Büyük Torbalı

Gönüllü olarak gittigi savastan destan yazarak döndü

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Gönüllü olarak gittigi savastan destan yazarak döndü
334 Görüntüleme
03 Ağustos 2010 - 21:39
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 Kore Savasi gönülleri arasinda yer alan Arslanlarli 81 yasindaki Recep Karagöz’ün savas anilari yürek burkuyor. 30 ay esir kalan ve öldü sanilan Karagöz o günleri gurur ve gözyasi ile aniyor

ARSLANLAR köyünde ikamet eden ‘Koreli Recep’ lakapli Recep Karagözün Kore Savasi’ndaki anilari insanin tüylerini diken diken edecek cinsten. Çok çetin bir savas dönemi geçirdiklerini söyleyen Karagöz, 30 ay boyunca esir olarak düsman askerlerinin elinde kaldi. Savas anilarini adeta gözyaslari içerisinde anlatan Koreli Recep o günleri tekrardan yasadi. Esir kampina düstügü sirada herkesin kendisinin öldügüne inandigini söyleyen Recep Karagöz: “Sadece annem benim öldügüme inanmamisti. Ama ben o esir kampindan kurtuldum ve sonunda yurduma ve anamin yanina geri döndüm” dedi.

ÇETIN GEÇEN YILLAR

ANILARINI gazetemiz ile paylasan Karagöz o yillarin ne kadar çetin geçtigini de gözler önüne serdi. 81 yasindaki Re-cep Karagöz, 1949 yilinda vatani göre-vini yapmak için Edremit’e gitti. 109. Piyade Alayi 1. Bölük 1. Takimda bulu-nan Karagöz bir süre sonra Kore Savasi gönülleri arasinda yer aldi. Iskenderun limanindan 4.500 askerle birlikte Kore’-ye gitti. 1 aylik deniz yolculugu sonunda Kore’nin Pusan sehrine vardiklarini söy-leyen Recep Karagöz: “Türkiye’den 650 asker bize takviye gelmisti. 6 askerle kesife çiktik. Kesifte 7 düsman kesif askerini yakaladik. Onlari getirip tabura teslim ettik” dedi.

YARALARINA KURT DUSTU

SAVAS yillarini anlatirken gözleri dolan Gazinin en çok zoruna giden durum ise esir düsmek olmus. O gece Çin ordu-sunun taarruza geçtigini anlatan Recap Karagöz: “Karsilikli ates sirasinda düsman mermisi sol bacagimdan girdi. Sag bacagimdan çikti. Kasiklarimi parçalamisti mermi. Yanimdaki ecza paketini yirtip kursun deliklere kapattim. Vuruldugum yerde 3 gün aç susuz kal-dim. Sonra düsman askerleri beni alip askeri birliklerine götürdüler. 3 ay orada kaldiktan sonra 40 gün süren yolculugun ardindan Pekdan esir kampina getirdiler. Benimle birlikte  240 türk askeri de esir kampinda bulunuyordu. 30 ay boyunca esir kampinda bulundum” diye konustu. 

ÖLDUGUNE SADECE ANNESI INANMADI

ÖLDUR diye rahmetli annesini askerlik subeye çagirdiklarini anlatan Koreli Recep: “Ben esir kampindayken askerlik subesinden annemi çagirmislar. Oglunuz sehit oldu diye anneme para vermis ama annem almamis. Benim oglum ölmedi çikip gelecek diye bagirmis oradakilere. Eve taziye için gelenleri de tersleyerek kovuyormus. Annem herkese emin bir sekilde ölmedigimi söylüyormus. 1953 yilinin Temmuz ayinda bizi Türkiye’ye teslim ettiler. Vapurla Isanbul’a oradan da trenle Izmir’e geldim. Ulkeye ilk indigimde egilip göz yaslari içinde vata-nimin topragini öptüm” diyerek gözyaslarina boguldu.

ZALIMIN KARSISINDA OLACAKSIN

SIMDI savastan yillar sonra bile o gün-leri hatirladikça gözleri dolan Recap Ka-ragöz, yüzlerce silah arkadasinin yanin-da sehit düstügünü oradaki insanlarin ferahi ve özgürlügü için savastiklarini belirtti. Korelilerin çok iyi ve temiz yü-rekli insanlar oldugunu söyleyen Kara-göz: “Savas her zaman kötüdür. Ama her zaman zalimin karsisinda mazlumun ya-ninda olacaksin. Biz düsmanimizla bile ekmegimizi bölen bir orduyuz. Geçtigi-miz Kore Cumhurbaskaninin çocuklari geldi ve beni ülkelerine davet ettiler. Kore Reisi bana seref ve takdir madal-yasi verdi” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web