Büyük Torbalı

Fideler Japonya’dan, tohum Avrupa’dan; satis tüm Türkiye’ye

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Fideler Japonya’dan, tohum Avrupa’dan; satis tüm Türkiye’ye
621 Görüntüleme
12 Mart 2010 - 23:15
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Japon Çiçekçilik olarak bilinen Ege Plantek yillik 60 milyon fidan üretimi yapiyor. Bünyesinde 400 çesit çiçek bulunan firma 15 dönümlük kapali alanda faaliyet gösteriyor.

TORBALI Mahallesi’nde faaliyet göste-ren ve Japon Çiçekçilik olarak bilinen Ege Plantek Çiçekçilik tüm Türkiye’ye tohum ve üretecek kadar oldukça genis bir potansiyele sahip. Genellikle sezon fideleri üreten bu firma sadece çiçek de-gil sebze fideleri ve tohumlari da üretili-yor. Sezon disinda 50 kisilik personele is olanagi saglayan Ege Plantek sezon içeri-sinde ise 100 kisilik personeli istihdam ediyor. Geçtigimiz ay çiftçiye ve Izmir Büyüksehir Belediye’sine 20 milyon fi-dan ve tohum üretimi yaptiklarini belir-ten Isletme ve Uretim Sorumlusu Nihal Santürk, “Firma olarak sadece Torbali ve civarina degil tüm Türkiye’ye hitap edi-yoruz. Öyle ki Mersin’e kadar tirlarla fide ve tohum sevkiyatini gerçeklestiri-yoruz. Müsterilerimiz önceden bizlere özel siparislerini veriyor. Ortalama 1 ay gibi bir sürede siparislerini hazir edip kendilerine teslim ediyoruz” dedi.
HEDEF 22 DÖNUMLUK KAPALI ALAN

TORBALI’DA JApon isadamlarinin ortakligi ile 1991 yilinda faaliyete giren Ege Plantek Çiçekçilikte yillik olarak, yaklasik 60 milyon adet fide üretimi yapiliyor. Uretilen sebze fideleri Japonya ve Fransa’dan temin edilirken, tohumlar ise Danimarka, Fransa ve Hollanda’dan aliniyor. Çiçek üretimi de yapan firma bünyesinde 400 çesit çiçek barindiriyor. Pirimula, Ranunculus, Pansy, Antrrihium ve Sebboy basta olmak üzere yüzlerce çesit çiçege ev sahipligi yapan firma, 2004 yilindan bu yana sadece Türk isa-damlari tarafindan yönetiliyor. Sezonda üretilen sebze fidelerinden karnabahar, brokoli, lahana ve domatesin yogun ilgi gördügünü söyleyen Uretim Sorumlusu Nihal Sentürk, “Bu kadar çok fidan ve tohumlarimizi suan için 15 dönümlük kapali alanimizda barindiriyoruz. Sim-diki ilk hedefimiz 22 dönümlük kapali alana çikararak üretimimizi daha da genisletmek” seklinde konustu.

EGE BÖLGESINDEKI TEK ASILI  FIDE URETIMI

EGE Plantek Çiçekçilik bu yil Ege böl-gesinde ilk ve tek yapilan yeni bir çalis-maya da ev sahipligi ediyor. Fidan üreti-minde asili fidana geçmeyi hedefleyen firma yetkilileri bununla ilgili bir çok çalismayi baslatti. Yapilan bu asili fidan üretimi ilk olarak karpuz fidelerinde denendi. Bu denemeden basarili sonuç elde eden  firma önümüzdeki yil asili fide üretimine geçecek.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web