Büyük Torbalı

Firin tepsisinden okul tabelasi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Firin tepsisinden okul tabelasi
219 Görüntüleme
29 Ocak 2012 - 21:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali’ya tayini çiktiginda görev yapacagi Kiz Meslek Lisesi’nin yeni kuruldugunu söyleyen Gülseren Zoroglu, arkadaslariyla birlikte sira, soba, masa ve sandalye tedarik ederek eksikleri tamamlamayi basardi.

EMEKLI biçki dikis ögretmeni Gülseren Zoroglu, Torbali’ya atandigi yillarda görev yapacagi Kiz Meslek Lisesi kurulma asamasindaydi. Okulun hem fiziki sartlari olumsuzdu, hem de kadrosu yetersizdi. Ne masasi vardi ne sandalyesi ne de tabelasi. Bir hademe ve bir ögretmenle kollari sivayan Gülseren Zoroglu, firin tepsisini tabela yapti. Arka yüzüne yagli boyayla okulun adini yazip girise asti. Zoroglu ve ögretmen arkadaslari, birkaç yil içerisinde okulun eksikliklerini gidermeyi basardi.

ENSTITUYE SEÇILDI

TORBALI’NIN eski bassavcilarindan ve ANAP Torbali Teskilati’nin kurucularindan Nejat Zoroglu’nun esi Gülseren Zoroglu, 1975 yilinda ilçeye tayin oldu. O yildan bu zamana kadar Torbali’da yasayan Gülseren Zoroglu, 1929’da Amasyada dogdu. Ilkokulu Samsun’da okuduktan sonra Ankara Kiz Teknik Yüksek Ögretmen Okulu’ndan mezun olan Zoroglu, 1954 yilinda ilk görev yeri olan Sivas’ta çalismaya basladi. 4 yil burada görev yapan Gülseren Hoca, avukatlik yapan agabeyinin yanina gelmek için Aydin’a tayin oldu. 1965’te ise Zoroglu’nun yolu Izmir’e düstü. Izmir Olgunlasma Enstitüsü o yil yurt çapinda sadece 2 ögretmen seçti. Biri de Gülseren Zoroglu oldu.

ARTIK SESSIZ DEGIL

IZMIR’DE görev yaptigi yillarda, Karsiyaka Savciligi yapan Nejat Zoroglu ile hayatini birlestiren ve Karsiyaka’ya yerlesen Zoroglu, 1973 Artvin tayininden sonra son durak olarak 1975’te Torbali’ya yerlesti. Torbali’ya geldiklerinde oturacak ev bulmakta zorlandiklarini ifade eden Gülseren Hoca, “Simdi yüksek apartmanlarin oldugu çarsida o zaman tek katli göçmen evleri vardi. Uzun süre oturabilecegimiz bir ev bulamadik. Simdi her sey çok degisti. Her yer ev oldu. Torbaliyi sessiz ve sakin oldugu için seçmistik ama artik o sessizligi bulmak mümkün degil” dedi.

KADRO YETERSIZDI

GULSEREN Hoca, Torbali’ya tayin oldugu zaman Kiz Meslek Lisesi kurulma asamasindaydi. Okulun hem fiziki sartlari olumsuzdu, hem de kadrosu yetersizdi. Ancak duruma müdahale eden Gülseren Zoroglu ve ögretmen arkadaslari birkaç yil içerisinde okulun eksikliklerini gidermeyi basardi. Gülseren Hoca o günleri söyle anlatiyor: “Okul o zamanlar Hükümet Caddesi’nde, simdiki kütüphane binasinin yanindaydi. Masa, sira, sandalye yoktu. Okulun bir tabelasi bile yoktu. Okulun hademesi ve bir ögretmen arkadasimla beraber firin tepsisini tabela yaptik. Tepsinin arka yüzüne yagli boyayla okulun ismini yazdik ve okul girisine astik.”

OKULU ADAM ETTI

1982’de emekli olan Gülseren Zoroglu, Torbali’da görev yaptigi süre içerisinde karsilastigi zorluklar karsisinda mücadeleyi hiçbir zaman birakmadi. Büyük eksiklikleri olan okul binasini adam etmek için arkadaslariyla yogun ugraslar verdi. Okulun neredeyse hiçbir seyinin olmadigini anlatan Zoroglu, “Ögretmen arkadaslarimizla birlikte çarsi pazar dolasarak eksiklikleri gidermek için çalistik. Soba, yakacak, masa, sira, sandalye bulduk. Göreve basladiktan bir yil sonra Kiz Meslek Lisesi tam olarak faaliyete geçti” dedi. O yillarda her seyin el emegi üzerine kuruldugunu ifade eden Zoroglu: “Simdi makinelesme basladi. Ellerimizle yaptigimiz eserleri ilçede sergilerdik. Izmir Fuari’ndaki sergilere katilirdik. Ben de arkadaslarim da özveri ile çalistik. Okul bünyesinde bir de anaokulu vardi. Kendi aramizda görev dagilimi yaptik. Her gün bir ögretmen kendisi evde yemek yapip çocuklara getiriyordu” dedi. Bir oglu, iki de torunu bulunan Zoroglu, esini 1996’da kaybetti. Uzun yillar Torbali Bassavciligi görevini yerine getirdikten sonra emekli olan ve avukatlik yapmaya baslayan Nejat Zoroglu, ayni zamanda Anavatan Partisi’nin Torbali teskilatinin kurucusuydu. Felci yenen Zoroglu, hastaliktan kurtulduktan kisa bir süre sonra kansere yenildi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web