Büyük Torbalı

Fetrek Çayi’na aritma tesisi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Fetrek Çayi’na aritma tesisi
349 Görüntüleme
01 Kasım 2013 - 8:35
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TTO’nun organizasyonu ile dün Torbali’nin çevre sorunu masaya yatirildi. Toplantinin ardindan fabrika atiklari ile zehirlenen Fetrek’te incelemede bulundu. IZSU Genel Müdürü Fetrek’te aritma tesisi kurulacagi müjdesini verdi

FABRIKALARIN Fetrek Çayi’na akittiklari endüstriyel atik su için yapimi öngörülen 13 kilometrelik kanalizasyon sebekesi, IZSU Genel Müdürlügü ile Çevre ve Sehircilik Il Müdürlügü’nü karsi karsiya getirmisti. Torbali Ticaret Odasi, geçtigimiz hafta agirladigi Vali Mustafa Toprak’in talimatiyla önemli bir zirveye ev sahipligi yapti. Metropolis Otel’de düzenlenen Çevre Zirvesi’nde, fabrika sahiplerinin sorunlari dinlendi. Toplanti sonrasinda Çaybasi Mahallesi Fetrek Çayi kenarinda incelemelerde bulunan ekipten IZSU Genel Müdürü Ahmet Alparslan, endüstriyel atik su aritma tesisi yapilmasi için çalismalara baslayacaklarini belirtti.

ÇEVRE SORUNU MASAYA YATIRILDI
ILÇEDEKI fabrikalarin, endüstriyel atik su aritma tesisi bulunmamasi nedeniyle bunlari Fetrek Çayi’na akitmasi ve bu sekilde bir çevre katliami olusmasi büyük tartismalari da beraberinde getirmisti. Dün gerçeklestirilen Çevre Zirvesi’nde sorun masaya yatirildi. Zirveye Vali Yardimcisi Hüseyin Demirciler, Çevre ve Sehircilik Il Müdürü Fethi Sahinoglu, IZSU Genel Müdürü Ahmet Alparslan, EBSO Baskan Yardimcisi Erdogan Çiçekçi, Kaymakam Aydin Memük, Belediye Baskan Yardimcisi Ömer Sentürk, Ticaret Odasi Baskani Abdulvahap Olgun, Meclis Baskani Behçet Çinar ve fabrika yetkilileri katildi.

Çevre sorunu masaya yatirildi

TORBALI Ticaret Odasi’nin öncülügünde, ilçedeki fabrikalarin kimyasal atiklarla ilgili yasadiklari sorunlar ve çevre kirliligi ile ilgili olarak dün “Çevre Zirvesi” gerçeklestirildi. Metropolis Otel’de yapilan zirveye, Izmir Valiligi, Çevre ve Sehircilik Il Müdürlügü ile IZSU’dan yetkililer katildi. “Sanayi isletmeleri çevre sorunlari ve çözüm önerileri” konulu zirvede, Çevre ve Sehircilik Il Müdürlügü ile IZSU Genel Müdürlügü arasindaki yetki karmasasi masaya yatirildi. Ortak bir adim atilmasina karar verilirken sanayici sorunlarinin çözümü için de en kisa sürede harekete geçilecegi belirtildi. Fabrikalar da sorunu çözecek olan yatirimlara maddi ve manevi destek olacaklarini açikladi.

VALININ EMRIYLE ZIRVE YAPILDI
TORBALI Ticaret Odasi’nin davetlisi olarak, sanayicinin 4 sorunu için geçtigimiz haftalarda Torbali’ya gelen Izmir Valisi Mustafa Toprak, ilçedeki fabrikalarin yasadigi desarj problemi için “Çevre Zirvesi” yapilmasi talimatini vermisti. Zirve, dün genis katilimli bir sekilde gerçeklesti. Metropolis Otel’de yapilan ve Vali Yardimcisi Hüseyin Demirciler’in baskanlik yaptigi zirveye, Çevre ve Sehircilik Il Müdürü Fethi Sahinoglu, IZSU Genel Müdürü Ahmet Alpaslan, EBSO Baskan Yardimcisi Ender Çiçekçi, Kaymakam Aydin Memük, Torbali Belediye Baskan Yardimcisi Ömer Sentürk, Ticaret Odasi Baskani Abdulvahap Olgun, Meclis Baskani Behçet Çinar ile fabrika temsilcileri ve çok sayida davetli katildi.

TORBALI HAPSIRSA, IZMIR HASTALANIR
ZIRVENIN açilis konusmasini yapan Behçet Çinar’in ardindan söz alan Yönetim Kurulu Baskani Abdulvahap Olgun, yasanan sorunlarla ilgili açiklamalarda bulundu. Çevre kirliliginden yana olmadiklarini ifade eden Olgun, kimsenin de çevreyi kirlettigiyle kalmamasi gerektigini söyledi. Çocuklugunda yüzdügü, Fetrek ve Moskof çaylarinin kirlendigini dile getiren yönetim kurulu baskani, ilçenin sanayi durumu hakkinda da önemli bilgiler sundu. Izmir’de Torbali disinda sanayicinin yatirim yapacak baska hiçbir yeri kalmadigini ifade eden genç baskan ancak bürokratik engeller nedeniyle yatirimlarin gerçeklesmedigini söyledi. Ilçede her ay bin tapunun el degistirdigini belirten Abdulvahap Olgun: “Izmir’in vergisinin yüzde 52’sini ödüyoruz. Vergi tahsilatinda Türkiye besincisiyiz. Torbali hapsirsa, Izmir hastalanir!” dedi.

‘KIMYASAL ATIK ARITMA TESISI SART’
ILÇEDE biri 100 bin digeri de 40 bin kisilik olmak üzere 2 adet evsel atik aritma tesisi yaptiklarini belirten IZSU Genel Müdürü Ahmet Alparslan, yerlesim yeri olarak Türkiye’deki aritma tesislerinin yüzde 30’unun Izmir’de bulundugunu belirtti. Kimyasal atiklarin, bu aritma tesislerine akitilamayacagini ifade eden Alparslan: “Ayri bir çalisma yapilmali. Fabrikalarimiz, atiklarini 13 kilometrelik iletim kanali ile Fetrek’e akitiyor. Bu kanaldan günde 14 bin metreküp su akiyor. Su anda kimyasal atiklari alip götürebilecegimiz baska bir yer yok. Bunun için ayri bir çalisma yapilmali” dedi.

‘HEM TOPRAGI HEM DE SANAYIYI KORUMALIYIZ’
ZIRVEYE baskanlik eden Vali Yardimcisi Hüseyin Demirciler, sanayilesme ile birlikte yasanan kirliligin dogaya zarar verdigini söyledi. Insan sagligini tehdit eden bu sorunun giderilmesi gerektigini ifade eden Demirciler: “Hem topragimizi hem de sanayimizi korumak zorundayiz” diye konustu. Yapilan konusmalarin ardindan zirveye katilan fabrika sahipleri ve yetkililerine konuyla ilgili söz verildi. Hömak adina Mehmet Kurtalan, IMS Plastik adina Hüsnü Karçik, Bumey Gida adina Hasan Yilmaz, Ekoten adina Genel Müdür Aydin Öztürk, Alfemo adina Gülçin Türker, AK Parti Belediye Baskan Aday Adayi Nurettin Albas, Süper Pak Ambalaj adina Havvasu Kara, Tezol adina Müge Ilhan, SFS adina Murat Yildiz, Sepiciler adina Talip Sepici, Ilmaksan adina Güven Tosun ve son olarak ta MHP Belediye Baskan Adayi Yurdadog Mutlu birer konusma yapti. Sirket sahipleri ve yetkilileri yasadiklari sorunlari iletirken, kurum yetkilileri de sorulari tek tek cevaplayarak çözüm önerileri getirdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web