Büyük Torbalı

Gözlükte Yesilçam modasi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Gözlükte Yesilçam modasi
283 Görüntüleme
06 Haziran 2010 - 21:45
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gözlük sektöründe bu yaz nostalji yasaniyor. Gözlükte 25 yil öncesinin modelleri bu yilin modasi oldu. Özellikle bayanlar yüzü kaplayan genis çerçeveli gözlükleri tercih ediyor

GUNESIN sicak yüzünü göster-mesi ile birlikte günes gözlükle-rinin satisi artmaya basladi. Ge-çen yillara nazaran bu yila dam-gasini vuran gözlükler arasinda 25 yil öncesinin modelleri bu yilin modasi oldu. Bayanlarda genelde yüzü kaplayan Türkan Soray, Filiz Akin  gözlügü diye tabir edilen genis çerçeveler ter-cih edilirken erkeklerde ise kla-sik modeller ön planda. Torbalili gözlükçüler ile sektördeki son modayi konusurken, hepsi göz-lügün sadece aksesuar olarak degerlendirilmemesi gerektigini, saglik açisindan çok önemli ol-dugunu vurguladi.

GÖZLUKTE NOSTALJI

ILÇENIN taninmis gözlükçüle-rinden olan Durak Optik’in sa-hibi Derya Durak bu yaz göz-lükte nostaljiye dönüs basladi-gini belirterek,  “Bu yil bayanlar genelde yüzü kaplayan genis modelleri tercih ediyor. Baya-nlar modaya düskün oldugundan bir çok tarzda gözlük bulabili-yorlar. Erkeklerde ise genelde klasik gözlükler satiliyor. Bu mevsimlerin anormal olusundan geçen yillara nazaran satislar beklentimizin altinda” seklinde konustu. Günes isiklarindan kaynaklanan (UV) isinlarinin gözün mercek ve rezitansina za-rar verdigini de hatirlatan Du-rak: “Günes gözlügü saglik mal-zemesi olarak kullanilmalidir” dedi.

MERDIVEN ALTI GÖZLUKLERI ALMAYIN

BAYANLARIN ve erkeklerin  en çok tercih ettigi gözlükler arasina Gucci, Chanel, Versace, Giogio Armani, Dolce & Gab-bana ve Prada gibi modayi belir-leyen markalar tercih ediliyor. Torbali’da bayanlarin kemik çerçevelere,ve daha az iz yapan hafif selüleit modelleri tercih edildigini söyleyen Erbil Optikin sahibi Salih Dörtbudak: “Erkek-elerde genis maske diye tabir edilen yüzü olanca kaplayan modeller tercih ediliyor” dedi. Günes gözlügünün saglik açisin-dan hassasiyetine de deginen Dörtbudak: “Bilinçsiz vatandas-larimiz genelde ucuz diye pazar-larda satilan ucuz gözlükleri tercih ediyor. Kisa zamanda göz agrisindan sikayet ediyor” sek-linde konustu. Ekonomik krizin-de satislara etki etkiledigini söy-len Dörtbudak: “ Biz esnaf ola-rak vergimizi veriyoruz. Bütün konularda da egitim sertifikala-rina sahibiz  hafta bir gün  SGK’dan gelip denetliyorlar. Pazarlarda bakkallarda insan sagligini tehdit eden merdiven altinda üretilen çin mali  gözlük-leri satiliyor. Kimse bunlari de-netlemiyor” dedi.

KADINLAR TASLI GÖZLUK SEVIYOR

TORBALI’DAKI bayanlarin tercihinin tasli gözlüklerden ya-na oldugunu söyleyen Akdeniz Optik’in sahibi Cengiz Akdeniz: “Günes gözlügünün, estetik görünüm ve bir aksesuardan öte göz sagligi açisindan çok önemli ve gerekli bir araçtir. Özellikle ozon tabakasinin incelmesi ve anormal iklim degisikliklerinin göz hastaliklari üzerindeki olumsuz etkilerinin günes göz-lügünün önemini daha da artir-di” dedi. Torbali halkinin da bu konuda çok bilinçli oldugunu söyleyen Akdeniz: “Bu yil oval gözlükler daha çok tercih edili-yor. Bayanlar en çok cam kalite-si degrade diye bilenen üstü ko-yu alti açik renk ve gölgede ta-kilabilen gözlükleri tercih edi-yorlar. Erkekler de ise polerize camlar daha çok tercih ediliyor”
seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web