Büyük Torbalı

Gelinlik kizlar tas ev istemiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Gelinlik kizlar tas ev istemiyor
237 Görüntüleme
25 Mayıs 2010 - 22:04
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TORBALI’YA  22 kilometre uzak-likta çok sayida bulunan ve insan sagligina sagladigi yarar ile bilinen Ormanköy’deki tas evler artik yerini betonarme binalara birakiyor. Geçti-gimiz yil evlerin yüzde 90’ni tastan yapilan binalar olustururken, simdi-lerde ise bu sayi yüzde 60’lara kadar düstü. Asirlardir devam eden bu gelenegin giderek son bulmasindaki en büyük nedenlerden bir tanesi ise yeni evlenen genç kizlarin tas evlerde oturmak istememesi.

USTA KALMADI

DAGDAN elde edilen taslar ve kari-lan çamurla dogal yöntemlerle mas-raf istemeden yapilan tas evler ince ustalik istiyor. Ince ince taslar arala-rina çamur sürülerek üst üste konulu-yor ve bir ev insaa ediliyor. Tas ev duvarlarinin en az 60 santimetre ka-linliginda olmasi nedeniyle bu evler yazin sicak, kisin soguk geçirmiyor. Bu evi yapan ustalarin artik kalmadi-gini belirten Ormanköy sakinlerin-den 53 yasindaki Elif Çetin: “Tas ev yapmak çok zahmetli ve yorucu bir istir. Bu nedenle böyle ev yapan ustalar artik köyümüzde kalmadi. Bu durum yillardir kullanildiktan sonra eskiyen evlerin yerine yenilerinin yapilamamasina neden oluyor” dedi.

YILLARDIR TAS EVDE KALIYORUM

KÖYLERINDEKI tas evlerin sayisi-nin giderek azaldigini ve bunun yeri-ni betonarme tugladan yapilan evle-rin aldigini söyleyen Çetin: “Bunun en büyük nedeni gençlerin artik bu evlerde kalmak istememesinden kay-naklaniyor. Yeni evlenen genç kizlar modern evlerde kalmayi tercih edi-yor. Ben dogdugum günden bu yana tas evde yasamimi sürdürüyorum. Ancak geçtigimiz yil evim yandi. Tas ev yaptirmak isedim ama usta olma-digi için mecburen betonarme ev yaptiriyorum” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web