Büyük Torbalı

Fiyata kizan hayvan alip kesiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Fiyata kizan hayvan alip kesiyor
326 Görüntüleme
01 Temmuz 2010 - 21:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 Ithal etin yurda girmesi çogu büyük bas hayvan besicilerini olumsuz yönde etkilerken, küçük bas hayvan besicilerinin yüzünü güldürdü. Vatandas hayvan pazarindan koyun alip kendisi kesmeyi tercih ediyor

IZMIR’IN farkli bölgelerinden gelerek ve yetistirmis olduklari hayvanlari her persembe günü Torbali Atatürk Sanayi sitesinde kurulan hayvan pazarindan pazarlayan üreticiler su günlerde satislardan oldukça memnun. Satislardaki artisin en büyük sebebi ithal etin Türkiye’ye girmis olmasi. Ulkedeki kirmizi et fiyatlari bir süredir yüksek fiyatlarla alici bulamiyordu. Basbakanlik’in talimatiyla yurt disindan ithal et getirildi. Ithal etin yurda girmesi çogu büyük bas hayvan besicilerini olumsuz yönde etkilerken, küçük bas hayvan besicilerinin yüzünü güldürdü. Özellikle vatandaslarin yurtdisindan gelen ete haram gözüyle bakmasi ülke içindeki küçük bas hayvan piyasasini oldukça memnun etmis durumda.

SATICININ YUZU GULUYOR

VATANDASLAR kasaplardaki etin pahali olmasindan yakina-rak solugu persembe günü ku-rulan hayvan pazarlarindan ali-yor. Küçük bas koyundan çikan eti hem saglikli hem de daha ekonomik olarak görüyor. Top-lam 25 saticinin bulundugu pazarda kimi zaman alici ile satici arasinda kiyasiya pazarlik yasaniyor. Karabaglar’dan gelen satici Erhan Bozkurt: “Islerden oldukça memnunuz. Etin pahali olmasi bizim sektö-rü canlandirdi. Vatandasa daha ekonomik ve daha karli geliyor. Her pazara geldigimde  15-20 tane hayvanimi satiyorum. Ku-zu, keçi, adaklik, kurbanlik hepsi mevcut” seklinde konustu.

HAYVANCILIGIN KALBI TORBALI’DA ATIYOR

BIR diger saticilardan olan ve yillardir küçük bas hayvan pazarinda tezgah açan Mehmet Öztemel Izmirin bütün köyle-rini dolasarak da alim satim isi yapiyor. Dogu ve Güney dogu-da yaygin olan hayvanciligin artik bati illerinde de yayildi-gini dile getiren Öztemel: “Artik hayvanciligin bu ülkenin vazgeçilmez bir parçasi oldu-gunun farkina varilsa iyi olur. Batidaki vatandaslarimiz özel-likle yerli küçükbas hayvanlari tercih ediyor. Tabi bunda ithal etin de çok katkisi var. Her per-sembe Torbali hayvan pazarin-da 10-15 tane koyun satiyorum. Aileler temiz ve daha ekonomik olarak küçük bas hayvanlara yöneltiyor” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web