Büyük Torbalı

Et ve süt kiymete bindi, hirsizlarin istahi kabardi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Et ve süt kiymete bindi, hirsizlarin istahi kabardi
187 Görüntüleme
28 Mart 2010 - 22:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ET ve süt fiyatlarinin tavan yap-masi ile birlikte tüm Türkiye’de oldugu gibi Torbali’da da hay-van hirsizliklari artti. Geçtigimiz yila oranla büyük bir artisin ya-sandigi hirsizlik vakalarinda, hirsizlarin en çok küçükbas hay-vanlara dadandigi tespit edildi. Ilçe Jandarma Komutanligi ekipleri artan hayvan hirsizlik-larina karsi tedbirlerini artirma-sina ragmen, hayvan sahipleri-nin, bu konuda yeteri kadar ön-lem almadigi görüldü. Merkez Karakol Komutani Ustegmen Serkan Görür, bahar öncesinde hayvan sahiplerini uyararak, daha dikkatli olmalari gerekti-gini söyledi. Görür, sürülerine ve agillarina hayvan satin almak bahanesiyle gelen tanimadiklari ve süphelendikleri sahislari özellikle araç plakalariyla birlik-te kendilerine iletmelerini istedi.

EN ÇOK KUÇUKBAS HAYVAN ÇALINIYOR
ULKEMIZDE büyükbas hayvan besiciligi yildan yila gerilerken, son birkaç aydan bu yana kirmi-zi et ve süt fiyatlarinin aniden tavan yapmasi, tüm dikkatleri bu sektöre çevirdi. “Yem fiyatlari yüksek olmasina ragmen, et ve süt fiyatlari çok düsük” diyerek yillardir feryat eden besicilerin simdiki dertleri hirsizlik. Kirmi-zi et fiyatlarinin ani yükselisi hayvan hirsizlarinin istahini iyi-ce kabartti. Yillar sonra besle-digi ürünü degerinin üstünde satarak yüzü biraz olsun gülme-ye baslayan besiciler, hirsizlik olaylarinin artmasiyla endiselen-meye basladi. Ulke genelinde giderek artan hayvan hirsizligi ilçemizde agirlikla Yazibasi, Kusçuburun, Arslanlar, Taske-sik, Egerci, Uyuzdere, Göllüce ve Atalan bölgelerinde gerçek-lesiyor. Torbali’da 19.000 bü-yükbas ve yaklasik 15.000 tane de küçükbas hayvanin olmasi hirsizlarin ilgisinin artmasindaki bir diger neden.

HAYVANCILAR ILGISIZ
DEVRIYELERI iki katina çi-kardiklarini ifade eden Serkan Görür, “Jandarma olarak hayvan hirsizligina çok büyük önem veriyoruz. Hayvan sahiplerine gerekli tüm uyarilari yaptik. Ancak ilçedeki hayvan sahipleri maalesef bizim gösterdigimiz duyarliligi göstermiyor. Hay-van damlarinda hiçbir gü-venlik önlemi almiyorlar. Havalarin isinmasiyla bir-likte, hirsizliga tesebbüs daha da artacaktir. Ureti-ciler, hayvanlarini basi-bos otlak alanda birakma-sin, barinaklarini daha saglam hale getirsin” dedi. seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web