Büyük Torbalı

Evet dememek için hiçbir sebep göremiyoruz

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Evet dememek için hiçbir sebep göremiyoruz
224 Görüntüleme
17 Ağustos 2010 - 21:56
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Anayasa degisikliginin sosyal ve ekonomik alanda birçok iyilestirmeyi beraberinde getirecegini söyleyen Ramazan Davulcuoglu” Türk insani darbelerle yapilan bir anayasayi hak etmiyor”

REFERANDUMA 1 aydan az bir zaman kala siyasilerin yani sira is dünyasindan da Anayasa degisikligi ile ilgili görüsler bir bir gelmeye bas-ladi. ‘Referanduma gidiyoruz’ yazi dizimizin bugünkü konugu Torbali’dan dünyaya açilan, Türkiye’nin önemli mobilya markalari arasinda yer alan Alfemo Mobilya’nin sahibi ve ESIDEF Yönetim Kurulu Baskani Ramazan Davulcuoglu. Ege ve Bati Akdeniz Sanayici ve Isadamlari Fede-rasyonu(ESIDEF) olarak hukukçularla yaptiklari görüsmelerin sonunda 26 maddelik Anayasa degisikligi paketinde 8 madenin ekonomiyi yakin-dan ilgilendirdigi, hayata geçirilmesi durumunda ekonominin ivme kazanacagi görü-sünde birlestiklerini söyleyen Ramazan Davulcuoglu evet oyu verme karari aldiklarini söyledi. Anayasa degisikliginin sosyal ve ekonomik alan-da birçok iyilestirmeyi beraberinde getirecegini söyleyen Davulcuoglu, “Birinci sinif demokrasi isteyen, darbeleri, fislemeleri istemeyen, ileri demokrasi savunan herkes evet oyu vermelidir” dedi. Anayasa degisikliginin ekonomiyi ilgilendiren maddelerini tek tek degerlendiren genç isadami önemli tespitlerde bulundu.

EVET DEMEMEK IÇIN SEBEP YOK

ANAYASA degisikligi gündeme geldiginde ESIDEF olarak maddeleri masaya yatir-diklarini, hukukçularla yaptik-lari incelemenin sonunda ‘Evet’ oyu verilmesi yönünde karar aldiklarini söyleyen Baskan Davulcuoglu, “Refe-randumu siyasi açidan deger-lendirmek bizim isimiz degil. Biz Anayasa degisikligi paketine ekonomik açidan bakiyoruz. Degisiklik paketi gün-deme geldiginde biz ESIDEF olarak hukukçularimizla ve konunun uzmani arkadasla-rimizla görüstük. Degistirilecek maddeleri tek tek incele-dik. Görüsmelerimizin sonun-da kanaatimizi, Anayasa degi-sikligi paketindeki 7-8 mad-denin direk ekonomiyi ilgilendirdigi ve hayat geçirilmeleri durumunda oldukça faydali olacagi yönünde birlestik. Maddeleri inceledigimizde ‘Evet’ dememek için hiçbir sebep göremiyoruz. ESIDEF siyasetten uzak bir sivil top-lum kurulusu olarak önceligi ekonomik iyilestirmelere ayirip Anayasa degisikligine evet oyu verecek. Referandumu partiler üstü bir mesele olarak görüyoruz” dedi.

GÖNUL ISTER KI YUZDE 70 “EVET” ÇIKSIN

PAKETI bir bütün olarak degerlendirdiklerinde ekonomik iyilestirmelerin yani sira ha-yatin her alaninda ileri götü-ren maddeler oldugunu söyle-yen Alfemo’nun genç patronu, 12 Eylül’de sandiktan ‘Evet’ oyu çikacagina inandigini belirtti. Davulcuoglu, “Pakete baktigimizda ileri demokra-siyi görüyoruz. Ekonomi ile ilgilenen kisiler olarak temen-nimiz bu kadar kapsamli bir paketin uzlasi ile hazirlanma-siydi ama olmadi. Geldigimiz noktada birinci sinif demokrasi isteyen herkesin degisikligi destekleyecegini düsünü-yorum. Basindan takip ettigim son ankette yüzde 54 evet sonucu verilmisti ama gönül isterdiki fislemenin, darbenin tarihe karistigi, ileri demokra-sinin hedeflendigi bir anayasa degisikligi yüzde 70 ile kabul edilsin. Türk insani darbelerle yapilan bir anayasayi artik is-temiyor. Seçilmislerin ve hal-kin istedigi olmali. Biz bunu hak ediyoruz. Darbe ile yapilmis bir anayasa ile idare edi-lecek kadar aciz olmadigimizi düsünüyorum” dedi.

ISVEREN  YÖNETIME DAHIL OLACAK

ANAYASA degisikligi paketini ekonomik açidan degerlendiren basarili isadami, degisikligin hayata geçmesi durumunda ülke ekonomisi-nin ivme kazanacagini söyledi. Pakete ekonomi ile ilgi yer alan degisiklikleri tek tek de-gerlendiren Ramazan Davulcuoglu, ilk olarak ‘Sosyal ve Ekonomik Konsey Anayasaya girecek’ seklindeki maddeyi degerlendirdi. Davulcuglu, “Söz konusu düzenleme ile Ekonomik ve Sosyal Konsey artik hükümetlerin tercih ve inisiyatifine göre degil, anayasal bir zorunluluk olarak degerlendirilecek. Bu toplumun çok genis bir bölümünün yönetime dahil edilmesi an-lamina geliyor. Konseyde isi ekonomi olan, ehil kisiler bu-lunacak. Esnafin, isverenin, sanayicinin temsilcileri ile hü-kümet masaya oturacak. Sivil inisiyatif yürütmede söz sahibi olacak. Ekonomik olarak çok güzel bir adim” dedi.

DEVLET ILE KARSI KARSIYA GELMEYECEGIZ

KAMU Denetçiligi Kurumu (ombudsmanlik) olusturulma-sinin pakette yer almasinin sanayici ve isadamlari için çok olumlu bir adim oldugunu söyleyen Davulcuoglu, böyle-likle sorunlarin çok daha kisa zamanda, daha akilci bir yöntem ile çözülebilecegini söyledi. Davulcuoglu, “Isveren, sanayici ve isadami genellikle sorun yasasa bile devlet ile karsi karsiya gelmek istemez. Bizler isverenler olarak hak-sizliga ugrasak bile devlete dava açmayiz. Böyle olunca da ister istemez hak kaybi ya-saniyor. Söz konusu sistemde ise devlet ile isveren arasinda ombudsman olacak. Problem mahkeme yoluna gerek kalmadan, büyük magduriyetler yasanmadan çözülebilecek” seklinde konustu.

AIHM KAPILARINDA HAK ARAMAK BITECEK

KISISEL özgürlükler ve demokrasinin gelisimi açisindan yapilacak referandumun çok önemli bir yere sahip oldugunu söyleyen Davulcuglu, “Kadinlarin, çocuklarin, engellilerin pozitif ayrimciliga sahip olmasi gerektigini her zaman dile getiririz ama bu bir türlü Anayasal güvence altina alinmaz. Simdi önümüzde bu anlamda da güzel bir firsat çikti. Toplumun tüm katmanlari bu sekilde korunabilir” dedi. Memura sendikal haklar getirmesinin önemine de deginen genç isadami bu düzenleme ile Avrupa ülkeleri standardinin yakalanabilece-gini söyledi. Anayasa Mahkemesi’ne bireysel basvurularin önünün açilmasini da degerlendiren Davulcuoglu, “Artik binlerce insanimiz hakkini aramak için AHIM kapisinda beklemeyecek. Bu durum hem parasal alanda hem de ülkenin imaji bakimindan hos degildi. Düzenleme hayata geçirildigi takdirde tüm vatandaslar çok önemli bir hak elde edecektir” dedi.

MEMUR NOTU ILE MAGDURIYET BITECEK

VERGI borcu olanin yurtdisina çikis yasaginin yeni düzenleme ile kaldirilacak olmasinin ihracatçilar için çok önemli bir düzenleme oldugunu belirten Davulcuoglu kimi zaman bir memurun imzasi ile milyon dolarlik ihracat yapan isadamlarinin gümrükte magdur oldugunu, bunun ülke ekonomisine zarar verdigini söyledi.  Davulcuoglu, “Bir memurun notu ile milyon dolarlik ihracatlarin durdugu durumlari biliyoruz. Ama eger degisiklik hayata geçerse yurtdisina çikis yasagina mahkeme karari istenecek. Çok dogru bir uygulama” seklinde konustu.

FISLEME UTANCI BITECEK

ANAYASA degisikligi ile birlikte ‘fislemenin’ tarihe karisacagini söyleyen Davulcuoglu bunun her alanda olumlu bir adim ol-dugunu söyledi. Davulcuoglu, “Isim, resim, kimlik bilgisi hatta telefon numarasi gibi özel bilgiler gizli olacak. Bu bilgilerin kayda geçirilebilmesi kisinin rizasiyla olabilecek. “Fisleme” tarihe karisacak. Kisisel verilerinin kötüye kullanildigini tespit eden vatandas hesap soracak. Böylelikle rencide edici birçok durum ortadan kalkacaktir” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web