REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

HASTA ONA DERİM Kİ DÖŞEK DURURKEN YASTIĞA YAPSIN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HASTA ONA DERİM Kİ DÖŞEK DURURKEN YASTIĞA YAPSIN
123 Görüntüleme
28 Nisan 2016 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Doğrusunu söylemek gerekirse, son sıralarda aklımla vicdanım sürekli bir çatışma içinde.Çoğu kez vicdanımın sesi ile aklımın eylemi arasında kalıyorum. Aklım hep “çekil mevzine koru kendini ve de benzerlerini,at izinin it izine karıştığı bu dönemde… Kaç kişi kaldınız ki… Öyle ya; zamana bırakarak her şeyi… Kirlilik nedenlerinin çürümesine fırsat vermek de bir temizlenme, bir ilerlemedir. Yoketmek için olumsuzluğu yok olmak gerekmiyor her zaman…” diyor. Oysaki vicdanım “İçimde bir fırtına sözümü geçiremediğim.Olumsuzluklara karşı bir direnç arzusu…” Neticede vicdanımın arzusuna aklımın freni kâfi gelmiyor.

Dolayısıyla; buradan ben aklımla değil vicdanımın sesi ile sesleniyorum vicdanlarınıza…

21 Nisan 2016 tarihli Büyük Torbalı Gazetesini açtım, koskoca bir başlık “ İpek Böceği Desteği – Tekstil sektörünün ana maddelerinden olan ipek, Torbalı’da yetiştirilecek. Çok fazla talebin olduğu sektöre Torbalıların yönelmesini sağlayan Kent Konseyi ücretsiz olarak 680 bin ipekböceği dağıttı”diyor. Haberin içinde birkaç kişi büyükçe bir görüntü vermiş. Gözüm ısırıyor ammaaa hiçbirisini de yakinen tanımıyorum.

İpekböceği kozası elde edip iyi bir fiyata satacaklarmış. Belli ki bunu diyen veya buna vesile olanlardan hiçbirisi ne ipekböceğini tanıyor ne de kozasını görmüş… Hele hele dut ağacını hiç bilmiyor. Acaba bu arkadaşlar zeytin ağaçları ile akasya ağaçlarını dut ağaçlarıyla karıştırdılar da mı böyle bir proje hazırladılar. İpekböceğinin koza yapmak için tükettiği dut ağacı yapraklarını tanısalardı dut ağaçlarının bulunmadığı yere beslemek için 680.000 ipekböceği getirmezlerdi herhalde.Yöremizde dut ağacı mı var. Ayrıca ipekböceği için dikilen dut ağaçları da özeldir. Bildiğimiz dut ağaçlarından değildir. Dutu meyve olarak dahi unuttuk, bırakın yapraklarıyla böceği beslemeyi… Sahi dutun tadını hatırlayanınız var mı?

Torbalıda olabilecek tüm gerçekçi çalışmalar bitti de yalnızca ipekböceği mi kaldı. Osmanlı’dan bu yana kaynağı olan Bursa, Bilecik gibi yerlerde ipekböcekçiliği terk edilmişkensiz Torbalı’da mı geliştirip ev hanımlarının karnını doyuracak üstelik de alternatif uğraş yapacaksınız.

Kusura bakmayın ya siz ipekböceğini tanımıyorsunuz (ki öyle) ya da hiç dut ağacı görmediniz. Biliyoruz ki ipekböceği koza yapıncaya kadar tonlarca dut yaprağı tüketir. Siz Torbalı ve çevresinde hiç dut ağacı gördünüz mü? Bırakın ağacını biz dutun nasıl bir meyve olduğunu bile unuttuk.

Benim itirazım yaptığınız reklamı (işi)hedef gösterip kadınların hayalleriyleoynamanızadır. Onları hayaller arkasından koşturmanızadır. Asıl kızdığım konu budur. Bu şekildedavranarak insanlara hem yanlış hedefler gösteriyorsunuz hem de onların enerjilerini boşa harcıyorsunuz.

Defalarca söylemişimdir. Kent konseyinde tarım birimi eksik bu eksikliği aklı başında insanlarla tamamlayın da çiftçilerimize biraz olsun faydamız dokunsun… Bir tarım projesi nedir, nasıl gerçekleşir konusu örnekleriyle üreticiye gösterilsin. Ama dinleyen kim. Söyleyen çoktaaan gitti. O öyle olunca işte bunlar da böyle oluyor.

İsterseniz size birkaç olabilecek proje başlığı vereyim de vicdanen rahatlayayım.

Kent Konseyi ve Belediyenin desteği ile bayanlardan oluşan bir birlik veya Kooperatif kurun (bu yeni bir icat değil, birçok yerde örnekleri de var). Yerini belediyenin arazilerinden veya özel sektörden kiralayarak;

 1. Belediyenin her daim ihtiyacı olan dış mekan süs bitkilerini üretebilirsiniz. Bunları başta Belediye olmak üzere yanıbaşınızdaki birçok dış mekan süs bitkisi talep eden müşteriye satabilirsiniz.
 2. Süt sığırcılığı yapabilir, sütü kolayca pazarlayabileceğiniz gibi çeşitli şekillerde işleyerek de (yoğurt, peynir, yağ, ayran v.b) yine hazır müşterilerinize satabilirsiniz.
 3. Koyun-Keçicilik yaparak ürünlerini çeşitli şekillerde işleyip hazır müşteriye satabilirsiniz.
 4. Bir arada bitişik nizam köy tavukçuluğu yapabilir hazır yumurtanızı Torbalı da dahi çok kolaylıkla pazarlayabilirsiniz.
 5. Sera sebzeciliği yapabilir, kültür mantarı yetiştirebilirsiniz.
 6. Reçel, peynir, salamura zeytin, turşu, yaprak sarması, çeşitli ev yemekleri vb.

Kadın mizacı ve yaşamına daha uygun çalışmalar yapılabilir. İşbirliği-gönülbirliği halinde yapılan bu çalışmalardan kadınlarımıza gözle görülür ekonomik yararlar sağlanacağı gibi kadınlar arası güçbirliği de arttırılacaktır.

Söylediklerim ve söyleyeceklerim bu hayali çalışmalaraolduğu gibibuna benzer yapılan niteliksiz reklam projelerinedir aynı zamanda. Benzeri reklam projeleri ve aracıları için de ayrıca söyleyeceklerim olacaktır elbette günü ve zamanı geldiğinde…

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web