu duruma el koydu. Ismail Bey’in istek-sizligine ragmen Ertugrul Mahallesindeki 5 dönümlük arsanin bir dönümünün dernegimize tahsis edilmesi, (yani Büyüksehire) benimsendi ve is tatliya baglandi. Daha sonra Belediye Meclisindeki Ak Partili üyeleri ve CHP’li üyelerin oy birligi ile arsa tahsisi karara baglanmistir.  O üyele-rin hepsine kendi adima tesekkür ediyorum” dedi.

DUYARSIZLIKLAR YUZUNDEN ISTIFA ETTIM

SEÇIMDEN sonra Cemevi in-saatini baslamasi ile ilgili süre-ci takip ettiklerini fakat gerek Torbali Belediyesi’nin gerekse de dernek yönetimin ilgisizligi yüzünden projenin hayata ge-çirilmedigini söyleyen Yasar Güç, bunun üzerine baskan-liktan istifa ettigini söyledi. Projenin neden hayata geçiril-medigi anlatan eski baskan, “Büyüksehir Belediyesi proje hazirlamak ve ihaleye vermek için Torbali Belediyesinden, Imar Plani, Imar Durumu, Ap-likasyon Krokisi, Kat Krokisi, Tahsis edilen arsanin Müstakil tapusu istedi. Bu evraklar Em-lak Md. 24.03.2009 Tarih ve 1736 sayili yazisi ile istenmis gönderilmemistir. Her gün Bü-yüksehir Belediyesinde evrak-lari takip ederken diger Yöne-tim Kurulu Uyesi arkadaslari-min duyarsizligi beni çileden çikardi. Su anki Baskan Engin Türkoglu’na ‘evraklar Büyük-sehir’e gönderilmemis’ dedi-gimde evraklarin gönderildigi-ni esas Büyüksehir Belediye-si’nin savsakladigini söyleyin-ce, ben de ona ‘madem gönde-rilmis tarih ve numarasini al bana ver takip edeyim’ dedim. Bunu da yapmiyor. En sonunda aglayarak yönetimdeki arka-daslarima ‘ne olursa olsun eli-nizi, ayaginizi öpeyim Torbali Belediyesi göndermiyor. Buna inanin evraklari göndermesi için bana yardimci olun’ de-dim. Neticede duyarsizliklari beni isyan ettirdi ve ‘yapilacak bir sey  yok’ diyerek istifami yazdim. Dernekten ayrildim. Daha sonra denetleme kurulu-na bir mektupla eski evraklarin fotokopileri ile basvurdum, on-lardan da bir tepki olmadi”

IMHALI OLANLAR ISTIFA ETSIN

GELINEN son noktayi degerlendiren Güç, “Burada dernek üyelerinin ve Alevi toplumunun duyarsiz davranmalari, dernekten uzak kalmalari eli-mizdeki firsatlari kaçirmistir. Torbali Belediye Baskani Alevileri hiçe saymis, verilen meclis kararini hiçe saymis, dernegi hiçe saymistir.  Bu davranis Alevilere bir hakarettir. Hele CHP gibi bir partide bunlarin yasanmasi çok vahim bir olaydir. Bu olayda ihmali görülen basta Dernek Baskani Engin Türkdogan olmak üzere Yönetim Kurulu derhal istifa edip olaganüstü kongreye gitmelidir. Torbali CHP Teskilâti ve Il Teskilâti bu ise el atmali sorumlulardan hesap sormalidir.  Alevi Kökenli Belediye Meclis üyesi Düzgün Yilmaz birkaç ay evvel arsanin yerinin degistirilecegi söylentileri yayilirken durumu arastirmamis, üstelikte Alevilerin en önemli sorunu mecliste tartisilirken orada bulunmayarak Alevi toplumuna en büyük kötülügü yapmistir. Derhal Partiden istifa edip Belediye Baskanindan hesap sormalidir.  Bildigim kadari ile Dede Türbesinde gösterilen yerin yarisi hazine arazisidir. Buranin arsaya dönüsmesi çok zaman alacaktir. Yani Aeviler firsati kaçirmislaridir. Ben emeklerime yaniyorum. Bu aci tabloyu keske görmeseydim. Çok vicdan azabi çekiyorum. Sayin Aziz Kocaoglu’nun seçim öncesi Cemevi için yaptigi icraatlar ile son açiklamasi birbiriyle bagdasmiyor. Cem ve Kültürevi istedigimiz yere yapilmazsa Torbali Belediyesi’nin önünde açlik grevine baslayacagim” dedi.

“Istifa etmiyorum”

CEMEVI ile ilgili tartismalar ve tepkiler sürerken Alevi kökenli CHP’li Belediye Meclis Uyesi Düzgün Yil-maz’dan “istifa etmem söz konusu degil” açiklamasi geldi. Yilmaz, “Su anda görevimin basindayim. Sayin Belediye Baskanimiz ile konuyu görüsecegim. Istifa karari aldigim yönündeki açiklamalar dogru degil” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web