Büyük Torbalı

Esrar ekmek istemiyoruz

Kenevir üretiminin izne dayalı yasallaştığı ilçede yönetmeliğe göre 6 gün önce başlayan başvurulara talep olmadı. Henüz bir kişinin bile başvurmadığı kenevir üretimi için yasal başvuru süresi 1 Nisan’da sona erecek.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Esrar ekmek istemiyoruz
202 Görüntüleme
06 Ocak 2017 - 9:58
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

GEÇTİĞİMİZ aylarda yayınlanan kararname ile Torbalı’da kenevirin ekimi izne bağlı olarak yasallaşmıştı. İlçede büyük ses getiren bu durum için başvurular 1 Ocak itibariyle resmen başladı. Ancak tahmin dilenin aksine kenevir ekimi için kimse İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancıık Müdürlüğü’ne başvurmadı. Henüz tam bir yazının da ulaşmadığı müdürlüğe tek bir başvurunun da yapılmadığı ifade edilirken, başvuruların 1 Nisan’a kadar yapılacağı ifade edildi. Kenevir Yetiştiriciliği̇ ve Kontrolü Hakkında Yönetmeliği’ne göre 6 gün önce başvuruların başladığı yetiştiricilik için başvurunun olmaması şaşırtıcı olarak yorumlandı.
RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI
Geçtiğimiz aylarda kenevire bağlı uyuşturucu madde üretiminin engellenmesinin sağlanması için kenevir yetiştiriciliğine ilişkin düzenleme yapıldı. İzinli kenevir yetiştiriciliği Torbalı’nın da içinde bulunduğu bazı şehirlerde gerçekleşecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının “Kenevir Yetiştiriciliği̇ ve Kontrolü Hakkında Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kenevir yetiştiriciliğine getirilen düzenleme ile bu ürüne bağlı uyuşturucu madde üretiminin engellenmesinin sağlanmasına yönelik izinli ve izinsiz kenevir yetiştiriciliğine dair yapılacak işlemlere ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Bu yönetmeliğe göre, izinli kenevir yetiştiriciliği Torbalı’da da yapılabilecek. Ancak şuana kadar tek başvurunun olmadığı ilçede nisan ayına kadar kaç kişinin başvuracağı şimdiden merak konusu oldu.
AYDA BİR KONTROL EDİLECEK
Öte yandan kenevir yetiştiriciliği için başvuruda, çiftçinin daha önce izinsiz kenevir ekme, uyuşturucu imal etme, dağıtma, ticaretini yapma veya kullanma suçu işlemediğine ilişkin taahhütname verilmesi gerekiyor. Yönetmeliğe göre yetiştiricilik izni; lif, tohum, sap ve benzeri amaçlara yönelik başvurularda en fazla bir üretim dönemi, bilimsel araştırmalar için yapılan başvurularda proje uygulama süresi dikkate alınarak en fazla üç yıl geçerli olacak. Ayrıca ilçede izinle üretilecek olan kenevirin ekiminden hasada kadar en az ayda bir defa kontrol edilecek. İbrahim DANIŞ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web