Büyük Torbalı

Gıda teröristlerine göz açtırılmıyor

Torbalı’da 5 firmanın gıdada sahtecilik yaptığının ortaya çıkması ile vatandaş gıda güvenliğini sorgulamaya başladı. İlçe Tarım Müdürü her gün 6 kişilik bir ekibin yaklaşık 30 işletmeyi denetlediğini açıkladı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Gıda teröristlerine göz açtırılmıyor
118 Görüntüleme
21 Aralık 2016 - 10:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, aralarında et ve süt ürünü, bal, zeytinyağı, alkollü içeceğin bulunduğu taklit ve tağşiş yapılan veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 96 firmaya ait 150 parti ürünü internet sitesinden yayınladı. Listede Torbalılı 2 zeytinyağı firması, 2 süt ürünleri işletmesi ve bir de et ürünleri firmasının olması ilçede ‘yediğimiz gıdalar ne kadar güvenli’ endişesine yol açtı. Torbalı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hakan Karakaya, denetimlerin her gün sürdüğünü, vatandaşın sağlığı için her türlü tedbiri aldıklarını söyledi. Karakaya, müdürlüğe bağlı 6 personelin her gün yaklaşık 30 işletmeyi denetlediğini açıkladı.

KIYMAYA SAKATAT, YOĞURDA JELATİN KATMIŞLAR
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın açıkladığı gıdada hile listesi, ‘bu kadar da olmaz’ dedirtti. Bakanlık, insan sağlığıyla oynayan firmalara yüklü miktarda ceza keserken, firmaları web sitesinden de ifşa etti. Ege Bölgesi’nde ise insan sağlıyla oynayan 43 firmaya ceza yağdı. Denetimlerde zeytinyağında pamukyağı ve bitkisel yağ kullanıldığı, kıymaya sakatat ve domuz eti takviye edildiği, yine aynı şekilde yoğurda jelatin katıldığı gibi örneklere rastlandı. denetimlerde perakende satış yapan işletmelerde ürünlerin etiketlerinin mevzuata uygunluğu, son kullanım tarihleri, muhafaza şartları, çalışanların hijyen kurallarına uyup uymadıkları kontrol ediliyor.
NUMUNE ALINIYOR
Torbalı İlçe Tarım Müdürü Hakan Karakaya, ilçede her gün denetimin aralıksız yapıldığını belirterek, “Veteriner, Gıda ve Ziraat Mühendislerinden oluşan 6 kişilik ekibimiz denetimleri titizlikle sürdürüyor. Yaptığımız denetimde insan sağlığını ön planda tutuyoruz. Gerçekleştirilen denetimlerde gıda denetçilerimiz riskli gördükleri her üründen numuneler almaktadır. Özellikle zeytinyağı, ayçiçek yağı, peynir ve sucuk gibi taklit/tağşişin yoğun bir şekilde yapıldığı ürünlerin fiyatlarının belirli bir değerin altında olması halinde kesinlikle numuneler alınmaktadır. Numune alınmış ve olumsuz çıkmış olan işletme/ firmalardan tekrar tekrar numuneler alınarak takipleri sıkı bir şekilde yapılmaktadır” dedi. HABER MERKEZİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web