Büyük Torbalı

Erkekten hemsire olmaz tabusu yikildi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Erkekten hemsire olmaz tabusu yikildi
400 Görüntüleme
24 Kasım 2010 - 22:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saglik Meslek Lisesi’nde Hemsirelik Bölümünde egitim gören 15 erkek ögrenci ‘Erkekten hemsire olmaz’ tabusunu yikti.  Hemsire adayi erkek ögrenciler, ilk imza atacaklari için mutlu.

HEMSIRE denildigi zaman akla ilk olarak bayanlar gelir. Oysa günümüz Türkiye’sinde bu tabu yavas yavas yikiliyor. Türkiye, erkek hemsirelik konusunda henüz yabanci olmasina karsin, Amerika ve Avrupa’da bu meslek dalinda erkeklerin varligi da ön plana çikiyor. Çünkü çalisma sartlari ve cinsiyet ayrimciliginin kaldirilmasiyla birlikte erkekler de artik saglik alaninin önemli parçalarindan hemsirelik meslegine yöneliyor. 4 yillik egitim verilen hemsireler, sadece hastanelerde degil, bakanlik bünyesinde ya da kurumlarda görev alabiliyor. Hatta Türkiye’de hemsirelik yüksek okullarinin artmasiyla birlikte buralarda akademisyen olarak da istihdam edilebilme imkânlarina kavusuyor. Torbali Anadolu Saglik Meslek Lisesi hemsirelik bölümünde hemsirelik okuyan erkek  ögrencilerinin seçtikleri meslek dalindaki sikintilarini, is arkadaslari ile diyaloglarini ve toplumun onlar üzerindeki bakis açilarini sizler için arastirdik. Saglik kuruluslarinda olmazsa olmazlarindan olan hemsireler gibi erkek hemsirelerde hastaligin agirligina göre insan hayatinda önemli bir yere sahip.

ERKEK HEMSIRE IHTIYACI HER GEÇEN GUN ARTIYOR

TORBALI Anadolu Saglik Meslek Lisesi yetistirdigi basarili ögrenciler kamu alanlarini önemli yerlerinde görevler yapiyor. 3 katli 16 dersligi bulunan okulda 397 ögrenci egitim görü-yor. 3 bölümden olusan okulda, Acil Tip Teknisyenligi (ATT) Tibbi Sekreterlik ve Hemsirelik Bölümü bulunuyor. Okul, genel olarak 73 erkek olmak üzere agirlikli olarak kiz ögrenciler egitim görüyor. Okulda hemsirelik bölümünde okuyan erkek ögrenciler dikkat çekiyor. Okulda toplam 15 erkek ögrenci hemsirelik bölümü okuyor. Kimi bu bölümü kisa yoldan meslek hayatina atilip para kazanmak için tercih etmis, kimi ise aileden gelen bir meslek olarak görüyor. Toplumun onlar üzerindeki baskilari kimi zaman onlarin canini siksa da onlar tüm olan bitene artik alismis durumda. Okul Müdür Basyardimcisi Zehra Tuba Polat, Türkiye’de hemsire ihtiyacina isaret ederken, artik bu alanda erkeklerin de rahatlikla görev yapabilecegini söylüyor. Saglik alaninda önemli bir yerinin olduguna dikkat çeken Polat, erkeklerin ön yargilarini kirarak, istihdam imkâninin çok oldugu bu bölüme erkeklerin de rahatlikla girebilecegini belirtiyor. Dünyanin birçok yerinde erkek hemsirelerin bulundugunu hatirlatan Polat, Türkiye’de de artik erkek hemsirelerin görev yapabilecegini söyledi.

TABULAR YIKILIYOR

HASTAHANEDE ve staj gördükleri alanlarda birçok kez ön yargilarla kar-silastiklarini dile getiren erkek hemsire adaylari, ülkemizde bu tabunun yavas yavas kirildigini söyledi. Meslek ar-kadaslari ve hastalarla sicak diyalog içinde oldugunu ifade 12/D ögrencile-rinden Haydar Özveren: “Benim asil istedigim (ATT) Acil Tip Teknisyeni olmakti. Puanim tutmadigi için bu bö-lümü tercih ettim. Suan iyiki bu bölü-mü tercih ettim diyorum. Çünkü ülke-mizde ciddî anlamda erkek hemsire-lere ihtiyaç var. Hataligin agirligina göre çok is düsüyor bize” dedi. Görev yaptiklari hastanelerde bazen vatan-daslarin tepkisi ile karsilastiklarini ifade eden Özveren: “Çogu zaman bizi doktor veya ögrenci saniyorlar. Hemsi-reyim dedigim zaman hadi oradan ‘er-kekten hemsire mi olur’ diye gülenler dahi oluyor. Ama artik bu duruma alisiyorlar” dedi.

ANNEANNESINI ÖRNEK ALDI

BIR diger erkek hemsire adayi olan Barbaros Akçay ise ailesinden gelen bir meslek dali oldugu için hemsireligi seçmis. Isini büyük bir askla yaptigini ifade eden Akçay: “Anneannem hem-sireydi. Bende annemin destegi ile bu meslegi seçtim. Oldukça da çok sevi-yorum. Bir nebze olsun insanlara fay-dali olabilmek beni mutlu ediyor” de-di. Mesai arkadaslari ile çok iyi anlas-tiklarini ifade eden Akçay: “Özelikle doktor arkadaslar çok sicak yaklasi-yorlar. Diyaloglarimiz daha sicak ve samimî oluyor. Bayan hemsire arka-daslarimiz özellikle çok iyi yapmis-siniz bu meslegi seçmekle sakin kim-senin sözüne aldiris etmeyin diye bize sürekli destek oluyorlar” dedi.

ONLARLA GURUR DUYUYORUM

ÖGRENCILERININ çok sansli oldu-gunu ve onlarla gurur duydugunu dile getiren Müdür Basyardimcisi Zehra Tuba Polat: “Ben onlarla gurur duyu-yorum. Toplumda yeni baslayan ilk defa kabul görecek bir olayin liderli-gini yapmak zordur. Onlar büyük ce-saret göstererek bunu basardilar. Ulke-mizde hem bayan hem de erkek hem-sirelere çok ihtiyaç var. Ögrencilerimiz mesleklerini çok severek yapiyor. Ço-gu erkek hastalar özellikle erkek hem-sire istiyor. Zaten yeni yönetmelige göre 2 yil sonra tüm ülke genelindeki Saglik Meslek Liselerinde hemsirelik bölümü kapanacak. Suan ki ögrenci-lerimiz bundan dolayi çok sansli. Çün-kü artik isteseler de Meslek Liselerin-den hemsire olarak mezun olama-yacaklar” diyerek sözlerini noktaladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web