Büyük Torbalı

Hamit Efe’nin bastigi karakol ev olarak kullaniliyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Hamit Efe’nin bastigi karakol ev olarak kullaniliyor
244 Görüntüleme
21 Ocak 2010 - 22:53
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

BUGUNE kadar sadece ev sahipli-gi yaptigi Olympos Dagi ve o böl-gede devam eden tarihi kazilarla bililnen Dagkizilca’da 1910’lu yil-lardan kalma ‘Yunan Karakolu’nun da bulundugu ortaya çikti. Daha önceki tarih arastirmalarinda Yunan Karakolunun varligini tespit eden Bayindir Ulfet Onart Lisesi Müdürü yerel tarihçi Necat Çetin bu tarihi kara-kolda Hortunali Hamit Efe ve ekibinin düzenledigi baskin sonucu 1 Yunan askerinin öldürüldügünü söyledi.

SEKIZ ODA BULUNUYOR
TORBALI’YA 22 km uzaklikta bu-lunan ve ilçenin en kalabalik köyle-rinde olan Dagkizilca dogal güzel-liklerinin yani sira tarihi yapilari ile ön plana çikiyor. Dagkizilca merke-zinde bulunan tarihi kahvehane, Olympos daglarinda devam eden kazilarin yani sira köyde bulunan tarihi Yunan Karakolu da oldukça köklü bir geçmise sahip. Isgal yilla-rinda Yunanlilar tarafindan karakol olarak kullanilan yapi simdilerde ev olarak kullaniliyor.
Toplam 3000 metrekare alana kurulu olan tarihi yapida 8 oda bulunuyor.

ÇETIN: ISGAL YILLARINDA KULLANILDI
BU yapida ilçenin geçmisine ait iz-lerin bulundugunu dogrulayan Ne-cat Çetin, “1910’lu yillardan kalma bu karakolda o isgal yillarinda Hor-tunali Hamit Efe ve arkadaslarinin Yunan askerleri ile çetin bir müca-dele içerisine girdiklerini biliyoruz. Hatta o dönemde Hamit Efe’nin bu karakolda bir yunan askerini öldür-dügü de biliniyor. Bu yapinin bo-zulmadan bugüne kadar ulasmasi ilçemizin sahip oldugu tarihi eserler bakimindan sevindirici” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web