Büyük Torbalı

Esnaf Odasi yönetimine kadin eli degecek

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Esnaf Odasi yönetimine kadin eli degecek
274 Görüntüleme
12 Ocak 2010 - 1:02
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Baskan Adayi Gülercan Torbali’da bir ilke imza atarak yönetimine 2 bayan üye aldi.Funda Cömert ve Solmaz Yagizoglu, bayan esnaf sayisinin çok fazla oldugu ilçede hemcinslerini temsil etmenin yanisira sorunlara kadin gözüyle çözüm yollari arayacak

ESNAF Odasi seçimlerine yaklasik 1 ay kaldi. Geçti-gimiz hafta yaptigi toplanti ile Esnaf Odasi baskan adayligini açiklayan Ruhi Gülercan ayni zaman da yönetimini de tanitmisti. Gülercan’in ekibinde 2 de bayan bulunuyor. Bugüne kadar Torbali Esnaf Odasi yönetiminde hiç bayan yer almamis. Bir ilki gerçek-lestirmek ve ilçede basta bayan esnaflar olmak üzere tüm esnaflari en iyi sekilde temsil ederek hizmet ver-mek isteyen Funda Cömert ve Solmaz Yagizoglu, ilçe-deki esnaflarin yüzde 80’ini bayanlarin olustur-dugunu belirterek agirlikli olarak bayan esnaflarin bulundugu bir ilçede bugü-ne kadar Esnaf Odasi’nda bayanlarin yer almamis olmasinin bayan esnaflarin göz ardi edildigi ve düsü-nülmediginin bir göstergesi oldugunu söyledi.

SEÇILME HAKKIMIZI KULLANIYORUZ
KADINLARIN sadece seçme degil seçilme hakki-na da sahip oldugunu be-lirterek Esnaf Odasi yöne-timinde yer almaya karar verdiklerini ifade eden Cö-mert ve Yagizoglu “Biz kadin olarak seçilme hak-kimizi kullaniyoruz. Ruhi Bey’in demokratik anlayisi ve bizi destegi ile esnaf odasi yönetimine girmek amaciyla güzel bir ekiple çalismalara basladik” dedi.

BAYAN ESNAF HIÇ GÖRULMEMIS
TORBALI’DAKI esnafla-rin büyük bir çogunlugunu bayanlarin olusturdugunu, buna ragmen esnafin tem-silcisi olan Esnaf Odasi’nda simdiye kadar hiç bayanin yer almadigini söyleyen Cömert ve Ya-gizoglu “Birçok is yeri es-lerinin üzerine dahi olsa bayanlar tarafindan isletili-yor. Ekonomik sikintilar nedeniyle farkli islere yö-nelen erkekler dükkânlarini eslerine birakiyorlar. Ilçede bu kadar bayan esnaf bu-lunmasina ragmen esnaf odasi yönetiminde simdiye kadar hiç bayanlar yer al-mamis. Bu çok büyük bir eksik. Bayanlarin yöne-timde hiç yer almamis ol-masi simdiye kadar ki bas-kan adaylarinin bayanlari hiç düsünmedigi anlamina geliyor. Bayan esnaflar hiç görülmemis. Esnaf Odasi yönetiminde bayanlarin yer almasi bayan esnafin tüm sikintilarini hiç sikilmadan iletmesini saglar. Esnaf arkadaslarimiz özellikle de bayanlar yönetimde bayan-larin yer almasindan çok memnun” dedi.

TORBALI’DAN ALISVERIS YAPILMALI
“SADECE bayan esnafla-ri temsil ediyor” seklinde algilanmamasini cinsiyet ayrimi yapmadan tüm es-naflara hizmet etmek ama-ciyla var olduklarini söyle-yen Cömert ve Yagizoglu “Bayan olsun erkek olsun Torbali’daki esnafin derdi ortak. En büyük sikinti ilçe halkinin Torbalili esnaftan alisveris yapmak yerine ilçe disina gitmesi. Bu konuda esnafin da bir takim eksiklikleri var. Çün-kü bir çok esnaf yaninda profesyonel olmayan ele-manlar çalistiriyor. Müste-riye nasil davranilmasi gerektigini bilmeyen per-sonel müsterinin o maga-zadan alisveris yapmama-sina sebep oluyor. Bu du-rum magazalardaki ürün çesitliliginin de azalmasini sagliyor. Bu sorunun çö-zülmesi için elimizden ge-leni yapacagiz. Bu amaçla çok farkli projelerimiz var. Zaman zaman yapacagimiz seminerlerle esnafa ve per-soneline bilgilendirici egi-timler vermek istiyoruz. Böylece ilçe halkinin Tor-balili esnaftan alisveris yapmasini saglayabiliriz”

KAN DEGISIMI GEREKIYOR
ESNAF Odasi yönetimine aday olduklari grup içinde bulunan herkesin kendi e-megiyle esnafligiyla geçi-mini saglayan kisilerden olustugunu belirten Cömert ve Yagizoglu “Esnaf oda-sinin yeni yönetiminde ay-ni meslek grubundan olan birden fazla kisi var. Fakat bizim grubumuzun içinde her meslek alanindan esnaf bulunuyor. Bu çok önemli. Ustelik bu kisiler uzun sü-redir ayni isi yapan esnaf-lar. Esnaf Odasi’na artik kan degisimi gerekiyor. Bu degisim sadece kisilerin degismesi ile olmamali. Yönetimde ilk kez bayan-larin yer almasi köklü bir degisim olacaginin göster-gesi.Su anki yönetim 2 dö-nemdir görev yapiyor. Yö-netimde birseyler yapma istegi kalmamis. Esnafla diyalog halinde degiller. Esnaf Odasi’nda canla basla, gerçekten çalisacak kisilerin yer almasi lazim.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web