REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Halktan korkmakla demokrasi olmaz

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Halktan korkmakla demokrasi olmaz
87 Görüntüleme
29 Ağustos 2010 - 22:04
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ayrancilar’da konusan Yemisçi hem  anayasa paketinin içerigi hakkinda bilgi verdi hem de vatandasin sorunlarini dinledi

AK Parti Izmir Milletvekili Tugrul Yemisçi, önceki aksam partisinin ilçe teskilatini ziyaret etti. Yemisçi aksam saatlerinde Ayrancilar’da vatandaslarla bulustu. 12 Eylül’de yapilacak referanduma sunulan Anayasa degisikligi sayesinde vatandaslarin kisisel bilgilerinin koruma altina alinacagini ve fislemenin tarihe karisacagini belirten Yemisçi, Ayrancilar’in ilçe olmasi için çaba sarf edeceklerini belirtti. Ayrancilar Köprübasi Aile Çay Bahçesi’nde vatandaslarla sohbet eden ve halkin sorunlarini dinleyen Yemisçi, referandum süreci hakkinda vatandaslari bilgilendirdi

‘AYRANCILAR’IN ILÇE OLMASI IÇIN ÇALISACAGIZ”

VATANDASLARLA sohbet sirasinda basin mensuplarinin sorularini cevaplayan Ayran-cilar’in ilçe olmasi ile ilgili sürdürülen çalismalar hakkin-da da bilgi verdi. Ayrancilar’in ilçe olmayi hak ettigini söyle-yen AK Partili vekil, “Ayran-cilar’in ilçe olma konusundaki çalismalardan haberim var. Bu sorun sadece Ayrancilar’da mevcut degil. Bunun yanlis oldugunu biliyoruz. Ayranci-lar ilçe olmayi hak eden bir mahalle. Ugraslari bosa git-meyecektir, elbette ilçe ola-bilir. Ancak bu sadece benim veya diger vekil arkadasla-rimin elinde degil. Biz konuy-la ilgili bir çalismada bulun-duk ve belgelerimizi komis-yona teslim ettik. Ayrancilar’-in ilçe olmasi için hep birlikte çalisacagiz. Ilçe olmasi müm-kün. Ayrancilar Mahallemiz için tüm çabalarimizi sarf edecegiz ve elimizden geleni yapacagiz” dedi.

MEYDAN GENIS, BOL KESEDEN ATSINLAR

“12 Eylül günü vicdaninizin sesini dinleyin” diyen Ye-misçi, muhalefetin, Anayasa Degisikligi onaylandigi tak-dirde Türkiye’nin kaybedecegi söylemlerini elestirdi. Refe-randum sürecinin parti kavga-sina dönüstürülmek istendigi-ni savunan Yemisçi, “Konus-sunlar, bos keseden atsinlar. Nasilsa meydan genis. Halk-tan korkmakla demokrasi ol-maz” ifadesini kullandi.

ECRIMISIL MUJDESI

REFERANDUMLA ilgili açiklamalardan sonra halkla sohbet eden Yemisçi, Ayranci-lar halkinin sikintilarini dinle-di. Vatandaslar ortak sorunla-rinin son zamanlarda kesilen elektrikleri oldugunu söyledi. Ayrancilar’da 23 hanenin e-lektriginin kesilmesinin ardin-dan bir daha elektrik alama-yan vatandaslar sikintilarini Yemisçi’ye iletti. Bunlarin tamaminin seçim öncesi AK Parti’ye zarar vermek için verilen ugraslarin bir parçasi oldugunu belirten Yemisçi ko-nu ile ilgilenecegini söyledi. Ayrancilar’da birçok vatanda-sin evlerinin hazine arazisi üzerinde olmasindan dolayi açik arttirma ile satildigi id-diasini üzerine Tugrul Yemis-çi, benzer nitelikte bir düzen-lemenin de Hazineye Ait Ta-sinmaz Mallarin Degerlen-dirilmesi Hakkindaki 4706 sayili Kanunda yapildigini anlatti. Yapilan degisiklik sonucunda üzerinde yapilan-ma olanlar, Hazine adina tes-cil tarihine bakilmaksizin, be-lediyelerin sinirlarinda kalan Hazine arazilerindeki yapi sahiplerinin ilgili sartlarin ye-rine getirilmesi halinde tapu-larini alabilecekleri müjdesini veren Yemisçi, yapilan degi-sikligin gecekondulasmanin önüne geçmede ve var olan gecekondularin dönüstürül-mesinde önemli bir rol oyna-yacagini söyledi. Bu suretle yapilacak satislarda satis bedelinin, en az yüzde 10’u pesin ödenmek üzere 5 yila kadar taksitlendirilebilecegini de açiklayan Yemisçi, “Hazi-ne arazisi üzerinde halk ara-sinda gecekondu olarak tabir edilen yapi sahiplerinin tapu-larini almasi için kapi aralan-di. Böylece, hazineye kayitli olarak geçmisten günümüze ecrimisil ödeyerek gecekon-duda oturanlar tapularini ala-bilecekler. Bir sonraki konu ise, tapulu, imarli yerler için müteahhitlerin bölgeleri degerlendirmeye alarak, yeni insaatlar yapmak istemeleri olacak. Gecekondu sahipleri de kendine göre en iyi teklifi veren müteahhide yerlerini vererek, yeni konuta kavusa-caklar. Bölge de planli kent-lesme çalismalari kapmasinda yenilenecek. Var olan gece-kondular planli kentlesme kapsaminda dönüstürülmüs olacak” diye konustu.

FISLEME TARIHE KARISACAK’

‘MEVCUT anayasada kisisel bilgile-rin korunmasini güvence altina alan dogrudan bir hüküm olmadigini belirten Yemisçi, yeni düzenlemeyle “fislemenin’ tarihe karisacagini vur-guladi. Bundan sonra kisisel verile-rin, ancak ilgili kisinin açik rizasiyla islenebilecegini ifade eden Yemisçi, düzenlemeyle beraber vatandasla-rin elde edecegi avantajlari anlatti. Yemisçi “Bilgi çaginda oldugumuz için tüm bilgiler elektronik ortamda tutuluyor. Bu nedenle kisisel bilgile-rin istismar edilmesi kolay hale gel-di. Bireyin yasi, adresi, parmak izi gizli bilgilerdir. Eger ‘evet’ derseniz, kisinin itirazda bulunmasi halinde, kanunda öngörülen yükümlülükle-rin yerine getirilmesi disinda, veri islenmeyecek. Özel nitelikteki veri-ler için islem yasagi getirilebilecek. Insanlar, kisisel bilgilerinin silinme-sini saglamak hakkina sahip olacak” dedi.

FISLEME TARIHE KARISACAK’
PAKET içerisinde kamu denetçiligi-nin bulundugunu belirten Yemisçi “8. madde ile Kamu Denetçiligi mü-essesesi kuruluyor. Batida ombuds-manlik olarak bilinen ve yaygin o-lan bu müessese ile ilgili kanun as-linda geçen dönem Meclis’ten geçti. Ancak Anayasa’da yeri yok diye za-manin cumhurbaskani tarafindan veto edildi. Konunun biraz daha derinine inecek olursak bu kanunu ilk hazirlayan MHP, DSP ve ANAP hükümetinin Adalet Bakanligi idi. Kanunu hazirladilar ancak Meclis’e indirmeye ömürleri yetmedi. Kamu Denetçiligi vatandasin idare ile olan sorunlarinda müeyyide uygulama gücüne sahip hakem rolü oynayan bir kurum. Bu kurum Bati’da yay-gin. Bu kurum her vatandasin ida-reyle olan her sorununa çözüm ge-tirebilecek bir kurumdur. Bu kurum muasir medeniyet seviyesinin yaka-lanmasinda önemli bir adim” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web