Büyük Torbalı

Genç demokrat ve kurt demokrat Anayasa için bulustu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Genç demokrat ve kurt demokrat Anayasa için bulustu
213 Görüntüleme
08 Ağustos 2010 - 22:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

REFERANDUMA yaklasik 1 ay kaldi.. 12 Eylül 2010’da Türkiye, darbecilere yargi yolunu açabilecek düzenlemeleri de içeren 26 maddelik anayasa referandumu için sandik basina gidiyor. Partilerin genel merkezlerinden ne yönde oy kullanacaklarina yönelik net açiklamalar gelirken özelikle CHP, MHP ve DP cephesinden farkli yönde oy kullanacak isimlerin çikmasi gündem olmaya devam edi-yor. Torbali’da CHP’li Ibra-him Kudayyilmaz’in ‘Evet’ oyu kullanacagini açiklamasinin ardindan benzer bir açiklama da Demokrat Parti cep-hesinden geldi. Demokrat Parti çizgisinin en tecrübeli isimlerinden Fahri Alparslan ve bu çizginin en genç isimlerinden Güven Özdemir  ‘Evet’ oyu vereceklerini açik-ladi. Önceki gün bir araya gelen Alparslan ve Özdemir çarpici mesajlar verdi. ‘Askerin kislasina dönmesi için ‘Ev-et’ oyu verecegim’ diyen Fahri Alparslan “Adnan Menderes, Hasan Polatkan’a yapilanlari unutmadigim için, yanlis bir kararin hesabini gerçek demokratlara veremeyecegim için ‘Evet’ diyecegim” dedi.Güven Özdemir ise Ismail Yildiz ile birlikte Süleyman Soylu ile ayni istikamette hareket ettigini ifade etti.

ALPARSLAN: YETER ARTIK SÖZ MILLETIN

SU anda hiçbir siyasi partiye kayitli olmadigini, referandu-mun siyaset üstü bir olay olduguna inandigini ve demokratik bir Türkiye özleminin gerçeklesmesi için ‘evet’ oyu kullanacagini söyleyen Fahri Alparslan, “Hiçbir partinin kayitli üyesi degilim. Dogru bildiklerimi her platformda bana yakisan bir üslupla söy-lerim. Türkiye’nin geleceginden çok ümitliyim. Referandum bir parti oylamasi degildir. “Yeter, söz milletindir” slogani Demokrat Parti’yi iktidar yapmistir. Simdi Adalet ve Kalkinma Partisi Referandum için ayni parolayi kullaniyor. Ne güzel. Daha demokratik bir Türkiye için ‘Evet’ diyorum” dedi.

ASKERI KISLADA SEVIYORUM

DEMOKRAT Parti’nin ‘Hayir’ oyu verecegini açiklamasinin partiye önemli zararlar verece-gini söyleyen Alparslan, “Sa-yin Mehmet Agar genel bas-kan iken Cumhurbaskanligi seçimi oymasinda meclise gir-mediler. O gün bir dostuma söylemistim. ‘Demokrat Parti sandiktan çikamaz.’ Çünkü o tavir, ‘Yeter söz Milletindir sloganina ters idi. ‘Söz askerin’ dediler. Ben buna taraftar degilim Askeri seviyorum ama kislasinda. Simdiki Demokrat Parti’nin akibeti de farkli degildir. Hayir’da Hayir vardir” sloganini ilk kez Adalet Partisi, 1961 yilinda yapi-lan halk oymasinda kullanmisti. Yani tam tersi bir du-rum. Bu anayasanin bana hiçbir zarari yok ama daha demokrat bir Türkiye istiyorum” dedi.

RUSYA ANLADI, BIZIMKILER ANLAMADI

VESAYETIN hakim oldugu ülkelerde iktisadi anlamda hiçbir atilim yapilamaya-cagini, bunun örneklerinin geçmiste yasandigini söyleyen Alparslan, “Simdiye kadar hep askeri rejimlerin dedigi oldu. 1949 yilinda köylerde deniliyordu ki, ‘okulunu ken-dini yaparsan sana bir ögret-men tayin ederim.’ 1950’de DP geldi bütün köylerin okullarini kendisi yapti. Böyle bir parti sevilmez mi. O zaman CHP dedi ki ‘Memleketi batiracak-lar’. Hâlbuki hiçbir sey olmadi. Iktisadi görüs farklidir. Millet Adnan Menderes’i bunun için seviyordu. Simdi de iktisadî alanda güzel gelismeler var. Millet memnun. Devletçilikle bir yere varilamayacagini koskoca Rusya an-ladi bizimkiler hala anlamadi” dedi.

BASBAKANA KUFREDEN GENERAL RUTBE ALIRDI

GÖNLUNDEN Anayasanin tümüyle degismesinin geçtigi-ni, fakat bunun bir anda müm-kün olmadigini söyleyen Alparslan özellikle askerlerin sivil mahkemede yargilanma-sinin yolunu açan düzenleme-nin ülkenin önünü açacagini söylüyor. Mevcut iktidar dahil olmak üzere tüm hükümetlerin bunun sikintisini çektigini söyleyen Alparslan, “Anaya-sanin hepsi degisir mi? Bir anda degismesi zordur. Baki-niz, bu memlekette Basbakan’a küfreden general rütbe almis-tir. Bu zihniyet bir anda degisir mi? 8 senedir iktidarda olan bu hükümet bu anlamda ne çileler çekmistir. Halk arasinda söy-lendigi gibi ‘kan kusup kizilcik serbeti içtim’ dedigi günler ol-mustur. Bunu söylemiyorlar. Simdi atilan bu adim ülkenin önünü açacaktir. Ben çok ümitliyim” diye konustu.

ÖZDEMIR: HAYIR DERSEK ATALARIMIZA SAYGISIZLIK ETMIS OLURUZ”

REFERANDUMDA ‘Evet’ oyu kullanacagini açiklayan Demokrat Parti’nin eski Genel Baskani Süleyman Soylu ile biraraya gelmelerinin kamuoyunda genis yanki uyandirdi-gini söyleyen Güven Özdemir, “Kendi görüsümüzdeki insan-larin bazilarindan tepki aldik. Süleyman Soylu’nun partiye ihanet ettigini söylüyorlar. Ama hiç de öyle degil. Bu partiye kimlerin ihanet ettigini, simdi hangi koltuklarda olduk-larini herkes çok iyi biliyor. Akliselim  birçok partilimiz ‘Evet’ oyu kullanacaktir. Referandum ekonomik ve siyasi bir seçim degil. Anayasa oylama-sini siyaset ile karistirmamak lazim” dedi.

MENDERES HESAP SORAR

GUVEN Özdemir neden ‘Evet’ oyu kullanacagini su sözlerle açikladi Neden ‘Evet’ diyecegimiz çok açik. Çünkü biz gerçek demokratlariz. Geçmiste babalarimizin, büyüklerimizin demokrat insanlarin çektikleri çilelerden dolayi ‘Evet’ diyoruz. Askeri vesayeti istemiyoruz. Biz 80’li yollarda 8 yasindaydik. O zaman Çaybasi’daydik. Askerin sokak aralarinda dolasmasi gözlerimin önünden gitmiyor. Adnan Menderes öteki dünyada demokrat düsünüp de ‘Hayir’ oyu kullananlardan hesap soracaktir. Menderes’in daragacina gitmesini, zulümleri, iskenceleri makul sayan zihniyetin degismesini istememek ‘Hayir’ demektir. Basbakan’in Aydin’da rahmetli Adnan Menderes gibi konus-masi, onu candan anmasi demokrat düsünen herkesin tüylerini diken diken etmistir”

GENEL MERKEZIMIZ TARIHI YANILGI IÇERISINDE

DEMOKRAT Parti genel merkezinin ‘Hayir’ oyu verecegini açiklamasina bir türlü anlam veremedigini söyleyen Özdemir, “Bu politikayi çok yanlis buluyorum. Bu isin içinde baska bir oyun vardir. Demokrat Parti’nin, Hüsamettin Cindoruk gibi bir insanin bu sekilde düsünmesini aklim almiyor. Çok yanlis. Adnan Menderes’in partisinden gelen, Hasan Polatkan’lara yapilanlari bilen insanlarin ‘Evet’ dememesi mümkün degil. Bu sekilde düsünen Demokrat Partililer tarihi bir yanilgi içerisinde. Cumhurbaskanligi seçiminde meclise girilmediginde nasil gönüllerden düs-tüksek, eger ‘Hayir’ demeyi sürdürürlerse ‘Atalarimiza’ saygisizliktan dolayi bu cezayi bir kez daha çekecegiz. Demokrat Parti ‘Evet’ blogunda olsaydi önümüzdeki seçimde çok farkli  konumda olurduk”
diye konustu.

REFERANDUM SEÇIM DEGILDIR

REFERANDUMUN seçim gibi algilanmasinin yanlis oldugunu söyleyen Özdemir, Anayasa’nin her görüsten ve partiden kisileri ilgilendirdigini, tarafsiz düsünüp karar verilmesi gerektigini söyledi. Özdemir, “Bu AKP-CHP, MHP seçimi degil ki. Ne findigin fiyatini, ne kayisin, ne de pamugun fiyatini artiracak bir seçim degil. Gelecegimizi, anayasamizi degistirecek bir referandum. Partiler üstü bir durum söz konusu” seklinde konustu.

BIZIM GEÇMISIMIZE TAYYIP ERDOGAN SAHIP ÇIKIYOR

DEMOKRAT Parti ruhuna sahip kisilerin ‘Evet’ demesi gerektigini söyleyen Özdemir mevcut Genel Baskan Hüsamettin Cindoruk’a da sert elestirilerde bulundu. Eski Genel Baskan Tansu Çiller’in partinin basina geçmesinin birçok seyi olumlu yönde degistirecegini söyleyen Özdemir, “Bana göre geçmisi-ni hatirlayan birçok Demokrat Partili ‘Evet’ diyecekler. Bizim Demokrat misyonumuzu sa-vunan su an sadece Recep Tayyip Erdogan var. Bizim partimizi Hasan Polatkan’a Adnan Menderes’e sahip çik-miyor. Siyasi görüsümüz her zaman Demokrat Parti çizgisinde olmaya devam edecektir. 2011 seçimlerinde de tavrimiz oyumuzun genel baskanimiza göre degisecek. Geçmiste  Dp’nin bugünkü duruma gel-mesine sebep olan Hüsamettin Cindoruk’a oy vermem. Cindoruk, Çiller hükümetinin iktidardan düsmesine sebep olan kisidir. Demokrat Türkiye Partisi’ni kurup o günlerde DYP’nin çözülmesine yol açti. Karanlik günlerin sebebidir. Tansu Çiller dönerse boynu bükük kiratimiz tekrar saha kalkar. Umit ediyorum ki su an ‘Hayir’ oyu kullanacaklar da Çiller’in gelmesi ile özlerine dönecektir” seklinde  konu-sarak sözlerini tamamladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web