Büyük Torbalı

Esnafin hizmetkâriyim, kimseyi kapimdan asla geri çevirmem

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Esnafin hizmetkâriyim, kimseyi kapimdan asla geri çevirmem
213 Görüntüleme
16 Şubat 2010 - 23:05
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

GEÇTIGIMIZ hafta yapilan Esnaf ve Sanatkârlar Odasi seçiminde 805 esnafin oyu ile 3.dönem baskanliga seçilen Sezai Tamer dün mazbatasini alarak görevine kaldigi yer-den devam etmeye basladi. Sezai Tamer, makamina res-men oturdugu ilk gün sorularimizi yanitladi. Seçim süre-cini, öncesi ve sonrasini de-gerlendiren Sezai Tamer sa-mimi açiklamalarda bulundu. Sezai Tamer, kendisine yönel-tilen elestirilerden, Baskan Ismail Uygur’un destegini alip almadigina kadar birçok soruya cevap verdi.

KATILIM ORANINDA IZMIR BIRINCISI
3580 üyeden 1765’nin oy kullandigi seçimde yüzde 50 katilim orani ile Izmir birin-cisi olduklarini söyleyen Se-zai Tamer, “Seçimi kazanma-nin verdigi mutluluk bir yana en çok, katilimin yogun olma-sindan memnun oldum. Se-çimden önce birinci hedefim yüksek katilim saglamakti. Hem demokrasi ortaminda bir seçim geçsin hem de esnafi-miz katilsin, kendini seçecek kisileri belirlesin istedik. Iz-mir’de bizim gibi 131 oda var. Bu odalar içerisinde katilim bazinda en yüksek katilim bi-zim genel kurulumuzda ya-sandi. Geçtigimiz dönem ka-tilimda Izmir’de ikinci idik, bu dönem birinci olduk. Tor-bali’daki oda seçimlerinde ka-tilim genelde düsük oluyor bu yüzden bizim için yüzde 50’lik orani yakalamak önem-liydi” dedi.

ESNAFIN HIZMETKÂRIYIM
SEÇIMI kazanmasinda en bü-yük etkenin esnafa gösterdigi yakinlik ve 2 dönem boyunca kurdugu sicak iliskileri oldu-gunu söyleyen Sezai Tamer, “Kapim esnafa daima açik. Esnaf her aradiginda bana u-lasabiliyor. Bize gelen her so-runu çözmek, esnafla birebir ilgilenmek zorundayiz. Bu ka-piya kim gelirse gelsin ben 10 metre ileri yürür onu karsila-rim. Genel kurul günü 1765 kisi salona gelmis, 3 liste var. Birine görev verilecek. Basi-ma püskül olsun diye degil, hizmet için bana oy vermis. Ben esnafin hizmetkâriyim. Asil olan kapima gelen üye-dir. Bu yüzden esnaf kapimi çaldiginda onu 10 metre iler-de karsilamak zorundayim. 10 yillik oda baskaniyim. Yala-kalikla isim olmaz” dedi.

KAPIDA BEKLETILDIM, KIMSEYI BEKLETMEM
ESNAFA hizmet anlayisinda ‘Kendime yapilmasini isteme-digin seyi baskasina yapmam’ kuralini benimsedigini söyle-yen Tamer, “Ben bu göreve gelmeden önce önemli bir makama gittigimde kapilarda çok bekletildim. O anda sor-dum ‘Ben kapilarda bekletile-cek kadar düsük müyüm’ di-ye.. Bu yüzden kimseyi ka-pimda bekletmem. Herkesin isini görürüm. Galiba bu yüz-den benden politikaci olmadi, olmaz da. Bunu MHP’nin baskan adayi oldugumda daha iyi anladim ve kenarindan döndük” dedi.

DUYGULANDIRAN BAKKAL
SEÇIM çalismalari sirasinda kendisini duygulandiran bir olayi da paylasan Baskan Se-zai Tamer, “Esnaf ziyaretleri sirasinda Çaybasi’da küçük bir bakkal dükkânina girdik. Duvarda gördügüm bir foto-kopi beni çok duygulandirdi. Bakkalin sahibi ‘Ahi Nasiha-tini’ duvara asmis. Ahi Nasi-hati esnafligin gerektirdigi kurallari içerir. Ayni zamanda Türk yasam sanatinin ölçüle-ridir bunlar. Bu fotokopiye deger veren esnaf, o kurallari uygulayan degerli bir kisidir benim gözümde. Seçimi ka-zandiktan sonra aklima bu ay-rinti geldi ve büyük bir Ahi Nasihati tablosunu çerçeve-letip bu esnafimiza götür-düm” dedi.

KESKE GEZEBILSEM
SEÇIM sürecinde rakipleri-nin ‘Esnafi gezmiyor, esnaf ta-nimiyor’ yönündeki elestirileri ile ilgili sorularimizi da yanit-layan Sezai Tamer, bu tespite kismen katildigini belirterek gerekçelerini su sekilde sira-ladi, “Esnaf Odasi’nda çok yogun bir mesaimiz var. Ay-rancilar, Subasi ve diger bel-delere gidemedigimiz dogru. Esnaf Odasi, esnafin sürekli birçok islem için gelip gittigi bir kurum. Bazen ögle ye-meklerine bile çikamiyorum. Esnaf buraya her geldiginde bizi görmek istiyor. Yoksa, kapat burayi git kahvehanede esnaf ziyareti yap, bu kolay. Ama burada bir sorumlulu-gum var ve en iyi sekilde ye-rine getirmem lazim. Keske gezebilsem” dedi.

LISTESINI EN SON, EN ZOR YAPAN IKTIDAR OLUR
GENEL kuruldan önce yöne-tim listesini açiklamamasi çesitli spekülasyonlara neden olan Sezai Tamer, bunu yöne-time almayacagi kisileri ren-cide etmemek için yaptigini söyledi. Tamer, “Mevcut yö-netimden bir isme seçime 1-2 ay kala ‘Senin yönetime al-mayacagim’ dersen rencide olur. Açiklamayi son günlere birakmak lazim. Biz de böyle yaptik. Yasi ilerlemis kisilere gençleri önerdik. Kabul ettiler ve gençlerle yönetimi güçlendirdik. Yönetime al-madiklarimla da bir sorunum olmadi. Seçime ayni özveri ile bana çalistilar. Bir de sunu belirtmek de fayda var. Liste-sini en son, en zor yapan ik-tidar olur” dedi. Sezai Tamer, Mehmet Kurt’un bu dönem yönetime girmek istememesi ile ilgili de “Kendi tercihi” yorumunu yapti.

FIZIK ÖLÇU OLSA BEN SEÇIMI KAYBEDERDIM
ADAYLIGINI açikladiktan sonra rakipleri Halil Gülcü ve Ruhi Gülercan’in tam tersi bir propa-ganda süreci geçiren, gazetelere reklam vermeyen ve çok fazla gündemde bulunmayan Tamer, bunu bilinçli olarak yaptigini söyledi. Tamer, “Reklam verme-dim, fotograf çektirmedim. Her gün çikip farkli bir açiklama da yapmadim. Esnafin kalbine fo-tograf ile degil icraat ile girilir. En iyi reklam hizmettir: yoksa hiç kimse fizige bakip oy ver-mez. Zaten görüntü ve fizik ile olsa herhalde kaybederdim”

UYGUR DESTEK VERDI, DIYEMEM, VERMEDI DE DIYEMEM…
SEÇIMDEN önce ve sonra ‘Belediye Baskani Ismail Uygur’un destekledigi isim’ olarak göste-rilen Sezai Tamer bu konuya da açiklik getirdi. Siyasilerin sivil toplum kuruluslarinin seçimle-rine karismasini dogru bulmadigini söyleyen Tamer, “Seçim sürecinde her iki adayinda ‘Is-mail Uygur bizi destekliyor’ diye propaganda yaptiklarini duyduk. Ama ben hiçbir zaman hiç kimseye ‘Ismail Uygur beni destekliyor’ deme-dim. Zaten siyasetçilerin oda seçimlerine ka-rismasini dogru bulmuyorum. Gönlündeki adayi gizli tutmali. Ismail Uygur bana destek verdi di-yemem, vermedi diyemem. Esnaf kendi kararini kendisi vermeli. Kazanan her aday Belediye ile saglam iliskiler kurmali. Kavgali olmak sorunla-rin çözümünü güçlestirir. Benim de bu çerçeve-de Baskan’la iliskilerim çok iyi. Ne zaman git-sem esnafimizin isini görür. Kendisine de ‘Ismail Ben senin makamina hiç kendi isim için geldim mi’ diye sordum. ‘Allah var hiç gelmedin’ dedi.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web