REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Göllücelilere kötü haber

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Göllücelilere kötü haber
611 Görüntüleme
30 Aralık 2015 - 8:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Göllüce’de uzun süredir devam eden mera kavgası ile ilgili Gıda, tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce başlatılan inceleme sona erdi. Müdürlüğü hazırladığı rapor da köylünün haksız olduğu tarımsal alanların Defne Tarım’a ait olduğu belirtildi

 

GÖLLÜCE’DE halkın kullandığı meraların Defne Tarım A.Ş. isimli şirket tarafından tel örgü ile çevrilmesi sonrası mahallede isyan başlamıştı. Köylü meraların devlete ait olduğunu ve kendilerinin kullandığını iddia ederek Defne Tarım Şirketine adeta savaş açmıştı. Defne Tarım Şirketi de alanın kendilerine ait olduğunu belirtmişti. Olayların büyümesi üzerine İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü konuyu araştırması için bir heyet göndermişti. Heyet Göllüce’de yaptığı incelemeyi tamamladı. Heyetin hazırladığı raporda Göllüce halkı için kötü haber geldi. Komisyondan çıkan sonuçta 130,131 ve 198 parsel numaralı taşınmazlar özel mülkiyete konu taşınmazlar olup, dolayısıyla bu taşınmaz sahiplerinin özel hukuk hükümlerine tabi olarak yasaların izin verdiği çerçevede mülkiyetten doğan haklarını kullanabilecekleri aşikardır” denildi.

 

RAPOR AÇIKLANDI

 

Göllüce halkının isyan etmesi ve birçok sendika, sivil toplum kuruluşunun desteği ile isyan kısa sürede büyümüştü. Olayların büyümesi üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Mera Birimi ile Torbalı İlçe Mera teknik ekibi üyeleri konu ile ilgili inceleme başlatmıştı. Çalışmalar devam ederken Göllüce’de yaşayan vatandaşlar Belediye Meydanına gelerek basın açıklaması yapmış avukatları vasıtası ile hazırladıkları dilekçeleri Belediye Başkanlığına sunmuştu. Bunun ardından bugüne kadar sessizliğini koruyan Defne Tarım Şirketi bir basın açıklaması yayınlayarak köylünün mera olarak kullandığı tarım arazilerinin kendilerine ait olduğunu ve karalamaların devam etmesi halinde yasal yolarla başvuracaklarını açıklamışlardı. Yetkili makamdan gelen son yazı olaylara son noktayı koyacak gibi görünüyor.

 

OLAYLAR KISA SÜREDE GELİŞTİ

 

Göllüce Mahallesi yaşayanları, yüzyıllardır hayvanlarını otlattıkları meranın bir şirket tarafından işgal edildiğini öne sürerek geçtiğimiz aylarda direniş başlatmıştı. Defne Tarım A.Ş. isimli şirketin kendisine ait alanları tel örgü ile çevirmesi üzerine mahalle halkı isyan etmişti. Meraların şirketler tarafından satın alınmasının yasal açıdan mümkün olamayacağını söyleyen mahalleliler hukuk mücadelesi başlatacaklarını söylemişti. Mahalle halkı, “Meramız elimizden alınırsa aç kalırız. Biz yaşam hakkımızı savunuyoruz” demişti. Konuyu CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, meclis gündemine getirip Bakanlığa soru önergesi sunmuştu.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web