Büyük Torbalı

Ette fiyat artinca vatandas sebzeye talim etmeye basladi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ette fiyat artinca vatandas sebzeye talim etmeye basladi
223 Görüntüleme
17 Şubat 2010 - 23:22
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kirmizi et fiyatinin son dönemde tavan yapmasi etli yemek satan lokantalari da zora soktu.Bütçesi et yemeklerine yetmeyen vatandas sulu veya sebzeli yemek siparis etmeye basladi.

KIRMIZI et fiyatlarinin hizla yük-selmesi nedeniyle vatandas artik et yiyemez hale geldi. Bu durum lokantalari da etkiledi. Fiyatlarda-ki asiri yükselis nedeniyle mali-yetlerinin artmasindan yakinan lo-kanta isletmecileri çareyi sulu ye-mek çesitlerini arttirmakta bulu-yor. Torbali’daki lokantalardan ÖzPamukkale Pide Salonu, Gü-müs Pide Salonu ve Sevilen Pide Salonu’nun yetkilileri et yemek-lerine olan talebin büyük oranda düstügünü belirterek bu duruma bir an önce çözüm bulunmasi gerektigini söyledi.

HERKES KEBAP YIYEMIYOR
ÖZELLIKLE son 2 ay içerisinde büyük artis gösteren et fiyatlari vatandasi da esnafi da zor durum-da birakiyor. Torbalililarin da ar-tik kebap yiyemediklerini belirten Gümüs Pide Salonu’nun isletme-cilerinden Ugur Arslan “Ekono-mik kriz nedeniyle zaten birçok kisi disarida yemek yiyemiyor. Biz de elimizden geldiginde fiyat-larimizi düsü-rerek vatandasa destek olmaya çalisiyoruz. An-cak ete gelen zam nedeniyle maliyetlerimiz sürekli artiyor. Biz yine de elimizden geleni yapiyo-ruz. Et yemeklerine alternatif olarak sulu yemek çesitlerimizle hizmet vermeye basladik. Bir porsiyon kebap yemek isteyen 8 TL ücret ödemek zorunda kalir-ken tüm sebze yemeklerini 6 TL’den satiyoruz” dedi.

ETSIZ YEMEGE DÖNUS
ET fiyatindaki hizli yükselis ne-deniyle lokantalarin satislarinin önemli ölçüde düstügünü belirten Sevilen Pide Salonu’nun yetkilisi Girgin Uytun “Biz 15 yillik bir geçmise sahibiz. Bu nedenle de maliyetlerin artmasi bizi çok fazla etkilemedi. Çünkü belli bir müste-ri potansiyelimiz var. Bu yüzden et fiyatlarindaki asiri artistan biz çok fazla etkilenmedik. Ancak yine de bir miktar düsüs oldu. Et yemegi yemek için bütçesi yetme-yenler etsiz yemeklere yöneliyor. Bir porsiyon kuru fasulyeye 3 TL ödeyerek karnini doyurabilen bir kisi izgara çesitlerini tercih etti-ginde en az 6 TL ödemek zorunda kaliyor” dedi.

MALIYET ARTIYOR FIYAT AYNI
ETIN zamlanmasi nedeniyle ka-saba günlük olarak 120 TL öde-diklerini belirterek buna ragmen satis fiyatlarinda hiçbir artis ol-madigini söyleyen ÖzPamukkale Pide Salonu’nun isletmecisi Ay-han Gündem, “2 ay önce toptan fiyatina 14TL ödeyerek bir kilo et satin alabiliyorduk. Fakat bugün 20 TL ödüyoruz. Bu sekilde ma-liyetlerimiz sürekli artiyor. Fakat 1,5 yil önce bir porsiyon pidenin fiyati 3,5 TL’ydi bugün hala ayni fiyattan satiliyor. Bu fiyati arttir-maya kalksak kime pide satacag-iz. Ilçe halkinin çok büyük bir kismi asgari ücretle geçimini sag-liyor. Bu nedenle de et yemek için ayiracak bütçesi yok. Bu duruma bir an önce bir çözüm bulunmali. Ya fiyatlar düsürülmeli ya da gelir düzeyi arttirilmali” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web