Büyük Torbalı

Esnafi bankaya yönlendirme, kooperatif var

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Esnafi bankaya yönlendirme, kooperatif var
275 Görüntüleme
08 Ağustos 2011 - 21:27
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TESKOP Baskani Canbeldek’ten Sezai Baskan’a sert elestiri: Esnafi bankalara yönlendirme. Esnaf odasi bankalarin arka bahçesi degildir. Yeni oda kurariz.

TORBALI Tepeköy Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi dün bir basin açiklamasi yaparak, geçtigimiz günlerde bir banka ile protokol imzalayan Esnaf Odasi Baskani Sezai Tamer’e tepki gösterdi. TESKOP Baskani Semih Canbeldek, Torbali’da iki esnaf kefalet kooperatifi varken ve bu kooperatiflerde kredi imkânlari esnaflar için oldukça cazip durumdayken Torbali Esnaf ve Sanatkârlar Odasi’nin esnafi bankalara yönlendirmesini garip karsiladigini belirtti.

YOKSA GEREKENI YAPARIZ!

TORBALI Esnaf ve Sanatkârlar Odasi’nin esnaf için bir seyler yapmak istiyorsa, esnafi ilçede bulunan kooperatiflere yönlendirmesi gerektigini öne süren Semih Canbeldek, “Torbali’da iki esnaf kefalet kooperatifi var. Ilçemizdeki esnaflarimiz bu kooperatifler vasitasiyla rahatça kredi çekebilirler. Esnafin kooperatiften çektigi kredi ile herhangi bir bankadan çektigi kredinin maliyet oraninda yüzde yüz fark var. Kooperatiflerin kredileri bankaya göre yüzde yüz oranda daha düsük. Simdi hal böyleyken, durum ortadayken esnafi bankalara yönlendirmenin ne manasi var? Bankalar Esnaf ve Sanatkârlar Odasi’nin arka bahçesi mi? Esnaf Odasi bu hizmete katki koymali, üzerine düsen görevi yerine getirmelidir. Yoksa bize ortaklarimiz tarafindan sürekli gelen taleplerden birisi olan ‘Torbali’daki bakkallar ve kahveciler birlesip bir Bakkallar ve Kahveciler Odasi kursun’ talebini ciddi ciddi düsünmeye baslayacagiz. Herkes kendi isini yaparsa ilçemiz daha da güzellesir diye düsünüyoruz” seklinde konustu.

Esnafi bankalara yönlendirme

TORBALI Tepeköy Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Baskani Semih Canbeldek, Torbali’da iki esnaf kefalet kooperatifi varken ve bu kooperatiflerde kredi imkânlari esnaflar için oldukça cazip durumdayken Torbali Esnaf ve Sanatkârlar Odasi’nin esnafi bankalara yönlendirmesini garip karsiladigini belirtti. Kooperatiflerinin esnaf ve sanatkâra yönelik yaptigi çalismalar ve sagladiklari kredi imkânlari hakkinda bilgiler veren TESKOP Baskani Semih Canbeldek, “Günümüz kosullarinda enflasyonun çok düsük oldugu bir ortamda, faizlerin adeta dibe vurdugu bir dönemde, arz talep dengelerinin olustugu günümüzde, bankacilik sektörü de esnaf ve sanatkâr üzerinden kredi dagitmaya gayret ediyor. Bu son dönemlerde kooperatiflerimizin disinda Torbali Esnaf ve Sanatkârlar Odasi’nin da bazi çalismalara girdigini gözlemliyoruz. Esnaf ve sanatkâr temsilcilerinin bazi bankalar ile anlasma adi altinda esnaf sanatkâra farkli imkânlar saglanarak kredi verilmesine aracilik ettigini görüyoruz. Bunun amacini ve esnafimiza ne tür hizmet getirdigini bilemiyoruz. Ilçemizde iki kooperatif varken ve kredi imkânlari oldukça cazip durumdayken esnafi bankalara yönlendirmenin mantigini dogrusu ben kavrayamadim. Torbali Tepeköy Esnaf Sanatkâr Kredi ve Kefalet Kooperatifi olarak üyelerimize sundugumuz imkânlar bankacilik sektöründeki kredi faizlerinin en azindan yarisi kadar olabiliyor. Kooperatif olarak esnaf sanatkârimizdan kredi ihtiyaci olan esnafimizin arastirma yapmalarini, bankalari mutlaka sorgulamalarini ama esnaf ve kooperatifimizden bilgi almadan hiçbir yerden kredi almamalarini çikarlari açisindan tavsiye ediyoruz.” dedi.

‘HERKES ISINI YAPSIN’

ILÇE esnafinin ve sanatkârinin bagli bulundugu tek meslek kurulusu olan Torbali Esnaf ve Sanatkârlar Odasi’nin esnaf için bir seyler yapmak istiyorsa, esnafi ilçede bulunan kooperatiflere yönlendirmesi gerektigini öne süren Semih Canbeldek, “Torbali’da iki esnaf kefalet kooperatifi var. Ilçemizdeki esnafarimiz bu kooperatifler vasitasiyla rahatça kredi çekebilirler. Esnafin kooperatiften çektigi kredi ile herhangi bir bankadan çektigi kredinin maliyet oraninda yüzde yüz fark var. Kooperatiflerin kredileri bankaya göre yüzde yüz oranda daha düsük. Simdi hal böyleyken, durum ortadayken esnafi bankalara yönlendirmenin ne manasi var? Bankalar Esnaf ve Sanatkârlar Odasi’nin arka bahçesi mi? Esnaf Odasi ile bankalar arasinda ne gibi bir iliski var? Insan bunlari merak ediyor. Ben kendi kooperatifim olsun, diger kooperatifimiz olsun bu kooperatiflerin esnaf için bir nimet oldugunu söylüyorum. Esnafi bu kooperatiflerin uygun kredi imkânlarindan yararlandirmak varken bankalara yönlendirmek hangi akla hizmettir? Biz Torbali’daki esnaflar olarak ikinci bir esnaf kefalet kooperatifini esnafimiz daha iyi hizmet alsin, ilçedeki esnaflarin gidebilecegi birçok kapi olsun diye kurduk. Esnaf Odasi bu hizmete katki koymali, üzerine düsen görevi yerine getirmelidir. Yoksa bize ortaklarimiz tarafindan sürekli gelen taleplerden birisi olan ‘Torbali’daki bakkallar ve kahveciler birlesip bir Bakkallar ve Kahveciler Odasi kursun’ talebini ciddi ciddi düsünmeye baslayacagiz. Herkes isini iyi yaparsa ilçemiz daha da güzellesir, esnafimiz daha da kalkinir. Bunu özellikle belirtmek istiyorum.” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web