Büyük Torbalı

Gitti ÖSS, geldi YGS ve LYS

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Gitti ÖSS, geldi YGS ve LYS
418 Görüntüleme
21 Ocak 2010 - 23:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sinav Dershanesi müdürü Gültekin Hizbas yeni sistemi ayrintilari ile anlatti. Adaylarin kendilerine hedef belirlemelerini saglayan bu yeni sistem de sinavlar YGS ve LYS olmak üzere iki asamali olarak uygulanacak

ÖNCEKI yillarda pek çok aday puanlarinin açiklanmasinin ardindan girecekleri bölüme karar verirken yeni ögrenci seçme ve yerlestirme sistemiyle adaylar sinava girmeden önce gidecekleri bölümü belirleyecekler. Adaylarin kendilerine hedef belirlemelerini saglayan bu yeni sistem de sinav-lar YGS ve LYS olmak üzere iki asamali olarak uygulanacak. Si-navdaki testler agirliklarina göre 17 degisik puan türünden olustu-ruluyor. Sinav Dershanesi müdü-rü Gültekin Hizbas, adaylara ken-di alanlari disindaki alanlarda da sinava girebilme imkani sunan bu sistem de kendisine hedef belir-leyen ve dogru bir sistemle çali-san ögrencilerin basarili olabile-ceklerini söyledi.

MESLEK LISELERINE EK PUAN ALMA HAKKI
BU yil üniversiteye giris sinavi-nin YGS (Yüksekögretime Geçis Sinavi) ve LYS (Lisans Yerlestir-me Sinavi) olmak üzere iki asa-mali olarak uygulanacagini belir-ten Hizbas “ Önceki sistemde yer-lestirme puanlari hesaplanirken Agirlikli Orta Ögretim Basari Puani alan içi tercihlerde 0,8, alan disi tercihlerde 0,3 katsayilari ile çarpilirken yeni sistemde alan içi, alan disi tüm tercihlerde 0,15 katsayisi ile çarpilacak. Meslek Lisesi mezunlari diger adaylarda oldugu gibi alan disi tercih yap-tiklarinda Orta Ögretim Basari Puan kaybina ugramayacak. Bu-nunla birlikte kendi alanlarinda bir Yüksekögretim Programini tercih ettiklerinde AOBP’leri eski sistemde 0,24 ile çarpilirken artik 0,06 katsayisi ile çarpilacak. Böy-lece meslek liseleri için katsayi engeli olarak bilinen alan disi ter-cihlerdeki farkli puan hesaplama-si kaldirilmis oldu. Bununla bir-likte meslek liselilere alan içi ter-cihlerde ek puan alma hakki, belli bir oranda düsürülerek de olsa korunmus oldu. Önceki sistemde 100-300 olan puan deger araligi yeni sistemde 100-500 olacak sekilde degistirildi. Meslek lisele-ri ve ögretmen liseleri mezunlari kendi alanlarinda tercih yapmalari durumunda buna ilave olarak maksimum 30 puan daha alacak-lar” dedi.

BÖLUMLERI ÖNCEDEN BELIRLEYECEKLER
YENI sistemle adaylarin girmek istedikleri bölümlerin puan türle-rinin belirlenmis oldugunu belir-terek buna göre adaylarin girmek istedikleri bölümleri önceden belirleyerek gerekli olan sinavlara girmesi gerekecegini söyleyen Hizbas “LYS eski sistemde ikinci bölüme karsilik gelen ve alan derslerini kapsayan bir sinavdir. LYS, 5 farkli sinavdan olusacak ve 5 farkli oturumda yapilacak. Adaylarin yabanci dil programlari hariç en az 2 programa katilma zorunluluklari bulunuyor. LYS-1 matematik ve geometri, LYS-2 fizik, kimya, biyoloji, LYS-3 Türk Dili ve Edebiyati,cografya 1, LYS-4 tarih, cografya 2, felsefe grubu ve LYS-5 yabanci dil alan-larinda yapilacak. Dört yil ve daha uzun süreli örgün ögretim programina girmek isteyen aday-larin LYS’ye girme zorunlulugu bulundugu gibi YGS’nin de baraj puanini asmis olmasi gerekiyor. Adaylar kendi alani ile ilgili si-navlara girebilecekleri gibi alani disindaki sinavlara da herhangi bir kisitlama olmadan girebilecekler” dedi.

17 DEGISIK PUAN TURU
SINAVDAKI testlerin agirliklari-na göre YGS ve LYS’de 17 degisik puan türünün olusturuldugunu belirterek bunlar YGS’de 6, LYSMF’de 4, LYS-TM’de 3, LYSTS’de 2 ve DIL’de 2 puan türü olacak sekilde ayarlanmis oldu-gunu söyleyen Hizbas “YGS eski sistemde birinci bölüme karsilik gelen ve ortak alan derslerini kapsayan bir sinavdir. Yüksekög-retim programina kaydolmak is-teyen her ögrenci bu sinava gir-mek zorundadir. LYS puanlarinda YGS’nin etki orani yüzde 40 ola-caktir. Dil-1 puaninda YGS’nin etki urani yüzde 35, Dil-2 puanin-da ise yüzde 50’dir. YGS Nisan ayinin ilk yarisinda tek oturumda yapilacak ve adaylara 160 soru için 160 dakika sinav süresi veri-lecek. YGS-1 ve YGS2 ÖSS’deki Sayisal-1yerine,YGS3 ve YGS-4 ÖSS’deki Sözel-1 yerine, YGS-5 ve YGS-6 ÖSS’deki EA-1 yerine geçecek” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web